Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz w magistracie wystawę o rzeziach na Wołyniu

(M.Ch.)
Fot. Marta Chmielińska
Spotkanie z Ewą Siemaszko, współautorką książki o rzeziach dokonywanych na Polakach przez Ukraińców, zainaugurowało wystawę na ten temat w Urzędzie Miasta Malborka.

Zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie spotkanie z Ewą Siemaszko, współautorką książki o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności Wołynia i wschodniej Małopolski, przyciągnęło tak wielu zainteresowanych, że dla wszystkich nie wystarczyło miejsc siedzących.

Malbork jest dość dużym skupiskiem rodzin o wołyńskich korzeniach i wiele takich osób obecnych było na sali. Ewa Siemaszko omówiła w skrócie wydarzenia, które doprowadziły do tragedii, opowiedziała o życiu Polaków na tamtych terenach, a przedstawione przez nią liczby zabitych Polaków i sposoby zadawania śmierci, jakie stosowali Ukraińcy, były porażające. Na Wołyniu zginęło około 60 tysięcy Polaków, zaś we wschodniej Małopolsce około 70 tysięcy.

- Polacy ginęli bez względu na wiek i płeć – mówiła Ewa Siemaszko. - Zdarzały się zabójstwa osób mających ponad 100 lat i maleńkich dzieci.

Wykład został uzupełniony o prezentację multimedialną; tu najbardziej poruszające było zdjęcie wykonane przed wojną, na którym w uwiecznionej grupie znajomych znaleźli się późniejsi mordercy i ich ofiary. Autorka podkreśliła, że o ludobójstwie na Wołyniu wciąż bardzo mało się mówi.

Spotkanie było inauguracją wystawy "Polacy-Ukraińcy 1939-1947", którą można oglądać na I piętrze w Urzędzie Miasta Malborka. Ekspozycja została stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto