Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce promocja dziewątego numeru kwartalnika społeczno-kulturalnego Prowincja

Redakcja
23 października odbędzie się spotkanie promujące dziewiąty numer Prowincji, kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław. Spotkanie odbędzie się w czytelni Biblioteki Miejskiej na Starym Mieście. Początek o godz. 17. Poniżej informacja o zawartości najnowszego numeru Prowincji.

Lato nieubłaganie dobiega końca. Nie rozpieszczało nas specjalnie. Zdjęcia trąby powietrznej siejącej spustoszenie na Powiślu i Żuławach obiegły całą Polskę. Miejmy nadzieję, że jesień nie przyniesie kolejnych kataklizmów, a raczej eksplozję kolorów, szelest spadających liści, wytchnienie czy odrobinę refleksji nad mijającym czasem. Że będzie to czas na lekturę, w wygodnym fotelu, przy gorącej herbacie lub pokrzepiającej wiśniówce - naturalnym lata wspomnieniu. I że wśród niespiesznej lektury znajdzie się również miejsce na kolejny numer naszego kwartalnika.
W naszej rubryce poetyckiej dwie poetki Anna Peplińska z Elbląga i Małgorzata Jędrzejewska z Nowego Stawu, obie związane z Alternatywnym Elbląskim Klubem Literackim, który prezentował swoją twórczość w sierpniu na I Festiwalu Literatury „Wielorzecze” w Elblągu. Nazwa festiwalu pochodzi od tomu opowiadań Stanisława Modrzewskiego, elblążanina, dla którego Żuławy stanowią ważne źródło literackiej inspiracji. O Jego twórczości pisze dla nas Andrzej Kasperek. Tomasz Wandzel tym razem zaprezentuje się jako poeta.
Proza to nowe opowiadanie naszego redaktora, kolejnego piewcy Żuław, Andrzeja Kasperka z Nowego Dworu Gdańskiego oraz debiutanckie opowiadanie Grażyny Kamyszek, polonistki pochodzącej ze Sztumu, na co dzień mieszkającej w Ustce.
Na wędrówkę po prowincjach bliskich i dalekich zaproszą Państwa Aleksandra Paprot szukając śladów diabła Farmazona w Stablewie, Kordian Kuczma podążając ulicami Malborka. Maciej Grochowski zabierze Państwa na wycieczkę kajakową Drwęcą, a Wiesław Olszewski na nieznany szlak żuławskiej berlinki. Piotr Piesik opowie o wirtualnym Koniecwałdzie, a Weronika Węglińska o Sztutowie, gdzie podjęto oryginalne działania edukacyjno – resocjalizacyjne. Paweł Głogowski opowie o alzackim Malborku czyli zamku Habsburgów w niewielkim miasteczku Kintzheim, a Maria Wiśniewska o nauczycielskich wojażach do Irlandii i Hiszpanii.
Czeka Państwa jak zwykle spora dawka historii. Przemysław Dorszewski opowie o tragicznych losach burmistrza Malborka z XV wieku, a Janusz Namenanik o klasztorze reformatów w Dzierzgoniu, w którym dziś znajduje się Dzierzgońdki Ośrodek Kultury. Jan Chłosta przywraca pamięć o wielkim Władysłąwie Gębiku, twórcy Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie, Janusz Ryszkowski wspomina o Bolesławie Morawskim, mało znanym synu słynnego doktora Feliksa Morawskiego, a Marta Chmielińska o Hieronimie Żbikowskim, jednym z żołnierzy „wyklętych” i powojennych losach Jego rodziny. Tekstami Leszka Sarnowskiego i Karola Nawrockiego (IPN) wracamy do niedawnych czasów karnawału „Solidarności” i tragedii czasu wojennego. To wspomnienie o „Sztumskiej Solidarności” czyli początkach lokalnej prasy i pacyfikacji ośrodka dla internowanych w Kwidzynie.
W dziale plastycznym prezentujemy tym razem sylwetkę artystyczną Hanny Uchmańskiej, nauczycielki ze Sztumu, która po latach odkryła w sobie pasję malowania.
O teatrze, muzyce i plastyce piszą Dorota Maluchnik, Wacław Bielecki i Andrzej Kasperek, a na sporą dawkę dobrego humoru jak zwykle możemy liczyć w wydaniu Macieja Kraińskiego i Marka Stokowskiego.
Zapraszamy do lektury

Informacja przygotowana przez redakcję Prowincji

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto