Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew. Jakie możemy usunąć sami, a kiedy musimy prosić o zgodę?

MN
Urząd Miasta i Gminy Szamocin informuje, że od 17 czerwca obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące usuwania drzew na prywatnych gruntach

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie przyrody nie będzie obowiązku zgłaszania do gminy wycinki drzew jeżeli obwód pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał:
- 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew

Jeżeli drzewo będzie miało większy obwód, jego planowaną wycinkę trzeba będzie zgłosić w gminie. W zgłoszeniu trzeba będzie podać imię i nazwisko wnioskodawcy, numer działki i obręb nieruchomości z której zostaną usunięte drzewa oraz dołączyć rysunek lub mapkę nieruchomości z oznaczeniem lokalizacji planowanych do usunięcia drzew. Po dokonaniu zgłoszenia, gmina będzie miała 21 dni, by przeprowadzić oględziny drzewa, które miałby zostać wycięte. Następnie organ będzie miał 14 dni na wydanie ewentualnego zakazu.

Urzędnik sprawdzi np. czy drzewo bądź drzewa nie są chronione. Urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na zieleń lub chronionym innymi zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego.

W tym ostatnim przypadku, kryteria na podstawie których samorząd będzie mógł wydać taki zakaz zostaną określone w rozporządzeniu ministra środowiska, na które minister będzie miał jeszcze pół roku. Jeśli w ciągu dwóch tygodni, gmina nie zgłosi sprzeciwu do planowanej wycinki, tzw. milcząca zgoda, to właściciel nieruchomości będzie mógł ją przeprowadzić.

Przepisy stanowią ponadto, że jeśli przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin działki przez urzędnika gminnego właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za wycinkę tych drzew.

Więcej informacji na temat znowelizowanych przepisów ustawy o ochronie przyrody można uzyskać bezpośrednio u pracownika ds. rolnictwa i ochrony środowiska pod numerem tel. 67-28-48-003 wew. 27 lub osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy Szamocin pok. nr 10.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto