Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty archeologiczne uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum ZSP nr 2 w Malborku
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku z klasy o profilu archeologiczno-prawnym wzięli udział w warsztatach w Muzeum Zamkowym. Poniżej informacja Anny Jaszkowskiej, nauczycielki ZSP nr 2 w Malborku.

Klasa II a o profilu archeologiczno-prawnym pod kierunkiem Anny Jaszkowskiej rozpoczęła współpracę naszej szkoły z Wydziałem Archeologii Muzeum Zamkowego w Malborku, reprezentowanym przez panią Ewę Fudzińską i pana Zbigniewa Sawickiego. To cykl spotkań w ramach warsztatów archeologicznych.
Pierwsze zajęcia dotyczyły wstępu do archeologii, m.in. periodyzacji dziejów i nauk pomocniczych tej dyscypliny naukowej. Prezentowane przez pana Zbigniewa Sawickiego zagadnienia przybliżyły młodzieży metody badań archeologicznych, typy źródeł archeologicznych i kwestie związane z datowaniem zabytków archeologicznych.
Przygotowana przez pana Zbyszka prezentacja multimedialna rozbudziła ciekawość młodzieży związaną z początkami naszego grodu, dotyczyła bowiem stanu badań nad dowodami istnienia grodu Zantyr w okolicach Białej Góry i ukazała warsztat i etapy pracy archeologa.
Młodzież miała też okazję zapoznać się z pracami badawczymi prowadzonymi przez panią Ewę Fudzińską w okolicach Nowego Targu, które wskazują na początki osadnictwa datowanego na okres halsztacki i wczesną epokę żelaza.
Ciekawym i miłym dla nas zaskoczeniem okazała się informacja o pracach wykopaliskowych prowadzonych w 2011 r. na wałach Plauena pod kierunkiem absolwenta naszej szkoły, archeologa Patryka Muntowskiego, który badał średniowieczne i wczesnonowożytne militaria. Uczniowie mogli też zapoznać się ze stanem aktualnych badań, prowadzonych na cmentarzysku Malbork-Wielbark na przestrzeni ostatnich lat 2009/2010 i 2013/2014, których celem było powiązanie wykopalisk z 2009 i 2010 z badaniami z lat 1929 i 1932 i 1934-1936, wskazującymi na pochodzenie znalezisk z okresu rzymskiego. Młodzież mogła też zapoznać się z wykazem literatury niezbędnej w warsztacie pracy archeologa oraz poznać perspektywy związane z pracami wykopaliskowymi, prowadzonymi w naszym regionie, w których mamy nadzieję uczestniczyć.

Informacja Anny Jaszkowskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto