Zakład Karny i MOPS Malbork podpisały porozumienie w sprawie osadzonych

Radosław Konczyński
Porozumienie dotyczy działań ukierunkowanych na pomoc więźniom, którzy po wyjściu na wolność zetkną się z różnego rodzaju problemami, głównie finansowymi i mieszkaniowymi.

Porozumienie podpisali z upoważnienia dyrektora Zakładu Karnego w Malborku - mjr Agnieszka Kić oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku - Jacek Wojtuszkiewicz. Zostało zawarte w związku z wejściem w życie listu intencyjnego o partnerskiej współpracy podpisanego pomiędzy przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz dyrektorem generalnym Służby Więziennej.
Współpraca ma na celu przeciwdziałanie pogłębianiu się zjawiska izolacji i wykluczenia społecznego osób opuszczających zakłady karne. Strony porozumienia będą ze sobą współpracowały głównie w zakresie: przeciwdziałania bezdomności, umieszczania osadzonych w domach pomocy społecznej, aktywizacji społecznej osadzonych, utrzymywania więzi pomiędzy osadzonymi a ich rodzinami, podejmowania działań zmierzających do usamodzielnienia się osadzonych po opuszczeniu izolacji więziennej, współpracy z instytucjami specjalistycznymi oraz organizacjami pozarządowymi w celu przeciwdziałania i ograniczania patologii oraz skutków negatywnych zjawisk społecznych.
Na uwagę zasługuje fakt, iż funkcjonariuszom malborskiej jednostki los osadzonych borykających się z różnego rodzaju problemami po opuszczeniu zakładu karnego już od dawna nie jest obojętny. W lutym 2014 r. stworzony został program readaptacji przeznaczony dla osadzonych, którzy mają trudną sytuację mieszkaniową bądź rodzinną. Głównym celem powstania tego programu było ułatwienie procesu społecznej readaptacji osób pozbawionych wolności. W ramach realizacji zajęć wynikających z programu malborska jednostka współpracowała z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Malborku, kuratorami zawodowymi czy przedstawicielami schronisk i noclegowni dla osób bezdomnych. Podczas realizacji spotkań zainteresowani mogli uzyskać szereg informacji dotyczących możliwości uzyskania konkretnego wsparcia i pomocy z poszczególnych instytucji.
Mamy nadzieję, że podpisane porozumienie znacznie ułatwi proces społecznej readaptacji osadzonych i przyczyni się do lepszego funkcjonowania ich rodzin.

Artykuł nadesłany przez ZK Malbork, tekst i zdjęcia: kpt. Monika Morozowska

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie