Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Malborku w czasie pandemii. Kiedy całkowite otwarcie? Jakie wydarzenia w 2021 roku?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Od 7 maja Muzeum Zamkowe w Malborku udostępnia część wnętrz. W połowie miesiąca do oprowadzania gości mają też powrócić przewodnicy. Trwają przygotowania do udostępnienia zabytku turystom w zakresie znanym przed epidemią koronawirusa oraz przygotowania do dużej wystawy czasowej. Wszystko to w okresie jubileuszu 60-lecia muzeum.

Po ostatnim luzowaniu obostrzeń muzea mogą być całkowicie otwarte od 4 maja. Dużo zależy jednak od sytuacji konkretnych placówek. Muzeum Zamkowe w Malborku, gdzie pomimo lockdownu mogła przez cały czas funkcjonować „Trasa zielona” (plenery), po „odmrożeniu” kultury zdecydowało się na razie na udostępnienie tylko części wnętrz. W Zamku Średnim można wejść m.in. do Wielkiego Refektarza i Pałacu Wielkich Mistrzów, a w Zamku Wysokim - do Kapitularza i gdaniska.

- Od 4 maja wszystkie muzea mogą już być otwarte, ale w naszym muzeum korzystamy z zewnętrznej obsługi do nadzoru wnętrz i wystaw – mówi Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego ds. marketingu i administracji.

I tu jest chwilowy kłopot. Instytucja, która przez rok zanotowała duże straty finansowe z powodu bardzo ograniczonego ruchu turystycznego, teraz musi zarobić na biletach, by pokryć koszty zatrudnienia personelu zewnętrznego. Luzowanie obostrzeń, które zbiegło się w czasie z rozpoczęciem sezonu letniego w zamku, i poszerzenie oferty muzeum daje nadzieję, że sytuacja się poprawi.

Stopniowo będziemy otwierać kolejne wnętrza. Mamy nadzieję, że w czerwcu już wszystkie będą dostępne. Ale zapraszamy, póki co, na tę nową trasę, która też jest atrakcyjna - dodaje Beata Stawarska.

Przypomnijmy, że „Trasa historyczna” stanowi połączenie znanej już „Trasy zielonej” i na razie kilku udostępnionych wnętrz. Można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 9-16. Do 14 maja zwiedzanie będzie możliwe tylko z audioprzewodnikiem, a od 15 maja do oprowadzania gości mają wrócić przewodnicy z Koła Przewodników Malborskich, którzy czekają na to ponad pół roku.

Na 15 maja planowana była też w formie stacjonarnej „Noc Muzeów”, jednak decyzją Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu odbędzie się jeszcze online. W przypadku Muzeum Zamkowego będzie miała formułę wykładu (zainteresowani powinni śledzić strony internetowe muzeum). Mieszkańcy i turyści są natomiast ciekawi, jakie inne wydarzenia odbędą się w tym roku w zamku.

Na czerwiec planowane jest XXVII Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego i wystawa pokonkursowa. Ale zainteresowanie budzą przede wszystkim losy Oblężenia Malborka. Rok temu impreza – ze względu na obostrzenia - została ograniczona do jarmarku rzemiosł średniowiecznych, zorganizowanego przez muzeum. Nie mogła się odbyć wieczorna inscenizacja bitwy o zamek, za którą odpowiada Urząd Miasta Malborka. Obecnie nikt się nie podejmuje określenia, jak będzie wyglądała tegoroczna impreza. Od burmistrza usłyszeliśmy, że przygotowanie spektaklu mija się z celem, jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie pozwoli udostępnić widzom całej trybuny przy ul. Parkowej.

Także muzeum nie potrafi na tę chwilę odpowiedzieć, jak będzie wyglądał program pozostałych atrakcji, które przez lata przyciągały tysiące turystów.
- Raczej wygląda na to, że duże imprezy nie będą mogły się odbywać. Póki co, skłaniamy się więc do tej formuły z ubiegłego roku, czyli jarmarku średniowiecznego – mówi Beata Stawarska.

Idąc dalej, wydarzeniem tego roku ma być ekspozycja czasowa o okresie panowania królów polskich na zamku malborskim pt. „Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich”, z eksponatami sprowadzonymi m.in. z muzeów szwedzkich, ale także z Niemiec czy Austrii. Wiele okazów będzie pochodziło ze zbiorów polskich, w tym malborskich. 

Otwarcie ekspozycji planujemy na 18 września. To piękne wydarzenie, które będzie się wiązało również z 60-leciem naszego muzeum - mówi Beata Stawarska.

To również ciąg dalszy cyklu, który został zapoczątkowany w 2019 r. wystawą pt. „Mądrość zbudowała sobie dom” prezentującą całokształt działalności państwa zakonu krzyżackiego. Poprzez pryzmat ponad 700 oryginalnych średniowiecznych eksponatów, ściągniętych z muzeów, bibliotek, zbiorów różnych instytucji z kilku krajów europejskich, zostało przedstawione całe spektrum życia na terenach zarządzanych przez Krzyżaków.

Zamek Malbork w latach 60. ubiegłego wieku. Odbudowa zniszcz...

Zamek Malbork w pierwszych latach po drugie wojnie światowej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto