Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy Ratusz w Malborku niszczeje, ale jest nadzieja? "Wszystkie ręce na podkład" po ogłoszeniu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Rządowy Program Odbudowy Zabytków właśnie ogłoszony przez premiera i ministra kultury może być szansą dla zabytkowego Ratusza na Starym Mieście w Malborku. Radny Tomasz Klonowski komentuje: „No to wiemy, co mamy do zrobienia”.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ogłosili premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Piotr Gliński, którzy wspólnie zwrócili uwagę na potrzebę dbania o kulturę. Jak podkreślają rządzący, inicjatywa ma na celu przywrócenie dawnego blasku zabytkom, a dzięki temu wsparcie rozwoju w obszarze kultury i w lokalnych społecznościach.

Dzisiaj wchodzimy w kolejny etap odważnego rozwoju w obszarze kultury, który będzie służył nam wszystkim – dla wzmocnienia naszej tożsamości i wspólnoty oraz dla piękna Polski – podkreślił Piotr Gliński.

Szef polskiego rządu podkreślił, że praca przy zabytkach to coś, co nie tylko spaja przeszłość z teraźniejszością i przyszłością. To również inwestycje w gospodarkę lokalną, bo zabytki to także budynki użyteczności publicznej.

Często zabytki są dumą lokalnych społeczności. Mogą być magnesem przyciągającym turystów do zapoznania się z lokalną kulturą danego regionu. Nie ma nic ważniejszego niż kultura, która tworzy tą przestrzeń do życia dla całego społeczeństwa, dla całego narodu – zwrócił uwagę premier Morawiecki.

Na tę informację zareagował radny Tomasz Klonowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
- No to wiemy co mamy do zrobienia. Jak zapowiadałem jakiś czas temu rusza celowy program rewitalizacji zabytków. Pula środków to 3 miliardy złotych. Wszystkie ręce na pokład i działamy na rzecz pozyskania środków na uratowanie malborskiego Ratusza – napisał Tomasz Klonowski na swoim profilu w mediach społecznościowych. .

Radny zapowiedział, że będzie namawiał burmistrza do skorzystanie z tej nowej możliwości. Zgodnie z założeniami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowania na ochronę zabytków i opiekę nad nimi. Dofinansowanie przyznawane jest maksymalnie w wysokości 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny udział własny wynosi 2 proc.
Każdy samorząd może złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach:

  • do 150 000 zł;
  • do 500 000 zł;
  • do 3 500 000 zł.

Środki mogą być wykorzystane na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Samorząd może je przeznaczyć bezpośrednio na zabytki pod swoją opieką albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace. Program dopuszcza finansowanie obiektów posiadających wpis do ewidencji lub rejestru zabytków.

Miasto do tej pory bezskutecznie starało się o dofinansowanie prac ratunkowych Ratusza w Polskim Ładzie. Pierwszy wniosek dotyczył i zabytku, i jego otoczenia, łącznie z Traktem Jana Pawła II. Drugi ograniczono tylko do historycznego obiektu. Inwestycja oszacowana była na przełomie 2021 i 2022 r. na 11 700 000 zł.
Gotowa jest dokumentacja techniczna tego przedsięwzięcia. Jest jednym z trzech zadań ujętych w projekcie „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (Faza 2)", dofinansowanego z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Dzięki niemu metamorfozę przeszedł też bulwar im. Macieja Kilarskiego oraz powstanie plac zabaw nad Nogatem, który ma być gotowy wiosną.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Zabytkowy Ratusz da się uratować z Polskiego Ładu? W piwnicach w szachy grywał poseł Tadeusz Cymański. Szepnie słówko w stolicy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto