Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd Związku Miast Polskich spotkał się w Malborku, by opiniować projekty ustaw

rk
O najnowszych propozycjach rządu RP dyskutowali w Malborku członkowie zarządu Związku Miast Polskich. Kilkugodzinne posiedzenie odbyło się w piątkowe popołudnie (22 kwietnia) w Szkole Łacińskiej.

Posiedzenie zarządu ZMP odbywa się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich.

- Do Malborka przyjechaliśmy, ponieważ zaprosił nas pan burmistrz - wyjaśnia Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP. - Warto przypomnieć, że w przeszłości członkiem Komisji Rewizyjnej ZMP był ówczesny burmistrz waszego miasta, Mieczysław Roeding.

Koszty pobytu w całości pokrył związek. Władze miasta udostępniły pomieszczenia Szkoły Łacińskiej na obrady. Podczas nich prezydenci, burmistrzowie i przewodniczący rad miejskich zaopiniowali kilka projektów ustaw, m.in. o działalności leczniczej (obciąża on samorządy terytorialne obowiązkiem finansowania systemu ochrony zdrowia oraz ogranicza ich autonomię), o podatku VAT, o szkodach łowieckich, o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, o lasach (chodzi o ograniczenia nabywania przez cudzoziemców gruntów leśnych), Prawo wodne.

W trakcie posiedzenia została rozpatrzona też uchwała ws. Krajowego Planu Gospodarki Odpadami i projekty rozporządzeń w sprawach: miejscowego planu rewitalizacji, wsparcia finansowego na tworzenie noclegowni i domów dla bezdomnych czy wynagrodzeń nauczycieli.

Przed posiedzeniem przedstawiciele ZMP zwiedzili malborski zamek.

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast, wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do lepszego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą.

ZMP istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej jego działalność została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do ZMP i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do związku należą 294 miasta. Mieszka w nich około 72 proc. miejskiej ludności kraju.

Malbork podjął uchwałę o przystąpieniu do ZMP 22 kwietnia 1995 roku. Z województwa pomorskiego należą 23 miasta (wraz z Malborkiem): Brusy, Bytów, Czersk, Człuchów, Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Kępice, Kościerzyna, Kwidzyn, Lębork, Łeba, Miastko, Pelplin, Pruszcz Gdański, Reda, Rumia, Słupsk, Sopot, Starogard Gdański, Ustka, Wejherowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto