18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z archiwum XX wieku w Malborku: 2-8 stycznia

Redakcja
Z pomocą książki śp. Wiesława Jedlińskiego, kronikarza miasta, postanowiliśmy tydzień po tygodniu cofać się w czasie do XX-wiecznego Malborka. W tygodniu 2-8 stycznia w ubiegłym stuleciu m.in. poszła w świat informacja o zakończeniu akcji odwadniania Żuław w 1948 roku.

2 stycznia 1948
"Zakończono oficjalnie trwającą trzy lata akcję odwadniania Żuław Wiślanych, zalanych w marcu 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie. O fakcie tym donosiły wszystkie polskie media, jednak Europa zachodnia potraktowała tę informację jako "propagandę komunistyczną."

5 stycznia 1977
"Przy ul. H. Sienkiewicza 26 został oddany do eksploatacji Dom Rzemiosła. Na parterze wydzielonych zostało 10 pomieszczeń na warsztaty rzemieślnicze, na piętrze natomiast biuro Cechu Rzemiosł Różnych i licząca prawie 200 m kw. sala przeznaczona na zebrania i działalność kulturalną."

5 stycznia 1994
"Odbyło się spotkanie inwestorów i wykonawców urządzeń kolejowych PKP, którego celem było zebranie opinii na temat ich działania. W efekcie uzyskano elektryczną centralizację 138 zwrotnic i 164 sygnalizatorów, zainstalowano 172 obwody izolowane i 650 izolowanych styków, położono 85 km linii kablowych, zamontowano około 7 tys. przekaźników różnych typów, przebudowano systemy łączności przewodowej i radiowej."

8 stycznia 1949
"MRN [Miejska Rada Narodowa - dop. red.] podjęła uchwałę w sprawie notarialnego przekazania na rzecz skarbu państwa parceli o powierzchni 3450 m kw., na której znajduje się Cmentarz Wspólnoty Brytyjskiej. Działka zlokalizowana przy ul. 500-lecia stanowiła wcześniej mienie komunalne."

8 stycznia 1986
"W Domu Partii odbyło się inauguracyjne zebeanie w sprawie utworzenia Stowarzyszenia 'Wisła-Odra", odgrywającego istotną rolę w edukacji historycznej i upowszechnianiu znaczących dokonań na przywróconym Macierzy Pomorzu oraz na ziemiach zachodnich. Przewodniczącym Tymczasowego Zarządu Miejskiego wspomnianego stowarzyszenia był Antoni Furchel."

Źródło: Wiesław Jedliński "Kronika Malborka XX wieku"

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto