Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na letni 2017. Przestaw zegarek z soboty na niedzielę

red.
pixabay.com
Zmiana czasu na letni 2017. Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana z czasu zimowego na letni będzie w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2017. 26 marca nad ranem przestawiamy wskazówki zegarów z godz. 2 na godz. 3. Zła informacja jest taka, że będziemy spać o godzinę krócej. Dobra - dzięki temu zabiegowi zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami (kosztem poranka). ZMIANA CZASU NA LETNI 2017.

ZMIANA CZASU NA LETNI 2017. Kiedy przestawiamy zegarki, kiedy zmiana czasu 25/26 marca ZMIANA CZASU

Przesunięcie wskazań zegarków przy przejściu z czasu zimowego na letni z godz. 2:00 na 3:00 w nocy z soboty na niedzielę skraca czas na sen o godzinę. Dobrą informacją jest jednak fakt, że dzięki temu zabiegowi zyskujemy dodatkową godzinę światła słonecznego wieczorami (kosztem poranka).

Już od dawna w Polsce i na świecie wprowadzono mechanizm zmiany czasu. W zależności od pory roku przekręcamy wskazówkę tarczy zegarowej w przód lub w tył, co oznacza że śpimy godzinę dłużej lub budzimy się o godzinę wcześniej.

W Polsce zmianę czasu stosujemy od 1977 roku. Obecnie czas letni funkcjonuje w około 70 państwach, również europejskich nie wliczając Islandii, a od 2011 roku również Rosji i Białorusi. W krajach wysoko rozwiniętych wyjątek stanowi Japonia.

Dlaczego co roku decydujemy się na taką zmianę? Wszystko po to, żeby lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Dzięki temu, że słońce świeci nam popołudniami, mamy lepsze warunki na przykład do uprawiania sportów lub innych aktywności po pracy. Trzeba jednak być przygotowanym, że zaraz po zmianie czasu jesteśmy mniej efektywni w pracy, dopóki nasz zegar biologiczny nie dostosuje się do tego, że wstajemy o innej porze.

Wiadomo, że jako pierwsi w historii czas przestawili Niemcy. 30 kwietnia 1916 roku przeszli z czasu zimowego na letni. Potem dołączały kolejne kraje, bo ekonomiści przekonywali, że dostosowanie godzin aktywności ludzi do wschodów i zachodów Słońca oznacza oszczędności. Zwyczaj zmiany czasu ma prawie już 100 lat, a miarodajnych badań na temat domniemanych oszczędności nie ma.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto