Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Malborku z kolejnym rekordem frekwencji. "To fenomenalny wynik"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Muzeum Zamkowe w Malborku ma się czym pochwalić. Sam malborski zamek, nie licząc oddziałów w Sztumie i Kwidzynie, odwiedziła w minionym roku rekordowa liczba turystów. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od kilku lat.

Do malborskiej warowni w 2018 roku weszło dokładnie 741 510 osób.
- To fenomenalny wynik – mówi Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego ds. marketingu i administracji.

W tej liczbie około 140 tysięcy stanowili turyści zagraniczni, a wśród nich tradycyjnie najwięcej jest tych niemieckojęzycznych. W drugiej kolejności – angielskojęzyczni z różnych stron świata. Tym, co cieszy dyrekcję muzeum, jest wzrastająca sukcesywnie liczba gości z Azji Wschodniej. Przyglądając się kierunkowi wschodniemu, ale już dużo bliżej, bo obwodowi kaliningradzkiemu, trzeba przyznać, że rosyjscy turyści stanowią wciąż liczną grupę, jednak w tym przypadku widać skutki zamknięcia małego ruchu granicznego.

Tendencja wzrostowa liczby turystów odwiedzających zamek w Malborku utrzymuje się od kilku lat. W 2015 roku były ich, w zaokrągleniu, 544 tysiące, w 2016 r. - 609 tys., 2017 r. - 638 tys.

- Składowych tego stanu rzeczy jest tak wiele, że trudno wskazać jednoznacznie przyczynę. Na pewno przyczyniła się do tego skuteczna i prężna kampania promocyjna, prowadzona także w miejscach często odwiedzanych przez turystów przybywających na północ kraju – wyjaśnia Beata Stawarska. - Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że Polska ma opinię bezpiecznego kraju, chętnie odwiedzanego. Zapewne jedną ze składowych jest też pogoda.

Ta brzydka sprzyja Muzeum Zamkowemu, bo wczasowicze nie mogą wtedy leżeć plackiem na plaży i szukają atrakcji w okolicy.

Jednym z największych wydarzeń ubiegłego roku był zakup przez Muzeum Zamkowe, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kolekcje Muzealne 2018, dwóch nowych eksponatów na wystawę militariów. To - przypomnijmy - szyszak husarski z przełomu XVII i XVIII w. oraz napierśnik oficera gwardii królewskiej z ok. 1725 r.

W 2019 roku też nie zabraknie interesujących przedsięwzięć muzealnych, a największym będzie organizacja międzynarodowej wystawy pt. "Mądrość zbudowała sobie dom… - Zakon krzyżacki i jego państwo w Prusach", prezentującej organizację i funkcjonowanie państwa krzyżackiego w Prusach. Termin: 14 września - 17 listopada br. Miejsce: Dormitoria oraz kościół NMP na Zamku Wysokim.

Ponadto w kalendarzu nowości wystawienniczych znalazły się:
- "W przededniu wielkiej odbudowy. Zamek malborski na kartach berlińskiego albumu Johanna Friedricha Fricka z przełomu XVIII i XIX wieku". Wystawa towarzysząca międzynarodowej konferencji naukowej na temat dziejów zamku w latach 1772–1815. Termin: 28 maja – 30 września br. Miejsce: Łaźnia Infirmerii na Zamku Średnim;

- "Wiatr od morza w 100 lat później" - wystawa prac współczesnych artystów pomorskich zorganizowana z okazji 100-lecia niepodległości Rzeczypospolitej, której motywem przewodnim jest dzieło Stefana Żeromskiego.

Oczywiście, ważnym wydarzeniem będzie też jubileuszowe, XX Oblężenie Malborka, które - wzorem lat ubiegłych - Muzeum Zamkowe i Urząd Miasta zorganizują wspólnie. Strona miejska będzie odpowiedzialna za przygotowanie inscenizacji, której scenariusz będzie się różnił od dwóch wcześniejszych edycji. Przygotowania już trwają.

***
Zobacz: Inscenizacja Oblężenia Malborka 2018 (fragmenty)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto