Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote Wilki z I LO w Malborku. Młodzież nagrodzona w ogólnopolskiej olimpiadzie Zwolnieni z Teorii

rk
Fot. Radosław Konczyński
Ponad półtora tysiąca uczniów i studentów z całej Polski przyjechało na Wielki Finał Zwolnionych z Teorii, gdzie świętowali ukończenie własnych projektów społecznych. Wśród zwycięzców znalazł się zespół uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, który w kończącym się roku szkolnym realizował projekt "Restart Młodości".

Organizatorem olimpiady Zwolnieni z Teorii jest Fundacja Social Wolves, partnerem strategicznym The Coca-Cola Foundation, a partnerem merytorycznym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas wielkiego finału wyróżnienie otrzymali studenci, uczniowie, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół, którzy na co dzień starają się do edukacji podchodzić w sposób praktyczny, tworząc innowacje i jednocześnie myśląc o otoczeniu. Przez cały rok ponad tysiąc zespołów realizuje swoje własne projekty społeczne, aby w czerwcu powalczyć o prestiżowe nagrody Złotych Wilków.

–_ Kompetencja wymyślania i wdrażania własnych pomysłów i innowacji to kluczowa kompetencja przyszłości. W czasach automatyzacji i sztucznej inteligencji satysfakcja z życia i sukces zawodowy należy do ludzi elastycznych, umiejących robić codziennie coś trochę innego, umiejących wymyślać i wdrażać nowe pomysły. Coś, czego roboty jeszcze długo nie będą potrafiły. Dziś już jest jasne, że ta moc sprawcza jest jak pisanie i czytanie XXI wieku, a każdy bez niej będzie analfabetą _– przekonuje w przygotowanej informacji prasowej podsumowującej olimpiadę Paula Bruszewska, prezes Fundacji Social Wolves, organizatora Zwolnionych z Teorii.

Gościem podczas finału był wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Kiedy pytałem polskich przedsiębiorców, czego im najbardziej brakuje w rozwoju ich firm, odpowiadali, że kapitału społecznego i właśnie tych kompetencji, które wy nabywacie podczas realizacji projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Widać, że ta metoda przynosi efekty. Z perspektywy waszego życia zawodowego może się okazać, że te umiejętności będą wam najbardziej potrzebne na rynku pracy. Warto wziąć też pod uwagę, że część tradycyjnych zawodów zanika. I to jest szansa dla ludzi kreatywnych i pełnych pasji, takich jak wy – mówił wicepremier Gowin, wręczając dyplomy.

Głównym punktem imprezy było wręczenie Złotych Wilków dla 14 najlepszych projektów społecznych w Polsce realizowanych w tym roku przez licealistów i studentów w takich kategoriach, jak np. reklama społeczna, ekologia i natura czy zbiórka charytatywna.

Projekt I LO w Malborku został zgłoszony i był realizowany przez zespół w składzie: Aleksandra Skolimowska, Jędrzej Jurczak, Marcin Oliński, Michał Wójtowicz i Jan Zapolski-Downar. Wymyślili "Restart Młodości", którego głównym celem była integracja międzypokoleniowa i "łagodzenie konfliktu pokoleń". Młodsi mieli przedstawić starszym swój punkt widzenia na świat, a starsi - podzielić się z młodszymi doświadczeniem, przedstawić ideały oraz pomóc im wskazać cele życiowe. Wszystko to w formie luźnego panelu dyskusyjnego i rozmowy przy różnych atrakcjach przygotowanych przez nasz zespół. W ciągu roku szkolnego odbyło się kilka spotkań "Restartu Młodości".

Złote Wilki 2018 otrzymali:
1. Wydarzenie publiczne: Horyzont (Chrzanów) - projekt promujący naukę, Chrzanowski Festiwal Nauki

2. Reklama społeczna: Jestem Biedronką (Kraków) - kampania społeczna na temat łuszczycy

3. Reklama społeczna: Załóż maskę (Kraków) - kampania społeczna promująca używanie masek antysmogowych

4. Projekt technologiczny: Book Hunters (Puławy) - aplikacja mobilna do czytania lektur

5. Zbiórka charytatywna: Ciacho z Innego Świata (Łódź) - zbiórka na stworzenie sali terapeutycznej dla dzieci ze spektrum autyzmu

6. Edukacja: Meet IT - promocja umiejętności informatycznych wśród młodych ludzi

7. Społeczność Lokalna: Nie jestem byle kim (Zamość) - projekt zwiększa samoocenę młodzieży i uczy podejmowania decyzji dotyczących własnej ścieżki kariery

8. Kultura: Odjazdowa Kultura Koszalińska - projekt promujący kulturę w mieście

9. Ekologia i Natura: Papierowa Rewolucja (Szczecin) - kampania promująca recykling

10. Zdrowie i sport: Załóż maskę (Kraków) - kampania społeczna promująca używanie masek antysmogowych

11. Zdrowie i sport: Pod ścianą umysłu - projekt dot. przeciwdziałaniu depresji

12. Społeczeństwo obywatelskie: Restart Młodości (Malbork) - nawiązywanie dialogu międzypokoleniowego

13. Społeczeństwo obywatelskie: Ślad Obywatelski (Ostróda) - aktywizacja obywatelska młodzieży

14. Przestrzeń miejska: Między nami (Warszawa) - promocja spędzania czasu poza domem oraz pokazywania nowych miejsc


Podczas finału Zwolnionych z Teorii wręczono także dyplomy dyrektorom szkół - zwycięzcom Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości, organizowanego przez Zwolnionych z Teorii oraz dziennik "Rzeczpospolita. Tegoroczny ranking wygrały szkoły z Olsztyna, Lubina i Myślenic, w których młodzież realizuje najwięcej angażujących projektów społecznych.


Zobacz: Strefa kibica MŚ 2018 w Malborku. Polska - Senegal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto