Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Grzybów w Kościerzynie. Podczas wydarzenia zaprezentowano 65 gatunków grzybów

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wideo
od 16 lat
Aż 65 gatunków grzybów można było zobaczyć podczas wystawy zorganizowanej przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kościerzynie. Wydarzenie okazało się hitem, bo przyciągnęło ponad 700 osób.

Wystawa grzybów w Kościerzynie z prawdziwymi okazami

Ponad 60 gatunków grzybów zarówno tych znanych, jak i nieco mniej można było zobaczyć podczas wystawy zorganizowanej w Nadleśnictwie Kościerzyna. Pracownicy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, którzy wspólnie z Nadleśnictwem są organizatorami wydarzenia, zadbali, aby odwiedzający przecierali oczy ze zdumienia. Na specjalnie przygotowanych stołach znalazły się także prawdziwe okazy. Eksperci mieli niełatwe zadanie, bo ostatni czas to raczej posucha i w lasach grzybów jak na lekarstwo. Jednak pracownicy sanepidu wytrwale przeszukiwali leśne zakamarki i wynik ich pracy jest imponujący.

- Już po raz 35. organizujemy Wystawę Grzybów, w tym roku w Nadleśnictwie Kościerzyna, które jest także współorganizatorem - mówi Grażyna Greinke, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kościerzynie. - Prezentujemy 65 gatunków, jesteśmy zadowoleni z tego wyniku, bo to trudny okres, w którym grzybów brakuje. Na szczęście udało nam się zebrać całkiem sporą ilość. Celem tej wystawy jest przede wszystkim edukacja, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Uczestnicy mogli nie tylko poznać poszczególne gatunki, ale dowiedzieli się również, w jaki sposób należy je zbierać i jak trzeba zachowywać się w lesie. Zainteresowanie było ogromne. Wystawę odwiedziło około 700 osób.

Organizowanie wystaw od tylu już lat przynosi efekty.

- W tym okresie nie mieliśmy żadnych zatruć pokarmowych spowodowanych grzybami - podkreśla państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kościerzynie. - Oprócz teorii dzieci biorące udział w wystawie uczestniczą także w zajęciach praktycznych, malują grzyby, kolorują i mają okazję na pracę twórczą dzięki zajęciom zorganizowanym przez Panią Teresę Preis z Ligi Ochrony Przyrody.

Kaszuby to doskonałe miejsce na grzybobranie, oczywiście jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Zanim jednak wybierzemy się do lasu, warto zapoznać się z tym, jakie grzyby można bezpiecznie zbierać. Osoby, które nie mają pewności, czy w ich koszyku znajdują się tylko i wyłącznie jadalne gatunki, mogą skorzystać z porad fachowców. W kościerskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dyżurują grzyboznawcy.

- W związku z trwającym okresem grzybobrania informuję, iż podobnie jak w latach ubiegłych, grzyboznawcy i klasyfikatorzy z Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie przy ul. Wodnej 15 udzielają porad grzybowych, m.in. w zakresie określania przynależności gatunkowej zbieranych grzybów - mówi Grażyna Greinke. - Dyżury te odbywają się w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 14:00.

Klasyfikatorzy i grzyboznawcy z kościerskiego sanepidu wciąż uaktualniają swoją wiedzę za pośrednictwem różnego rodzaju kursów i szkoleń, bo jak podkreśla Grażyna Greinke i w tej dziedzinie następują zmiany, jak chociażby nazewnictwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto