Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadukt na drodze wojewódzkiej nr 515 wyłączony z ruchu samochodowego. To w Dzierzgoniu, ale malborczycy też powinni wiedzieć

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Tak wygląda zamknięty wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej 515 nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu.
Tak wygląda zamknięty wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej 515 nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Ta informacja na pewno przyda się osobom jeżdżącym z Malborku w kierunku Iławy przez Dzierzgoń. Zarząd Dróg Wojewódzkich przekazał, że z dniem 7 grudnia dla ruchu samochodowego zamknięty został wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej 515 nad zlikwidowaną linią kolejową w Dzierzgoniu.

AKTUALIZACJA. Wyznaczono objazdy, drogowcy już planują inwestycję

W środę (7 grudnia) Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku przekazał nowy komunikat.

Ze względu na brak porozumienia z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie uszkodzonego wiaduktu Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje pilną inwestycje w postaci budowy nowego wiaduktu w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej konstrukcji - napisał Michał Piotrowski, rzecznik prasowy UMWP.

Ale wiadomo, drogowcom nie uda się takiej budowli postawić z dnia na dzień. Dlatego w porozumieniu z władzami Dzierzgonia wyznaczono objazdy między Dzierzgoniem i Starym Dzierzgoniem:

  • dla samochodów osobowych drogą lokalną przez Prakwice i Lubochowo, następnie DW 526 na Przezmark i DW 519,
  • dla samochodów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 10 ton drogą lokalną przez Balewo i Mikołajki Pomorskie, następnie DW 522 do Prabut, DW 521 do Bronowa i dalej DW 515.

Zdaniem drogowców, kierowcy aut osobowych mogą też korzystać z mniejszych dróg lokalnych, jednak są to w znacznej mierze drogi gruntowe. Ich przejezdność zależy więc od warunków pogodowych.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Jak wynika z komunikatu Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, sytuacja jest poważna, w przeciwnym razie taka decyzja nie zostałaby podjęta. Zły stan techniczny wiaduktu, który znajduje się tuż przed wyjazdem z Dzierzgonia w kierunku Susza, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Dlatego ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną w środowe południe (7 grudnia) miał być awaryjnie zamknięty dla ruchu samochodowego. Możliwy jest jedynie ruch pieszy i rowerowy.

Pomorski konserwator nie zgodził się na rozbiórkę zabytku

ZDW zapewnia, że w ostatnich latach robił, co w jego mocy, by wyremontować wiadukt. W listopadzie 2018 roku zawarł umowę dotyczącą rozbiórki istniejącego obiektu, pochodzącego z około 1900 roku, i budowę nowego.

- Po długotrwałym procesie projektowania, na który wpływ miało przede wszystkim ujęcie obiektu w Gminnej Ewidencji Zabytków oraz lokalizacja na terenie kolejowym, skompletowanie dokumentacji udało się dopiero w sierpniu 2021 roku. Następnie w grudniu 2021 roku został złożony do wojewody pomorskiego wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Niestety, pomimo opracowania konserwatorskiego oraz złożonych wyjaśnień, w październiku 2022 roku wniosek został odrzucony, w szczególności z uwagi na negatywną opinię Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – informuje ZDW w Gdańsku.

W międzyczasie, jak czytamy w komunikacie, cały czas monitorowany był stan techniczny wiaduktu nie tylko poprzez przeglądy okresowe, ale też przegląd szczegółowy zlecony w 2020 roku oraz rozszerzone przeglądy kwartalne od czerwca 2021 roku do listopada 2022 roku. Dodatkowo, po zakończeniu postępowania w sprawie wydania decyzji ZRID, w listopadzie 2022 roku zlecona została szczegółowa ekspertyza.

Podczas prac nad ekspertyzą okazało się niezbędne zamknięcie obiektu w trybie awaryjnym dla ruchu samochodowego z uwagi na rozległe uszkodzenia ustroju nośnego, które realnie wpływają na zmniejszenie nośności obiektu i wskazują na wysokie ryzyko wystąpienia awarii wiaduktu – wyjaśnia ZDW.

Mówiąc wprost: trzeba wziąć pod uwagę nawet i to, że pod ciężarem pojazdów wiadukt mógłby się zawalić.

Utrudnienia w ruchu lokalnym i na trasie Malbork - Iława

Nie wiadomo, na jak długo obiekt pozostanie zamknięty. To utrudnienie muszą wziąć pod uwagę m.in. kierowcy jeżdżący na trasie Malbork – Iława. Powinni np. wybrać albo jazdę przez Sztum, Mikołajki Pomorskie i Prabuty albo w Dzierzgoniu skręcić w stronę DW 526 dotrzeć do Przezmarku i Starego Dzierzgonia. Zamknięcie wiaduktu oznacza też oczywiście codzienne niedogodności osób, które od strony Starego Dzierzgonia dojeżdżały do Dzierzgonia. Teraz będą musiały nadkładać drogi.

- Zarządca drogi, mając na uwadze utrudnienia, jakie powstaną w związku powyższą decyzją, informuje, że jest w trakcie opracowania projektu organizacji ruchu, na podstawie którego możliwe będzie właściwe i wyprzedzające informowanie kierowców o utrudnieniach oraz wskazanie objazdów – zapowiada dyrekcja ZDW, jednocześnie przepraszając za utrudnienia.

Dodatkowo ZDW planuje wybudowanie tymczasowej jezdni objazdowej, która umożliwi ominięcie nieczynnego wiaduktu. Ale ile to potrwa?

Ze względu na skomplikowane procedury termin przystąpienia do tego zamierzenia jest trudny do określenia - wyjaśnia Zarząd Dróg Wojewódzkich i przeprasza za utrudnienia.

Malbork-Grzymała. Przebudowa drogi wojewódzkiej 515 zakończo...

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto