Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W najnowszym wydaniu "Prowincji" spora porcja informacji z dziejów Miłoradza. W poniedziałek w Sztumie odbyła się promocja kwartalnika

Anna Szade
Anna Szade
W poniedziałek (8 listopada 2021 r.) Sala Czekoladowa w Sztumskim Centrum Kultury zapachniała… „Prowincją”, której świeżo wydrukowane strony trafiły w ręce czytelników. Była to promocja 45 numeru kwartalnika Powiśla i Żuław, w którym znalazło się sporo miejsca dla historii gminy Miłoradz i jej bohaterów.

To już tradycja, że promocja nowego wydania „Prowincji” zaczyna się w Sztumie, w Sali Czekoladowej Sztumskiego Centrum Kultury. Doskonale wiedzą to stali bywalcy, którzy tworzą zgraną paczkę wiernych czytelników, autorów i słuchaczy niesamowitych opowieści, które towarzyszą spotkaniom. Kolejny numer Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław bywa dla nich tylko pretekstem i inspiracją do wspólnego spędzenia czasu.

Od ubiegłego roku, gdy zaczęła się pandemia koronowirusa, wcale nie jest tak łatwo zorganizować otwarte spotkania, ale w poniedziałek (8 listopada) promocyjny wieczór w SCK doszedł do skutku. Dzięki temu zebrani mogli snuć swoje opowieści o publikacjach, który zawiera trzeci tegoroczny numer „Prowincji”, jak zawsze bogaty w poezję, eseje, historię i opowieści powiślańsko-żuławskie.
O czym można przeczytać tym razem? Paweł Zbierski po raz kolejny przesłał wieści z Katalonii i Paryża, Marek Suchar z Jerozolimy, Krzysztof Czyżewski z Sejn i innych stron świata, a Beata i Piotr Baranowiczowie wiodą czytelników po Europie śladami Wikingów.

I jak zwykle jest spora dawka historii. Johann Peter Wiebe, potomek żuławskich menonitów, który aktywnie włącza się w zachowanie pamięci o tej społeczności w Polsce, przypomina losy menonickiej wspólnoty religijnej w Miłoradzu.

Materialnym śladem bytności menonitów na ziemi miłoradzkiej jest niewielki cmentarz, położony ok. 3 km od wsi przy drodze prowadzącej w kierunku Piekła, zlokalizowany w Mątowach Małych. Zachowały się tutaj dwie stele nagrobne – przypomina Wiebe w swoim tekście.

Dr Radosław Biskup z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu inauguruje współpracę z kwartalnikiem tekstem o Wincentym Zgliczyńskim, pedagogu, aktorze i poecie z Miłoradza.

W 1984 r. Wincenty Zgliczyński zapisał zdawkowo w swoich wspomnieniach, że w jesienią 1945 r. w miłoradzkiej szkole „nie było książek, zeszytów, map, pomocy naukowych. Dobrze, że były ławki, tablice i szafy. Nie było także materiałów piśmiennych: piór, stalówek, gumek, ołówków, kredek. Nie było plasteliny, bloków rysunkowych, liniałów, kredy...” Tę informację wzbogacają zapisy w kronice szkolnej oraz dokumentacja z lat 1945-1947, adresowana do Inspektoratu Szkolnego Zamiejskiego w Gdańsku - przypomina Radosław Biskup sylwetkę zasłużonego dla Miłoradza nauczyciela.

Piotr Zawada kontynuuje swoją opowieść o epoce napoleońskiej, tym razem o służbie zaopatrzeniowej wielkiej armii w kampanii 1806-1807. Radosław Kubus z kolei o pomocy dla zalanych Żuław w 1837 r. Wiesław Olszewski opisuje losy powstańców listopadowych, którzy po klęsce powstania trafili między innymi w okolice Elbląga, Kwidzyna i Malborka.
Marcin Ślaski kreśli portret sztumskiego Urzędu Bezpieczeństwa w latach pięćdziesiątych. Kolejne historie, nie tylko malborskie, kreśli Ryszard Rząd, tym razem o zapomnianych Borówkach.
Wędrówki po prowincji to kolejny odcinek opowieści-eseju Janusza Donimirskiego o Auguście Donimirskim z Buchwałdu, tym razem o jego wyjątkowych upodobaniach kulinarnych. O świętym Mikołaju, zacnym plebanie, Ukraińcach i kajakach z Cyganka pod Nowym Dworem Gdańskim pisze Andrzej Kasperek. Bartosz Marquardt skrupulatnie i z pasją opisuje losy swojej rodzinnej wsi Cieszymowo w gminie Mikołajki Pomorskie, począwszy od najdawniejszych dziejów, przez czasy PGR-ów, po współczesne.

W świat swojej poetyckiej wyobraźni wprowadza tym razem Bogumiła Salmonowicz i Wiesław Leszczyński, który także prezentuje swoje wyjątkowe zdjęcia z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Radosław Wiśniewski w kolejnych „Listach do Tymoteusza” rozmawia ze swoim synem o zabijaniu, niepodległości i zmartwychwstaniu.
Andrzej C. Leszczyński pisze o różnych formach rytuału ucztowania, ale i fatalnych skutkach obżarstwa. Halina Cieplińska tłumaczka, propagatorka i popularyzatorka twórczości amerykańskiego myśliciela i moralisty, Henry’ego Davida Thoreau, w pięćdziesięciolecie jego obecności w polskim przekładzie.

Kto nie zdążył do Sztumu, może podjechać do Nowego Dworu Gdańskiego. Tam spotkanie promujące „Prowincję” odbędzie się w środę (10 listopada) o godz. 17 w Żuławskim Ośrodku Kultury. W Malborku "Prowincję" można znaleźć w Kopiale przy ul. Żeromskiego.

W Miłoradzu odsłonięto tablicę poświęconą brytyjskim więźnio...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto