18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wołoszański zajmie się Oblężeniem Malborka

(JS)
Fot. Anna Arent-Mendyk
Bogusław Wołoszański będzie scenarzystą i reżyserem rekonstrukcji historycznych w ramach Oblężenia Malborka (21-24 lipca).

Dziennikarz znany przede wszystkim z programów telewizyjnych pt. "Sensacje XX wieku" przybliży tym razem historię jednego z ważniejszych wydarzeń w średniowieczu. Przygotowania do lipcowej imprezy już trwają.
- Widzowie będą mieli okazję zobaczyć inne niż dotychczas widowisko - zachęca Bogusław Wołoszański i zapowiada m.in. zmiany w sposobie prowadzenia aktorów i poziomie sztuki aktorskiej, wykorzystaniu światła, tworzeniu atmosfery i nadania widowisku dramaturgii.

Jedną z nowości ma być projekcja filmów przed samą inscenizacją, które wprowadzą widzów do rekonstrukcji wydarzeń z 1410 roku.
- Bogusław Wołoszański uważa, że podczas oblężenia zawsze brakowało doinformowania widzów, o co tak naprawdę chodziło podczas oblężenia zamku. Kim był von Plauen i skąd się tutaj wziął - tłumaczy Beata Stawarska z Muzeum Zamkowego w Malborku. - Filmy mają opowiedzieć historię dwóch tygodni pomiędzy wygraną bitwą pod Grunwaldem a samym obleganiem krzyżackiego zamku.

Galeria zdjęć z Oblężenia Malborka 2010

Tegoroczne Oblężenie Malborka będzie się odbywało w ramach cyklu rekonstrukcji bitew z różnych epok pod nazwą "Wielki Teatr Historii". Zorganizuje je Fundacja Pro Historia, której prezesem jest Bogusław Wołoszański. Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Istnieje możliwość, że jeden z trzech nocnych spektakli plenerowych oblężenia będzie transmitowany przez telewizję publiczną.
- Podczas inauguracji "Wielkiego Teatru Historii" na dziedzińcu ministerstwa pan Juliusz Braun, prezes telewizji publicznej, powiedział głośno, że w końcu telewizja będzie mogła przeprowadzić relację z oblężenia - opowiada Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego. - Jak to będzie w praktyce, to się dopiero okaże. Myślę jednak, że pod względem obsługi telewizyjnej będzie w tym roku znaczna poprawa.

Szacuje się, że organizacja tegorocznej edycji oblężenia może kosztować ok. 800 tys. zł. W tej kwocie znaleźć się ma 200 tys. zł przekazane przez Ministerstwo Kultury. Jak co roku, oprócz nocnych spektakli plenerowych na terenach zamkowych będą się odbywały pokazy walk rycerskich, jarmark rzemiosł średniowiecznych, wioska rycerska i wiele innych atrakcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto