Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodarz namawia do rozliczania się z podatku dochodowego w Malborku. Każdy podatnik dla samorządu jest na wagę złota

Anna Szade
Anna Szade
Ponad 38 proc. podatku dochodowego zostaje w kasie miasta. Dlatego burmistrz Malborka namawia, by rozliczać się na miejscu.
Ponad 38 proc. podatku dochodowego zostaje w kasie miasta. Dlatego burmistrz Malborka namawia, by rozliczać się na miejscu. Archiwum Polskapress
Malbork dołączył do miast, które zachęcają podatników, by rozliczali się z fiskusem według miejsca zamieszkania. Dzięki temu spora część podatku dochodowego trafi do malborskiego budżetu. „Wpływa to realnie na rozwój naszego miasta” – podkreśla magistrat.

Malbork: "Płać podatki tu, gdzie mieszkasz!"

Warto wiedzieć, że deklaracji PIT nie trzeba składać w Urzędzie Skarbowym zgodnym z miejscem zameldowania, ale według miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia danego roku podatkowego. Dlatego Malbork namawia: „Płać podatki tu, gdzie mieszkasz!”

Pamiętajmy, że PIT to rozliczenie z Urzędem Skarbowym, a podatki nie trafiają w całości do Skarbu Państwa. Samorządy mają 38,40 proc. udziały w tym, co spłynie z rozliczeń. W kontekście budżetu miasta to w 2023 r. będzie to ok. 30 mln zł – mówi Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Zmiany w sposobie rozliczania się z fiskusem wprowadzone przez rządzących, korzystniejsze dla podatników jeśli chodzi o kwotę wolną o podatku czy zerową stawkę dla pracowników do 26 roku życia, przełożyły się na zasobność samorządów. Jeszcze w 2021 r. zrealizowane wpływy z tego tytułu w przypadku Malborka wynosiły 38,5 mln zł. Gołym okiem widać, jak drastyczna to różnica w porównaniu to bieżącego roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Budżet Malborka na 2023 r. przyjęty po długiej dyskusji. Radni: "Jest deficytowy i antyobywatelski". Burmistrz: „Nie mówcie o przepaści”

Dlatego… każdy podatnik jest dla miasta na wagę złota. To te pieniądze, zasilając konto miasta, przeznaczane są m.in. na darmowy transport publiczny, utrzymanie zieleni, budowę placów zabaw czy dotacje dla kultury.

Zachęcamy, by wszyscy rozliczali się tam, gdzie mieszkają, gdzie korzystają z usług miejskich, bo to pomaga nam je świadczyć, ale też przeprowadzać remonty infrastruktury czy realizować inwestycje – tłumaczy włodarz.

Zaproszenie do składania ZAP-3. Co to takiego?

A jeśli ktoś do tej pory rozliczał się gdzie indziej, to składają zeznanie roczne może to zmienić.
- Wystarczy wypełnić wniosek ZAP-3, wysłać do Urzędu Skarbowego lub zanieść osobiście. Wtedy te pieniądze, zapłacone w ramach PIT, zostaną wykorzystane dla dobra mieszkańców – podpowiada Marek Charzewski.

Formularz można przekazać bez wychodzenia z domu, bo usługa jest dostępna online. Czym jest tajemniczy ZAP-3? To nic innego, jak "zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem", jak tłumaczy fiskus. Jest używany przede wszystkim do tego, aby poinformować urząd skarbowy o zmianach dotyczących:

  • aktualnego adresu miejsca zamieszkania (część B.2.),
  • danych kontaktowych (część B.3.),
  • sposobu zwrotu podatku (część B.4.),
  • informacji dotyczących rachunku osobistego (część B.4.).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto