Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczka przed żniwami

(G.W.)
Uczestnicy wycieczki pozują do pamiątkowego zdjęcia przed katedrą Notre Dame. 
Fot. archiwum
Uczestnicy wycieczki pozują do pamiątkowego zdjęcia przed katedrą Notre Dame. Fot. archiwum
Zwykle rolnicy nie mają czasu na odpoczynek w lipcu. Jednak Piotr Trawiński wraz z innymi plantatorami buraków cukrowych wyjechał na wycieczkę do Niemiec, Francji i Belgii.

Zwykle rolnicy nie mają czasu na odpoczynek w lipcu. Jednak Piotr Trawiński wraz z innymi plantatorami buraków cukrowych wyjechał na wycieczkę do Niemiec, Francji i Belgii.

- Gorzej jest ze znalezieniem czasu na wojaże wiosną lub jesienią. Na kilka tygodni przed żniwami wyjazd jest możliwy. Zawsze jednak ktoś musi zostać na gospodarstwie - wyjaśnia.
Podróż zorganizował Związek Plantatorów Buraków Cukrowych przy Cukrowni Malbork SA.

- Co roku przygotowujemy w tym czasie wycieczki, podczas których proponujemy oprócz atrakcji turystycznych element podnoszący wiedzę rolników. W programie tegorocznego wyjazdu znalazło się zwiedzanie gospodarstwa w Niemczech i zakładu produkującego nasiona buraków cukrowych - wyjaśnia Ewa Kożuchowska z ZPBC w Malborku, organizator imprezy.

Piotr Trawiński gospodaruje z bratem na 300 hektarach. Uprawia pszenicę, buraki i rzepak. Uważa, że od rolników na Zachodzie można się wiele nauczyć.

- Uzyskują wyższe plony, niż średnio w Polsce. Jeśli chodzi o pszenicę jest to około 30 kwintali z hektara. Nie zmienimy klimatu i gleby na dogodniejsze i nie wydłużymy wegetacji. Powinniśmy jednak zmienić sprzęt, szczególnie siewniki na nowocześniejsze. Wysiewamy 180-200 kilogramów nasion na hektar, a na Zachodzie 140 kilogramów - wyjaśnia.

Polscy rolnicy zwiedzali gospodarstwo w Helmstedt, niedaleko Magdeburga. Właściciel mówił, że gdyby nie dopłaty, nie miałby żadnych dochodów i długów. 300 hektarowe gospodarstwo nie przynosi dostatecznych zysków dlatego dorabia jako doradca w gospodarstwie dysponującym 2 tys. hektarów.

- Niemcy oczekują wejścia Polski do UE licząc na nowy rynek zbytu. Martwią się jednak, że polskim rolnikom dopłaty będą się zwiększać, a im stopniowo maleć - wyjaśnia.
Podczas wyjazdu rolnicy zwiedzili także zabytki Francji i Belgii.

Trasa wycieczki
Helmstadt gospodarstwo i fabryka nasion, Bruksela - rynek i stadion Heysel, Paryż - wieża Eiffla na Polu Marsowym, Bastylia, Luwr, Notre Dame, Łuk Triumfalny, Narodowe Centrum Pompidou, Moulin Rouge, cmentarz Pere Lachaise, dzielnica Montmartre oraz plac Pigalle. Uczestnicy wycieczki przejechali 2400 kilometrów. Następna planowana jest do Holandii lub Danii. Rolnicy chcą zapoznać się z produkcją roślinną i zwierzęcą w tych krajach.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto