Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wichura w powiecie malborskim. Strażacy mieli co robić od sobotniego wieczora. Silny wiatr uszkadzał głównie drzewa

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W weekend wichura dała się we znaki na Pomorzu. Także w powiecie malborskim wiało mocno od sobotniego wieczora (29 stycznia). Do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP dotarło kilkadziesiąt zgłoszeń. Dotyczyły głównie powalonych drzew.

Aktualizacja - 31.01.2022 r., godz. 9

Na koniec niedzieli (30 stycznia) bilans interwencji jednostek straży pożarnej z powiatu malborskiego, podjętych na skutek niszczycielskiej siły wiatru, zamknął się 72 wyjazdami. Dane obejmują okres od 28 do 30 stycznia.

- Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew blokujących szlaki komunikacyjne oraz uszkodzonych ogrodzeń i opierzeń dachowych - informuje mł. kpt. Adam Nosko, oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Malborku.

W poniedziałek pogoda się uspokoiła, ale to nie oznacza, że strażacy mogą już odpocząć. Zgłoszenia nadal napływają i jest ich bardzo dużo. To oczywiście skutki niedzielnego załamania pogody, tyle że na bieżąco podczas wichury ratownicy z JRG i OSP zajmowali się najpilniejszymi sprawami. Teraz sukcesywnie podejmują kolejne interwencje.

Aktualizacja - 30.01.2022 r., godz. 18

Strażacy nadal mają pełne ręce roboty. Prócz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP Malbork w działania zaangażowanych jest większość jednostek OSP. Ten krótki filmik od Ochotniczej Straży Pożarnej w Miłoradzu pokazuje, w jakich warunkach interwencje odbywały się w niedzielne późne popołudnie.

Aktualizacja - 30.01.2022 r., godz. 13.55

Wiatr nie słabnie. Strażacy mieli pracowitą noc z soboty na niedzielę. Od rana też co jakiś czas słychać sygnały samochodów ratowniczo-gaśniczych jadących do akcji. Według prognoz, wichura ma przechodzić przez nasz region do godzin wieczornych. Tak wyglądało usuwanie w niedzielę przed południem wiatrołomów, które zatarasowały wjazd do Centrum Aktywnego Wypoczynku przy ul. Parkowej w Malborku:

Wcześniej pisaliśmy...

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w sobotę alerty, w których wezwało do zachowania szczególnej ostrożności.

Zostań w domu, jeśli możesz. Zabezpiecz rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie.

Od późnego wieczora w sobotę (29 stycznia) w związku z silnymi porywami wiatru interweniują strażacy z powiatu malborskiego.
- Zdarzeń dotyczących powalonych drzew odnotowaliśmy do tej pory 15. Zgłoszenia nadeszły z całego powiatu. W jednym przypadku wiatr uszkodził dach - mówiła nam krótko po godz. 10 w niedzielę (30 stycznia) dyżurna operacyjna stanowiska kierowania KP PSP Malbork.

Powalone drzewa trzeba było usuwać m.in. z dróg lub poboczy w Gnojewie, Kościeleczkach, na ulicy de Gaulle'a w Malborku, między Kamienicą a Szawałdem. Sporo pracy kosztowało usunięcie wiatrołomów, które przewróciły się na ulicę Parkową w Malborku, tarasując wjazd do Centrum Aktywnego Wypoczynku.

W ciągu przybywało zgłoszeń. Skutki wichury do tej pory usuwali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Malborku oraz jednostek OSP: ze Stogów, Starego Pola, Miłoradza, Kończewic, Lipinki, Ząbrowa.

Wszystko wskazuje na to, że w niedzielę (30 stycznia) również ratownicy będą mieli co robić. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla województwa pomorskiego przewiduje: „wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach 100 km/h, nad samym morzem możliwe porywy do 120 km/h, północno-zachodni. Na Wybrzeżu ponownie wezbranie sztormowe oraz cofka na rzekach uchodzących do Bałtyku. Wraz ze zmianą kierunku wiatru z zachodniego na północny prognozowane są gwałtowne wahania przy przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych na stacjach wodowskazowych położonych na Wybrzeżu, w Zatoce Gdańskiej, Zalewie Wiślanym oraz na Żuławach”.

Malborska policja już w piątek (27 stycznia) w swoim komunikacie prosiła, by zachować ostrożność w związku z nadchodzącym załamaniem pogody. Zmienna aura może dostarczyć poważnych kłopotów kierowcom. Drogi mogą być śliskie.

Do tego opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz silnie wiejący wiatr znacznie ograniczają widoczność, dlatego tym bardziej należy zdjąć nogę z gazu i mocno wytężyć wzrok. Nawet najmniejszy moment dekoncentracji za kierownicą może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze - przypomina asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork.

Apel dotyczy także pieszych, by nie przekraczali jezdni w miejscu niedozwolonym, a gdy zbliżają się do przejścia - zatrzymali się i upewnili, że droga jest wolna.

Policja przypomina też, że w obliczu zagrożenia wichurą należy:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
  • zamknąć okna i drzwi;
  • nie zatrzymywać się pod drzewami;
  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii (wiatr może uszkodzić linie energetyczne);
  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto