Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W SP 2 w Malborku już więcej wiedzą o Powstaniu Wielkopolskim, a po świętach miejska uroczystość przy pomniku nagrobnym generała Taczaka

rk
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przypada 27 grudnia, ale uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku już uczcili pamięć powstańców.

Powstanie Wielkopolskie było bardzo ważnym krokiem w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W Malborku do tej pory kolejne rocznice raczej przechodziły bez większego echa, ale powoli to się zmienia. Przykładem Szkoła Podstawowa nr 2, gdzie w minioną środę (21 grudnia) bardzo wiele miejsca temu zrywowi niepodległościowemu.

- Dzieci z klas młodszych na lekcjach historii przygotowywały kokardy patriotyczne i proporczyki powstańcze. Młodzież z klas starszych rozwiązywała specjalnie przygotowany quiz historyczny oraz opracowywała materiały dotyczące Powstania Wielkopolskiego, plakaty, mapki, referaty i biogramy – informuje Lidia Krzyżosiak, wychowawczyni klasy 8b i pomysłodawczyni akcji.

Uczniowie z koła historycznego przygotowali tablice z informacjami o Stanisławie Taczaku - pierwszym wodzu powstania, zebrali wycinki z gazet, widokówki i obrazy. W akcję włączyli się również rodzice, pomagając wydrukować okolicznościowe ikonografiki powstańcze oraz przygotować portret Stanisława Taczaka.

W saloniku prasowym czekał specjalny numer „Kuriera Powstańczego” oraz wiele artykułów o tematyce powstańczej. W korytarzowym Miasteczku Powstańczym można było posłuchać patriotycznych nagrań, w tym Marsylianki Wielkopolskiej oraz Roty. W trakcie przerw uczniowie podziwiali komplet 11 pocztówek z reprodukcjami akwareli Leona Prauzińskiego, które ukazują sceny walk w czasie Powstania Wielkopolskiego.

Klasa 8b z wychowawczynią przygotowała okolicznościowe stroje z epoki.

Na korytarzu pojawili się Ignacy Jan Paderewski oraz powstaniec wielkopolski, z którym można było wykonać zdjęcie. Były również piękne damy, które pomagały przygotowywać w zakładzie rzemieślniczym kotyliony i proporczyki – relacjonuje Lidia Krzyżosiak.

Podczas lekcji historii uczniowie oglądali prezentację o gen. Stanisławie Taczaku. Przypomnijmy, że ten pierwszy dowódca powstania pod koniec życia na krótko związał się z Malborkiem. Zmarł tutaj w 1960 roku, a 28 lat później jego szczątki zostały ekshumowane z kościoła parafialnego w Kałdowie i złożone na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Malborski pomnik nagrobny generała zachował się do dziś. Właśnie przy nim, na cmentarzu przy kościele św. Józefa, 27 grudnia o godzinie 14 odbędzie się miejska uroczystość z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Malbork. Kronika Szkoły Podstawowej nr 2 (odc. 2). Miejscowa...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto