Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z archiwum XX wieku w Malborku: 9-15 stycznia

Redakcja
Z pomocą książki śp. Wiesława Jedlińskiego, kronikarza miasta, postanowiliśmy tydzień po tygodniu cofać się w czasie do XX-wiecznego Malborka. W dniach 9-15 stycznia w ubiegłym stuleciu m.in. rozpoczęła się budowa mostu na Nogacie i zapadła decyzja o usamodzielnieniu wytwórni makaronów Malma.

10 stycznia 1951
„W tym czasie zarejestrowane były [w Malborku – dop. red.] następujące przedsiębiorstwa budowlano-remontowe: Budowlane Przedsiębiorstwo Powiatowe, Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane i Budowlana Spółdzielnia Pracy Fundament. Odegrały one dużą rolę w odbudowie zniszczeń wojennych”.

10 stycznia 1957
„MRN dokonała wyboru nowych władz miejskich. Przewodniczącym Prezydium MRN został Stanisław Wolski, jego zastępcą Jan Napiórkowski, sekretarzem Gabriel Juda, a członkami Mieczysław Balawender i Antoni Zarychta.”

12 stycznia 1958
„W Infirmerii Zamku Średniego otwarty został Klub Turysty. Zrzeszał on przewodników i miał na celu ożywienie działalności kulturalno-oświatowej i turystycznej. Przy placówce tej działała Rada Klubu, która organizowała odczyty, wieczorki taneczne, kursy języków obcych i wycieczki krajoznawcze.”

12 stycznia 1989
„Premier Mieczysław Rakowski podpisał decyzję o wydzieleniu Wytwórni Makaronów z Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa PZZ. Zarządzenie wykonawcze ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej o usamodzielnieniu wytwórni wpłynęło 21 stycznia. Stwierdzono w nim między innymi” „Tworzy się Przedsiębiorstwo Państwowe Wytwórnia Makaronów Malma – PZZ w Malborku. Zarządzenie obowiązuje od 31 grudnia 1988 r.”

15 stycznia 1946
„Uruchomiono drugi Obwodowy Urząd Pocztowo-Telekomunikacyjny zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP, przy obecnej ulicy Dworcowej. Odciążył on w znacznym stopniu placówkę przy ul. Poczty Gdańskiej. Naczelnikiem nowej placówki został Zygmunt Bieńkowski.”

15 stycznia 1949
„Rozpoczęła się budowa nowego, żelbetonowego mostu drogowego na Nogacie. O jego lokalizacji zdecydowały głównie względy praktyczne – miał skrócić i uprościć połączenie drogowe na trasie Malbork-Gdańsk.”

15 stycznia 1972

„Odbył się zjazd oddziału PTTK, podczas którego dokonano wyboru nowych władz. Prezesem 11-osobowego zarządu został Mieczysław Balawender. Głównym zadaniem PTTK było zorganizowanie sprawnej obsługi ruchu turystycznego. Malbork dysponował w tym czasie 713 miejscami noclegowymi w hotelach i innych noclegowniach oraz 230 miejscami na polach namiotowych.”

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto