Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Szpitalu Jerozolimskim o historii zakonu krzyżackiego już otwarta [ZDJĘCIA]

Jacek Skrobisz
W środę (15 czerwca) w Szpitalu Jerozolimskim w Malborku otwarto wystawę pn. "Dzieje Zakonu Niemieckiego od założenia do dzisiaj". Można ją oglądać do 8 lipca.

Wystawę zorganizowało w Malborku Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego przy współpracy z Centrum Kultury Prus Wschodnich oraz Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest dziejom zakonu krzyżackiego. Od powstania zakonu na Ziemi Świętej, przez działalność w Wenecji i Prusach. Tablice informacyjne znajdują się na parterze Szpitala Jerozolimskiego.

Druga część wystawy znajdująca się na drugim piętrze obiektu poświęcona jest zamkom budowanym przez zakon krzyżacki. A tych było wiele. Szacuje się, że między 1233 rokiem a 1425/1440 powstało na terenie Prus ok. 200 obiektów militarnych.

Okoliczności powstania wystawy przybliżył na wernisażu dr Wiesław Gogan z Centrum Kultury Prus Wschodnich w Elingen. To właśnie tam w 2009 roku została przygotowana z okazji rocznicy przeniesienia stolicy państwa zakonnego z Wenecji do Prus. Wystawa była znacznie większa, bo znajdowała się w czterech dużych pomieszczeniach. Wypełnione były nie tylko planszami, ale i eksponatami z różnych muzeów.

- Po jakimś czasie stwierdziłem, że tak opracowany temat nie może zostać zakończony na jednej wystawie, więc przygotowaliśmy dwie mniejsze formy tej wystawy. Jedną w wersji rosyjsko-niemieckiej, a drugą w formie polsko-niemieckiej - mówił podczas wernisażu dr. Wiesław Gogan. - Pierwsza prezentacja wystawy pokazała, że jest godna zaprezentowania szerszemu forum. Wystawa była pokazywana praktycznie od 2010 rok do dziś na terenach między Szczecinem a Suwałkami, w pasie, w którym możemy znaleźć zainteresowanie tematem zakonu krzyżackiego.

O oprawę muzyczną wernisażu zadbali chórzyści Lutni w towarzystwie Roberta Pożarskiego, jednego z najwybitniejszych śpiewaków gregoriańskich, m.in kantor Schola Gregoriana Gedanensis. Chórzyści zaśpiewali dwie pieśni mszalne, które były zapowiedzią występu sobotniego - sprawdź TUTAJ

Podczas otwarcia wystawy doszło też do odsłonięcia pamiątkowej tablicy przypominającej o ogromnym wkłądzie członków Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego, w szczególności dr. Klausa Hempricha, dr. Hansa Kantenekera oraz Edwina Egerta, którzy uratowali malborski zabytek przed zawaleniem. Jak mówił przed odsłonięciem tablicy Waldemar Klawiński ze Stowarzyszenia Oś w Malborku, tablica została ufundowana przez mieszkańców, a pieniądze zgromadzono podczas zbiórki publicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto