Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawę "Widzialni, trochę zapomniani" Muzeum Miasta przygotowuje z Archiwum Państwowym w Malborku. Otwarcie w połowie kwietnia

Anna Szade
Anna Szade
To szyld słynnej apteki  "Zum goldenem Adler", którą w Niedere Lauben (Niskich Podcieniach) prowadził Heinrich Mehrlaender. Esperantyści upamiętnili to miejsce głazem na Starym Mieście.
To szyld słynnej apteki "Zum goldenem Adler", którą w Niedere Lauben (Niskich Podcieniach) prowadził Heinrich Mehrlaender. Esperantyści upamiętnili to miejsce głazem na Starym Mieście. Muzeum Miasta Malborka
„Widzialni, trochę zapomniani” to tytuł nowej wystawy, którą przygotowują wspólnie Archiwum Państwowe w Malborku i Muzeum Miasta Malborka. Będzie w całości poświęcona pamięci malborskich Żydów, przedwojennych mieszkańców miasta. Otwarcie dla zwiedzających zaplanowane jest na 15 kwietnia.

W Malborku istniała gmina żydowska. Warto poznać historię

Na wystawie „Widzialni, trochę zapomniani” zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Malborku, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Muzeum Miasta Malborka oraz kolekcjonerów.
Przybliżą społeczność wyznania mojżeszowego, która mieszkała w mieście.

"Widzialni, trochę zapomniani" to wędrówka do czasów, gdy w Marienburgu, obok ewangelików i katolików, mieszkali Żydzi. Gmina, która ukonstytuowała się w 1814 roku i do lat 30. XX wieku mocno wpisała się w życie codzienne miasta – przypominają twórcy wystawy.

ZOBACZ TEŻ: Malbork. Niedzielny spacer po mieście poświęcony dawnym żydowskim mieszkańcom

Członkowie gminy żydowskiej zajmowali się działalnością handlową, prowadzili hurtownie, przedsiębiorstwa komisowe, gospody, zajazdy, sklepy z artykułami spożywczymi, tekstylnymi, galanterią, handlowali drewnem, zbożem, końmi i starzyzną. David Bernstein prowadził skład żelaza, Ernst Jaruslawsky - fabrykę mydła, Arnold Flatauer - dwa domy handlowe "Conitzer & Soehne", Meier Salinger - sklep obuwniczy czy Heinrich Mehrlaender - słynną aptekę "Zum goldenem Adler".

Gmina istniała do 1938 r. Część jej członków wyjechała z Malborka tuż po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, natomiast pozostała część dostała się w ręce gestapo i została zesłana do obozów koncentracyjnych – informują autorzy ekspozycji „Widzialni, trochę zapomniani”.

Wystawa w Muzeum Miasta Malborka. "Widzialni, trochę zapomniani"

Wystawa będzie dostępna od 15 kwietnia od godziny 10 do 16. Od 18 kwietnia do czerwca wystawę będzie można oglądać od wtorku do soboty od godz. 10 do 16 w Muzeum Miasta Malborka, które mieści się przy ul. Kościuszki 54. To zresztą dawna willa Arnolda Flatauera. Miał 59 lat, gdy w 1933 r. NSDAP (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, czyli Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników) zmusiła go do opuszczenia Marienburga.

Był zamożnym żydowskim kupcem, ale nie ograniczał się tylko do biznesu. Działał charytatywnie w czasie wielkiego kryzysu i bezrobocia, prowadząc akcję dokarmiania dzieci w szkole. Udzielał się też w Związku Malborskich Strzelców, był członkiem Żydowskiego Kolegium Reprezentantów.

Muzeum Miasta Malborka od kulis. Muzealnicy zwykle działają ...

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto