Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zasłużony dla Miasta Malborka" 2022. Znane są nominacje do tego najwyższego lokalnego wyróżnienia

Anna Szade
Anna Szade
Andrzej Panek, kanclerz kapituły tytułu "Zasłużony dla Miasta Malborka"
Andrzej Panek, kanclerz kapituły tytułu "Zasłużony dla Miasta Malborka" Radosław Konczyński
Wkrótce wydłuży się lista osób i instytucji, które mogą poszczycić się najwyższym lokalnym wyróżnieniem, czyli tytułem „Zasłużony dla Miasta Malborka”. Radni zdecydują o uhonorowaniu Związku Polaków „Młody Las” oraz 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego.

Przez pandemię koronawirusa nikt przez ostatnie dwa lata nie myślał o nadawaniu tytułów i zaszczytów. Ostatni raz radni decydowali o przyznaniu „Zasłużonego dla Miasta Malborka” w 2019 r. Te lokalne honory zwykle wręczane są podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta, by podkreślić rolę wyróżnianych osób, organizacji pozarządowych lub instytucji.
Ograniczenia wynikające z reżimu sanitarnego uniemożliwiała zorganizowanie takiej sesji, zresztą radni również obradowali zdalnie, oglądając się tylko na monitorach komputerów czy tabletów.

Ale to już przeszłość, bo kapituła tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” przeanalizowała zgłoszone nominacje. Tym samym w porządku obrad, które zaplanowano na 28 kwietnia (czwartek) znalazły się dwie uchwały.
Pierwsza propozycja to nadanie tytułu „Zasłużonego dla Miasta Malborka” Związkowi Polaków "Młody Las". Jak czytamy w uzasadnieniu, 5 maja 2021 r. minęła 80 rocznica powstania organizacji, której
celem była przede wszystkim tajna oświata, podtrzymywanie ducha polskości i przeciwdziałanie germanizacji młodzieży polskiej przywiezionej na roboty przymusowe, jak również działalność propagandowa, sabotażowa i wywiadowcza skierowana przeciwko Niemcom. Tę propozycję zgłosiło malborskie koło „Młodego Lasu”.

Jak czytamy w uzasadnieniu, „Młody Las” to od 1944 r. ostateczna nazwa konspiracyjnej organizacji działającej na terenie Pomorza, głównie w Malborku i jego okolicach w czasie II wojny światowej. Zrzeszała
Polaków wywiezionych na przymusowe roboty z różnych regionów Polski, między innymi Kaszub, Kociewia, Wielkopolski.
To niejako kontynuacja Tajnego Związku Młodzieży Wiejskiej „Młody Las”,założonego w Rojewie k. Rypina w 1939 r. z inicjatywy młodego nauczyciela Narcyza Kozłowskiego. Kiedy został wywieziony do Malborka na przymusowe roboty, niezwłocznie – wykorzystując przysługujące przepustki i dni wolne od pracy - nawiązał kontakt z innymi wywiezionymi Polakami. 5 maja 1941 r. Narcyz Kozłowski oraz Aleksander Wiśniewski i Antoni Janowicz podjęli decyzję o powołaniu tajnej organizacji, której nadrzędnym celem miała być tajna oświata, a poprzez nią podnoszenie kwalifikacji, podtrzymywanie ducha polskości, przeciwdziałanie germanizacji przywiezionej na roboty polskiej młodzieży.

Równolegle z edukacją podejmowano działalność propagandową, wywiadowczą, sabotażową, a po klęsce Niemców pod Stalingradem przygotowywano się do akcji zbrojnej. „Młody Las”, chociaż miał kontakty z Armią Krajową, to trwałą współpracę podjął z Komendą Główną Policji Armii Powstania w Toruniu, która była drugą, obok „Gryfa Pomorskiego”, polską organizacją wojskową na Pomorzu.

Drugi wniosek został złożony przez Pawła Dziwosza, przewodniczącego Rady Miasta. Zaproponował on, by tytuł „Zasłużony dla Miasta Malborka” przyznać 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego.
Warto pamiętać, że lotnicy na ziemiach malborskich stacjonują nieprzerwanie od siedmiu dekad. W 1952 r. ze zgrupowania lotniczego stacjonującego na lotnisku w Królewie Malborskim sformowano trzy odrębne organizacyjnie pułki lotnicze. Jeden z nich, 41 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, fazę organizacyjną zakończył 22 kwietnia 1952 r., wydając pierwszy rozkaz dzienny dowódcy. Pułk pozostał i stacjonował w Malborku nieprzerwanie do końca roku 2000.

Na podstawie rozkazu dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej z 28 listopada 2000 r. w sprawie zmian organizacyjnych w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej na bazie 41 PLM od 1 stycznia 2001 r. zaczęły istnieć 22 Baza Lotnicza oraz 41 Eskadra Lotnictwa Taktycznego.
Dziesięć lat później, decyzją ministra obrony narodowej z 14 maja 2010 r. od 1 stycznia 2011 r. 22 BL zmieniła się w 22 Bazę Lotnictwa Taktycznego, w której weszła rozformowana 41 Eskadra Lotnictwa Taktycznego.

Przez 70 lat swojej działalności żołnierze 22 BLT dzielnie stali i nadal stoją na straży malborskiego nieba. Wkład 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w życie lokalnej społeczności jest ogromny. Baza jest największym pracodawcą na terenie miasta. Znaczna część mieszkańców jest związana z lotnictwem. Jednostka poprzez swoją działalność przyczynia się do funkcjonowania i rozwoju wielu podmiotów gospodarczych na terenie miasta. Baza jest otwarta na mieszkańców, turystów i pasjonatów lotnictwa, o czym świadczy, m.in. organizacja dni otwartych lotniska – wylicza zasługi w uzasadnieniu uchwały Andrzej Panek, kanclerz kapituły tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka”.

W związku z pełnieniem funkcji państwa - gospodarza dla sił zbrojnych państw sojuszniczych, jednostka promuje Malbork w kraju i za granicą. Tym samym swoją działalnością rozsławia Malbork. Krzewi również wartości patriotyczne wśród mieszkańców, m.in. organizując i aktywnie uczestnicząc w obchodach świąt państwowych i lokalnych.
Jednostka przyczynia się także do rozwoju życia kulturalnego poprzez znaczącą działalność Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Jej szefowa, Anetta Ciok, została już wcześniej uhonorowana tytułem „Zasłużonej dla Miasta Malborka”.

To ostatni raz, gdy tytuły zostają przyznane na starych zasadach. Wkrótce Rada Miasta przegłosuje nowy regulamin, który dotyczyć zarówno honorowania zasług dla miasta, jak i nadawania honorowego obywatelstwa Malborka.

Malbork. Zasłużeni dla miasta doczekali się wspólnej publika...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto