Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamki w Malborku i Kwidzynie na poplenerowej wystawie. W przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 40 artystów z całej Polski

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Zamek na dziełach artystów, którzy uczestniczyli w ogólnopolskim plenerze osób z niepełnosprawnościami, będzie można oglądać od 3 lutego br. na wystawie w Muzeum Zamkowym. Ekspozycja nosi tytuł "Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na liście UNESCO".

Plenery malarskie dla osób z niepełnosprawnościami organizowane są przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wspólnie z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie od 1999 r. Tym razem do współpracy zostało również zaproszone Muzeum Zamkowe. Jesienią 2021 roku artyści z całej Polski uwieczniali zamki w Malborku i Kwidzynie.

W plenerze wzięło udział ponad 40 uczestników m.in. z Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka. Powstała ekspozycja „Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na liście UNESCO”, która w 2022 roku prezentowana była w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a teraz czas na Malbork.

Na wystawę wybranych zostało ponad 100 prac.

Jak zawsze radosne i wielobarwne obrazy pokazują zarówno ogólne widoki zamków, jak i ich fragmenty, architekturę wnętrz, miejsca sakralne, a także detale takie jak pieczęcie, motywy dekoracyjne kafli i posadzek. Na niektórych pracach pojawiły się postacie w historycznych strojach. Twórcy zastosowali następujące techniki: olej, akwarela, pastel, sepia i rysunek – informują organizatorzy.

Wystawę będzie można oglądać od 3 lutego do 31 sierpnia codziennie w godz. 9-16 w Karwanie.

Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci pt. "Poszukiwacze śladów". Lekcje dla grup przedszkolnych, klas I-III z podstawówek oraz klas ze szkół specjalnych (grupy maksymalnie 25-osobowe) będą się odbywały w godzinach otwarcia muzeum. Czas trwania zajęć to 45-90 minut w zależności od wieku i potrzeb grupy. Koszt - 5 zł od dziecka, wstęp dla opiekunów jest bezpłatny. Należy najpierw zgłosić się i zarezerwować termin u prowadzącej warsztaty: Magdalena Olbryś - tel. 55 647 09 74.

- W trakcie spotkania uczestnicy wejdą w rolę detektywów. Będą zaproszeni do poszukiwania śladów zabytków. W naszym muzeum ich nie zabraknie! Dowiedzą się, dlaczego zamek w Malborku znalazł się na tajemniczej liście UNESCO. Być może niektórzy zechcą pozostawić swój wyjątkowy ślad spotkania z zamkiem w formie pracy plastycznej – informuje Muzeum Zamkowe.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto