Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważny przejazd kolejowy w Malborku nadal bez działających rogatek. PKP PLK ponownie podają tę samą przyczynę opóźnienia

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tabliczka "rogatka uszkodzona" z przejazdu kolejowego tak szybko nie zniknie. Kolej tłumaczy, skąd opóźnienia.
Tabliczka "rogatka uszkodzona" z przejazdu kolejowego tak szybko nie zniknie. Kolej tłumaczy, skąd opóźnienia. Radosław Konczyński
Termin oddania do użytku nowej samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na ul. de Gaulle'a w Malborku był już przekładany kilka razy. Kierowcy nie mogą się doczekać, kiedy wreszcie będą działały rogatki i nie będą musieli za każdym razem stawać i zerkać, czy nie nadjeżdża szynobus kursujący na linii 207 Malbork-Kwidzyn.

Ważny przejazd w Malborku bez rogatek. "To jakiś żart"

Wciąż nie brakuje kierowców, którzy nie mogą się nadziwić, że na przejeździe kolejowym na ul. de Gaulle'a w Malborku, jeszcze nie działa samoczynna sygnalizacja przejazdowa.

- Ogromne pieniądze poszły na modernizację linii kolejowej 207, ale wtedy tego nie zrobili. Teraz też robią, robią i zrobić nie mogą. Jestem mieszkańcem gminy Stary Targ, często tędy jeżdżę. Każdy kierowca musi się zatrzymać przed torami, spojrzeć, czy nie ma pociągu. Samochodów jeździ bardzo dużo. Każde takie zatrzymanie to zwiększenie emisji spalin, a tyle mówi się o ekologii. W Sztumie zrobili piękny przejazd przy okazji przebudowy całej linii, a tu, w Malborku, coś takiego. To jakiś żart. Kiedy te rogatki w końcu będą działać? – pyta mieszkaniec Waplewa Wielkiego, który zadzwonił do naszej redakcji.

Przejazd rzeczywiście jest bardzo uczęszczany, bo ul. de Gaulle'a to fragment drogi wojewódzkiej 515 przez Dzierzgoń do Iławy. Według Generalnego Pomiaru Ruchu wykonanego w latach 2020-2021, średni dobowy ruch na odcinku od granicy Malborka do Dąbrówki Malborskiej wyniósł 5803 pojazdów. Z kolei szynobus na linii kolejowej 207 przejeżdża w tę i z powrotem w sumie ok. 20 razy w ciągu doby.

Trzeba się też zgodzić z Czytelnikiem, że to skrzyżowanie dróg samochodowej i kolejowej stanowi ewenement na odcinku linii 207 między Malborkiem a Kwidzynem oddanym do użytku po rewitalizacji 10 lipca 2021 roku. Wzdłuż trasy powstało wiele urządzeń poprawiających bezpieczeństwo, ale przejazd na ul. de Gaulle'a nie został ujęty w zakresie tamtej inwestycji.

CZYTAJ TEŻ: Zamek w Malborku to ulubiona rezydencja pomorskich nietoperzy. Polski zabytek mieszkaniem dla nocnych ssaków

Na przełomie I i II kwartału rogatki będą działać?

Zarządca trasy i inwestor jednocześnie, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. postanowiły to nadrobić. W pierwszej połowie 2022 roku wybrały firmę, by za nieco ponad 900 tys. zł zbudowała samoczynną sygnalizację przejazdową. Z tego zrobił się już prawdziwy serial. Nowe sygnalizatory świetlne i dźwiękowe oraz rogatki najpierw miały zacząć działać z końcem trzeciego kwartału 2022 roku, potem z końcem października, następnie z końcem grudnia, później z końcem stycznia 2023 r. i ogólnie w pierwszym w kwartale br. Teraz realizacja jakby jeszcze nieco się przesunęła.

SPP została zbudowana, natomiast jak już wcześniej wyjaśniały PKP PLK, a teraz to powtarzają, przyczyna opóźnienia jest inna.

Uruchomienie urządzeń na przejeździe kolejowo–drogowym w ciągu ul. de Gaulle’a w Malborku planowane jest na przełomie I i II kwartału br. Zmiana harmonogramu wynika z konieczności wykonania dodatkowych prac związanych z zaprojektowaniem i zabudową nowego oświetlenia przejazdu oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, uniemożliwiającymi wykonanie oznakowania poziomego jezdni – odpowiada Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Czym jest samoczynna sygnalizacja przejazdowa? Potocznie wielu z nas kojarzy ją ze „szlabanami”, czyli rogatkami, ale to cały zespół urządzeń zamontowanych w torowisku i na przejeździe. Na SPP składają się: czujniki wykrywające zbliżający się do przejazdu pociąg, sygnalizatory drogowe, dzwony, rogatki, tarcze ostrzegawcze przejazdowe, urządzenia sterujące, kontrolne i zasilające.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto