Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Malborku już otwarty! Zobacz "Trasę zieloną" na zdjęciach, ale najlepiej przyjść i się nią przespacerować

rk
Fot. Materiały Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Zamkowe w Malborku jako pierwsza z pomorskich instytucji kultury 8 maja otworzyła dla swoich gości dwa ze swoich oddziałów - zamki w Malborku i Kwidzynie.

W obu oddziałach Muzeum Zamkowego na czas epidemii, po złagodzeniu obostrzeń, zostały opracowane nowe trasy i zasady zwiedzania oraz limity zwiedzających w oparciu o wytyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sanepidu. Oba oddziały wyposażono w zapas środków do dezynfekcji i środków ochrony osobistej.

- Podjęte działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno gościom muzeum, jak i pracownikom – informuje Iwona Orszulak z Muzeum Zamkowego.
Zwiedzanie odbywa się indywidualne, z audioprzewodnikiem. Każde urządzenie będzie wypożyczane wyłącznie raz dziennie i przekazywane po każdym użyciu do dezynfekcji. Obsługa muzeum będzie czuwać nad przestrzeganiem procedur bezpieczeństwa, obowiązujących obecnie we wszelkich przestrzeniach publicznych.

Przypomnijmy - na zamku w Malborku przygotowana została nowa trasa zwiedzania, prowadząca przez tereny zielone zespołu zamkowego: dziedzińce, tarasy Zamku Wysokiego oraz fosę głęboką.

- Oprócz walorów architektonicznych zwiedzający będą mieli okazję zaobserwować rozkwitającą właśnie powoli zamkową przyrodę. Muzeum, które dotychczas zwracało uwagę gości głównie na mury i wnętrza ceglanej fortecy, wprowadzać będzie w zagadnienia różnorodności zamkowej flory i fauny. Różni się ona w zależności od lokalizacji poszczególnych części fos i tarasów: w nasłonecznionym ogrodzie wielkiego mistrza na tarasie południowym można podziwiać różne gatunki kwiatów i ziół, podczas gdy na niżej położonych i zacienionych terenach fos rozwijają się rośliny cieniolubne: bluszcze i barwinek – wyjaśnia Iwona Orszulak.

Oprócz budzących się do życia roślin wnikliwi obserwatorzy dostrzegą również zamkową faunę, przede wszystkim ptaki, z których część właśnie przygotowuje swoje gniazda. Na zamku w Kwidzynie muzeum udostępnia dla gości zarówno dziedziniec, jak i wystawy we wnętrzach zamku.

Zamek w Malborku i zamek w Kwidzynie dostępne będą codziennie w godzinach 10-18. Bilety w cenie 20 zł normalny i 15 zł ulgowy są do nabycia przez internet (bilety.zamek.malbork.pl). W obu oddziałach czynne będą również kasy, przygotowane zgodnie z wytycznymi ministerstwa i służb sanitarnych.

"Trasa zielona" - informacja Muzeum Zamkowego w Malborku

Zamek Malbork znowu otwiera swoje bramy – te z dębiny i żelaza, a nie tylko wirtualne. Od piątku, 8 maja, dostępna będzie dla publiczności nowa, atrakcyjna trasa zwiedzania zespołu zamkowego. W ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy goście muzeum będą mogli eksplorować: część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, a w dodatku – nadzwyczaj rzadko odwiedzane – fosy i międzymurza.

Szlak zamkowy ma swój początek – tak jak dotychczas – w Centrum Obsługi Zwiedzających, gdzie można kupić bilety (dostępne także online), otrzymać niezbędne informacje, skorzystać z toalety i pobrać profesjonalnie odkażone audioprzewodniki, prowadzące później przez przestrzenie warowni nad Nogatem. Zwiedzający – w kontrolowanej przez pracowników muzeum liczbie i w odpowiednim rozproszeniu – rozpoczynają peregrynację od Wału Plauena, podziwiając wschodnią panoramę zespołu zamkowego, przechodzą mostem przez Bramę Snycerską i dalej – na Przedzamczu – poznają z zewnątrz Karwan a także pozostałe ulokowane tam budynki. Imponujący przejazd bramny wprowadza zwiedzających na dziedziniec Zamku Średniego, czyli do samego centrum władzy państwa zakonnego w Prusach.

Po zapoznaniu się z architekturą tej części zamku, a zwłaszcza z bryłami Pałacu Wielkich Mistrzów i skrzydła zachodniego z ukrytym w nim Wielkim Refektarzem, goście pokonują kolejny przejazd, by znaleźć się w międzybramiu Zamku Wysokiego. Tam mogą podziwiać najstarszy portal w całym zamku. Zaraz potem wkraczają na dziedziniec klasztoru – to znaczy Zamku Wysokiego, w którym niegdyś mieszkał główny konwent krzyżacki w Prusach i na Pomorzu. Dalsza trasa wiedzie malowniczymi tarasami wokół bryły Zamku Wysokiego, pozwalając zwiedzającym na wizytę w kaplicy św. Anny, z jej dwoma znakomitymi portalami i z płytami nagrobnymi wielkich mistrzów. Wędrówka tarasami pozwala także poznać cmentarz konwentu malborskiego, z eksponowanymi tam płytami nagrobnymi z różnych okresów historycznych, oraz pełen uroku, zaciszny ogród wielkich mistrzów.

Finałowa część trasy zamkowej poprowadzona została przez fosy i międzymurza Zamku Wysokiego. Są to zakątki absolutnie niezwykłe, do tej pory nadzwyczaj rzadko odwiedzane przez turystów. W tych miejscach otwiera się przed zwiedzającymi zupełnie nowa perspektywa spojrzenia na stolicę państwa zakonnego i rezydencję polskich królów. Uważne oko zwiedzającego dostrzeże w fosach sekretnych mieszkańców zamku: rośliny i zwierzęta, których istnienia zazwyczaj nikt się nawet nie domyśla. Mocnym akcentem finałowym owej trasy jest widok na zachodni szczyt Pałacu Wielkich Mistrzów i fasady zachodnich skrzydeł Zamku Wysokiego i Średniego.

Zwiedzanie odbywa się przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa sanitarnego.
Szczegółowe informacje o godzinach otwarcia zamku, sprzedaży biletów oraz czasie i regułach zwiedzania znajdą Państwo na stronie: www.zamek.malbork.pl. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do spotkania – twarzą w twarz – z najwspanialszym zamkiem średniowiecznej Europy!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto