Zbiórka na Antydepresyjny Telefon Zaufania. Wiceprezeska Fundacji ITAKA: "Linia może przestać działać". 23 lutego Dniem Walki z Depresją

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
23 lutego Dniem Walki z Depresją
23 lutego Dniem Walki z Depresją Canva
Dzień Walki z Depresją obchodzony jest na całym świecie 23 lutego. W związku z tym "Pomagam.pl" i "Fundacja ITAKA" połączyły siły, by zebrać pieniądze na Antydepresyjny Telefon Zaufania. "Jego funkcjonowanie jest zagrożone" - zaznacza Katarzyna Kalińska, asystentka zarządu "Pomagam.pl". Link do zbiórki znajduje się na końcu artykułu.

Pomagam.pl i Fundacja ITAKA mówią razem "STOP DEPRESJI" - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Często depresja jest niezauważalna. Potrafi skrywać się za uśmiechem, który widzą inni. Natomiast w głowie osoby, którą dopadła, pojawiają się różne myśli: "Nikt nie może mi pomóc. Nie wiem, co zrobić. Jestem zupełnie sama/sam".

Według statystyk depresja to jedna z najczęściej występujących chorób psychicznych. Osoba, która się z nią zmaga, często może odczuwać spadek energii, aktywności, ma pogorszony nastrój. Skąd się bierze depresja? Często jest spowodowana presją społeczeństwa.

- Presja to zjawisko wielowątkowe – dotyczy zarówno dorosłych, jak dzieci i nastolatków. Pojawia się w różnych momentach życia. Zdarza się, że presja potrafi działać mobilizująco. Jednak, kiedy poddajemy się jej przez dłuższy czas – jej konsekwencje mogą być dla nas przytłaczające. Zespół Pomagam.pl widzi to każdego dnia, rozmawiając z osobami, które zgłaszają się do nich po pomoc w organizacji zbiórki. Dlatego w tym roku Pomagam.pl wspiera Fundację ITAKA w pozyskaniu środków na Antydepresyjny Telefon Zaufania, jedną z najstarszych linii wsparcia dla osób mierzących się z depresją oraz ich rodzin - czytamy w komunikacie zachęcającym do zbiórki na wsparcie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania.

Numer 22 484 88 01 może przestać działać. Potrzebna jest pomoc na jego dalszą działalność.

- Antydepresyjny Telefon Zaufania, jak mogę pomóc? - tymi słowami zwykle rozpoczyna się rozmowa z beneficjentami dzwoniącymi na naszą linię wsparcia - mówi Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. - Antydepresyjny Telefon Zaufania, którego powstanie zainicjowała Fundacja ITAKA, po raz pierwszy zadzwonił ponad 20 lat temu. Był jedną z pierwszych linii dedykowanych osobom chorującym na depresję. Teraz dzwoni cały czas. Dlaczego? Bo beneficjenci wiedzą, że można tam uzyskać fachową pomoc. Dziś numer 22 484 88 01 jest jednym z najczęściej podawanych przez media w kontekście możliwości uzyskania bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Do tej pory psycholodzy dyżurujący na linii udzielili tysięcy anonimowych porad. Czas jednej rozmowy to ok. 40 - 50 minut i jest on zbliżony do czasu sesji z psychologiem. A teraz linia może przestać działać.

Portal crowdfundingowym "Pomagam.pl" włączył się w tym roku do kampanii Fundacji ITAKA pt. "STOP DEPRESJI".

Ruszyła zbiórka pieniędzy, która ma zapobiec temu, by Antydepresyjny Telefon Zaufania przestał dzwonić. Wiceprezeska Fundacji ITAKA, Izabela Jezierska-Świergiel tłumaczy, dlaczego się zdecydowała na taki krok.

- Może to trochę paradoksalne, ale aby nasi dzwoniący mogli wciąż otrzymywać bezpłatną pomoc, to my jako fundacja musimy pokryć koszty utrzymania linii od strony czysto technicznej. Na nas spoczywa również obowiązek zatrudnienia wykwalifikowanych psychologów lub certyfikowanych terapeutów. W ostatnich latach stanowi to coraz większe wyzwanie, dlatego postanowiliśmy wesprzeć się zbiórką crowdfundingową - tłumaczy Izabela Jezierska - Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA.

Łatwiej jest pomagać, niż prosić o pomoc

Na Pomagam.pl codziennie pojawiają się nowe zbiórki pieniędzy, które mają wspomóc potrzebujących.

- Choroba dotyka nas lub najbliższą nam osobę, mamy wypadek lub nasz cały dorobek życia właśnie strawił pożar. Są to sytuacje losowe, które mogą spotkać każdego z nas. Niezależnie od "grubości" portfela - mówi dyrektorka zarządzająca Pomagam.pl, Dobrosława Gogłoza. Trudno jednak prosić o pomoc, szczególnie tę finansową. Pieniądze są wciąż tematem tabu. Towarzyszy nam wstyd, że jesteśmy niesamodzielni lub nie radzimy sobie. Pojawiają się pytania, co powiedzą inni oraz czy mój cel jest odpowiednio szczytny - przecież inni mają gorzej. Jako Pomagam.pl chcemy mówić głośno o tym, że każdy z nas może pojawić się w takiej sytuacji, prosić o wsparcie i zbierać fundusze na to, czego najbardziej potrzebuje.

Fundacja ITAKA musiała zmniejszyć dostępność godzin wsparcia. W konsekwencji funkcjonowanie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania stanęło pod znakiem zapytania.

- My również długo zastanawialiśmy się, czy powinniśmy zakładać zbiórkę i de facto prosić o pomoc. Zaważyło to, że chcemy dalej pomagać osobom z depresją. A im przecież od ponad 20 lat powtarzamy, aby nie bali się prosić o pomoc. Przekonujemy, że warto szukać wsparcia. Dlatego postanowiliśmy zrobić to samo - wyjaśnia Izabela Jezierska-Świergiel.

Cel zbiórki ustawiono na 100 tysięcy złotych. Swoją cegiełkę można dorzucić na portalu Pomagam.pl.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie