18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne w powiecie malborskim

(RK), (JS)
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 (budynek SP 3)
Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1 (budynek SP 3) Fot. Piotr Jankowski
Frekwencja wyborcza w całym powiecie malborskim podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych była niższa niż średnia krajowa. Wyniosła bowiem 44,03 proc. Zbliżona do krajowej była już natomiast frekwencja w samym Malborku.

W wyborach do Senatu po raz pierwszy zostały wprowadzone okręgi jednomandatowe. Nasz okręg - nr 67 - oprócz powiatu malborskiego obejmował powiaty nowodworski, sztumski i kwidzyński. O jedno miejsce w Senacie walczyły cztery osoby: po dwie z Malborka (Małgorzata Ostrowska - SLD i Waldemar Lamkowski - PSL) i Kwidzyna (Leszek Czarnobaj - PO i Mirosław Górski - PiS).

PKW podała już na swojej stronie końcowe wyniki głosowania do Senatu w okręgu nr 67 (zostały zliczone wszystkie karty do do głosowania). Największe poparcie uzyskali mieszkańcy Kwidzyna. Do Senatu dostał się Leszek Czarnobaj, na którego głos oddało 49,03 proc. osób biorących udział w wyborach (34 230).
Mirosław Górski uzyskał drugi wynik - 15 045 głosów - 21,55 proc. Na Małgorzatę Ostrowską zagłosowało 12 801 osób (18,34 proc.), a na Waldemara Lamkowskiego - 7739 (11,09 proc.).

W wyborach do Sejmu - bez powodzenia - startowało siedmioro mieszkańców powiatu malborskiego, wśród nich aż sześć pań.

Frekwencja wyborcza w powiecie malborskim była nieco niższa od średniej krajowej. W całej Polsce frekwencja wyniosła 48,63 proc., a w naszym powiecie - 44,03 proc. W poszczególnych gminach wyglądała ona następująco: gm. Lichnowy - 33,94 proc., gm. Malbork - 37,81 proc., miasto Malbork - 48,30 proc., gm. Miłoradz - 36,90 proc., gm. Nowy Staw - 37,12 proc., gm. Stare Pole - 39,98 proc.

Mieszkańcy powiatu malborskiego głosowali w 37 lokalach wyborczych. Najwięcej lokali było w Malborku - 23, w gminie Nowy Staw - 4, gminach Lichnowy, Malbork - po 3, a w gminach Stare Pole i Miłoradz - 2.

Jak wynika z informacji od policji, wybory w naszym powiecie przebiegły spokojnie. St. sierż. Katarzyna Marczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Malborku, wyjaśniła, że przez cały weekend nie odnotowano przypadków łamania ciszy wyborczej, polegających na prowadzeniu agitacji, rozrzucaniu ulotek, naklejaniu swoich bądź zrywaniu plakatów wyborczej konkurencji.

- Dotychczas nie otrzymaliśmy ani jednego zgłoszenia dotyczącego takich incydentów - powiedziała Katarzyna Marczyk.

Lokale wyborcze zostały zamknięte o godz. 21. W powiecie malborskim uprawnionych do głosowania było prawie 51 tys. osób. Frekwencja na godz. 9, po dwóch godzinach głosowania, wyniosła 1,89 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto