Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy koncert w zamku w Malborku z okazji Roku Kopernika. Schola Cantorum Gedanensis i „Nicolao Copernico Dedicatum”

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis wystąpił w miejscu wyjątkowym, bo w kościele zamkowym w Malborku.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis wystąpił w miejscu wyjątkowym, bo w kościele zamkowym w Malborku. Muzeum Zamkowe w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku z okazji Roku Kopernika przygotowało dla melomanów dwa wyjątkowe koncerty pt. „Nicolao Copernico Dedicatum”. Wyjątkowe jest również miejsce, bo to kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim. Jeden koncert w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis odbył się w minioną sobotę (20 maja). Artyści ponownie wystąpią tutaj 27 maja.

Wyjątkowy koncert w zamku w Malborku z okazji Roku Kopernika

Muzeum Zamkowe w Malborku włączyło się w obchody 550 rocznicy urodzin i 480 rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika, organizując koncert „Nicolao Copernico Dedicatum”. To okazja, by w zamku posłuchać artystów Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją profesora sztuk muzycznych, dr. Jana Łukaszewskiego, znakomitego dyrygenta i cenionego pedagoga z Gdańska. Na repertuar koncertu składają się utwory z różnych epok, od baroku przez romantyzm, po czasy współczesne.

Jak wyjaśniają organizatorzy, chcą oni przez ten projekt pokazać Kopernika nie tylko jako nadzwyczajnego naukowca, astronoma, matematyka, prawnika czy lekarza, ale również jako humanistę wrażliwego na piękno wszechświata. Osią kompozycyjną koncertu są dwa utwory inspirowane postacią wielkiego Polaka. Jednym z nich są „Cztery motety kopernikowskie” Tadeusza Zygfryda Kasserna ze słowami, które pochodzą z poematu religijnego Mikołaja Kopernika pt. „Septem sidera”; Kopernik napisał go w języku łacińskim, a na polski przetłumaczył Jan Kasprowicz.

W ramach koncertu można też usłyszeć 3-częściową kantatę „Nicolao Copernico dedicatum” autorstwa Andrzeja Koszewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w., mistrza chóralistyki, do tekstów Józefa Ratajczaka. Poemat inspirowany oryginalnymi cytatami z pism Kopernika przedstawia ruch ciał niebieskich.

Koncerty w Roku Kopernika sfinansowane przez Ministerstwo Kultury

Pierwszy koncert Scholi Cantorum Gedanensis w Muzeum Zamkowym w Malborku już odbył się w minioną sobotę (20 maja). Data nieprzypadkowa, bo dzień później przypadała 480 rocznica śmierci Mikołaja Kopernika. Pięknym głosom artystów wyjątkowości dodało jeszcze miejsce występu z jego wspaniałą akustyką, czyli kościół Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, w czasach średniowiecza najważniejsza świątynia zakonu krzyżackiego.

- Niedawno odrestaurowany kościół zamkowy służy celom muzealnym oraz okolicznościom muzycznym. Marzy nam się, aby to wnętrze rozbrzmiewało muzyką i śpiewem, bo tak to było do XIX wieku. Muzyka liturgiczna rozbrzmiewała tu najpierw dzięki Krzyżakom, a potem Jezuitom. Chcemy utrzymać ten podniosły charakter wnętrza, aby przemówiło muzyką i śpiewem, bo XX wiek, to jest czas milczenia tego miejsca, a rok 1945 wręcz jego zniszczenie. Ten koncert jest dla nas zatem wzruszającą chwilą, kiedy kościół zamkowy znów do nas przemówił” - stwierdził dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, podczas otwarcia koncertu.

Ci, którzy chcieliby jeszcze posłuchać koncertu „Nicolao Copernico Dedicatum” w wykonaniu Scholi Cantorum Gedanensis, będą mieli jedną okazję. 27 maja o godz. 20 w kościele zamkowym odbędzie się drugi koncert. Bilet za symboliczne 1 zł można kupić w kasach Muzeum Zamkowego (nie ma sprzedaży online). Liczba miejsc ograniczona.

Oba koncerty zostały sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

CZYTAJ TEŻ: Zamek, Krzyżacy i Grunwald. Muzeum przygotowuje kolejną międzynarodową wystawę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto