Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej zakażonych wirusem HIV na Pomorzu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Gdzie szukać wsparcia?

Redakcja
Na Pomorzu wzrosła liczba nowych zakażeń wirusem HIV. W tym roku zarejestrowano o niemal 40 zakażonych osób więcej niż rok wcześniej!

W 2019 roku zarejestrowano dotychczas 111 zakażeń wirusem HIV, 10 zachorowań na AIDS (w 2019 r. zarejestrowano 1 zgon) - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Oznacza to znaczące zwiększenie liczby zakażeń względem ubiegłego roku, w którym Sanepid odnotował 69 nowych przypadków.

- Taki wzrost liczby wykrytych nowych zakażeń HIV jest zastanawiający i odwrotny do trendu ogólnopolskiego. W ostatnich dwóch latach w całej Polsce odnotowano spadek liczby wykrytych zakażeń - mówi dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed. - W mojej opinii wzrost liczby wykrytych zakażeń HIV na Pomorzu najpewniej jest wynikiem większej świadomości osób badających się, że w ich życiu mogły zaistnieć zdarzenia wiążące się z podwyższonym ryzykiem zakażenia HIV. Być może dokonuje się też wzrost świadomości Pomorzan, że niezależnie od przyczyny warto się badać w kierunku zakażenia HIV, że to badanie nie stygmatyzuje już tak bardzo, jak to miało miejsce w przeszłości.

Zwiększoną liczbę osób badających się pod kątem HIV potwierdzają pracownicy instytucji zaangażowanych w profilaktykę.

W ubiegłym roku z darmowych badań skorzystało około 1,7 tys. osób, a do sierpnia tego roku odnotowaliśmy przeszło 1,2 tys. osób - mówi Adam Hęćko, wiceprezes Fundacji Pomorski Dom Nadziei, prowadzącej dwa punkty darmowych i anonimowych testów na HIV - w Gdańsku przy Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy (czynny w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. 16 do 20) oraz w Gdyni przy ul. Huzarskiej 1 ( czynny w środy). To jedyne takie placówki na Pomorzu, które organizują nie tylko testy, ale także opiekę psychologiczną i wsparcie informacyjne.

- Najpierw zgłaszający się bierze udział w rozmowie okołotestowej, która ma charakter edukacyjno-informacyjny. Na wynik czekamy zwykle 2 - 3 dni i jeżeli jest negatywny, to również uświadamiamy o możliwych zagrożeniach i ryzyku - powiedział Adam Hęćko.
Osoby, u których stwierdzi się zakażenie, dostają skierowanie do poradni antyretrowirusowej, gdzie dalej są otaczane opiekę i rozpoczynają specjalistyczne leczenie.

Pacjenci mogą również skorzystać z pomocy psychologicznej fundacji, jednak jak wynika z doświadczenia pracowników, osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu, raczej już nie wracają.

Warto podkreślić, że niezależnie od punktów profilaktyki, fundacja organizuje również gabinet konsultacyjny, który znajduje się przy ul. Wita Stwosza 73 w Gdańsku. W placówce są prowadzone dyżury psychologiczne oraz terapie grupowe dla nosicieli.

Obecnie osoby zakażone wirusem HIV, jeżeli wdrożyły leczenie i przestrzegają zaleceń lekarskich, to dożywają naturalnej śmierci. Problemem jest jednak świadomość potrzeby profilaktyki i wykonywania testów na obecność wirusa.

Wczesne wykrycie zakażenia i włączenie nowoczesnej, bezpiecznej, skutecznej i przyjaznej pacjentowi terapii stanowi zatem podstawę profilaktyki - przyznaje dr hab. Tomasz Smiatacz. - Dziś dysponujemy dowodami naukowymi na to, że uzyskanie w trakcie leczenia nieoznaczalnej ilości kopii wirusa HIV we krwi redukuje ryzyko zakażenia partnerów seksualnych praktycznie do zera. Taką skuteczność można uzyskać jedynie regularnie stosując leki antyretrowirusowe, a żeby je wdrożyć, konieczne jest samo wykrycie zakażenia, stąd nasza rada: zbadaj się w kierunku HIV. To nie boli, ani fizycznie, ani emocjonalnie

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Więcej zakażonych wirusem HIV na Pomorzu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Gdzie szukać wsparcia? - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto