Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żołnierze i pracownicy cywilni spotkali się na uroczystej zbiórce z okazji Święta 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Uroczysta zbiórka odbyła się w piątek (21 kwietnia), czyli w przededniu Święta 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Uczestniczyli w niej nie tylko żołnierze i pracownicy cywilni, ale też wielu zaproszonych gości.

22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Uroczysta zbiórka z okazji święta

Święto 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego nieprzypadkowo przypada 22 kwietnia. Trzeba cofnąć się do początków polskiego lotnictwa wojskowego na ziemi malborskiej, czyli do roku 1952. Właśnie wtedy, 22 kwietnia, ukazał się pierwszy rozkaz dzienny dowództwa 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku. To jego tradycję i jego następczyń, czyli 22 Bazy Lotniczej i 41 Eskadry Lotnictwa Taktycznego, kontynuuje 22 BLT.

W dniu święta bazy wracamy myślą do tych, którzy na podniebnych szlakach budowali lotniczą rzeczywistość. Wpływali na kształt organizacyjny i techniczny naszej bazy. Tworzyli liczne zastępy personelu latającego i technicznego oraz zapewniali bezpieczne loty – mogli usłyszeć żołnierze zawodowi i pracownicy resortu obrony narodowej (pracownicy cywilni) w odczytanym rozkazie dowódcy 21 BLT.

ZOBACZ TEŻ: Akcja "Trenuj z wojskiem" w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Młodzież i dorośli skorzystali z zaproszenia na lotnisko

Płk pil. Mariusz Wiączkowski dziękował swoim podwładnym za miniony rok, licząc od poprzedniego święta jednostki, który był bardzo pracowity. Baza podejmowała dwa natowskie kontyngenty – Włochów z samolotami czwartej generacji (Eurofighter Typhoon) i niedawno Holendrów z myśliwcami piątej generacji (F-35). Zresztą, holenderscy wojskowi też wzięli udział w piątkowej uroczystości.

Ważne wyzwania. Baza ma w NATO dobrą opinię

Jak podkreślił dowódca, malborska baza ma w NATO opinię bardzo dobrego gospodarza, o czym świadczą nie tylko opinie po przebazowaniu Włochów i Holendrów, ale też kontrole natowskie. Pracowity rok wiązał się oczywiście również z zabezpieczeniem dyżurów bojów przez pilotów 22 BLT. Nie można zapominać, że tutejsi lotnicy ramię w ramię z polskimi F-16 non stop strzegą naszego nieba w ramach Air Policing, wspierani przez sojuszników.

To jest nasze podstawowe zadanie – przypomniał płk pil. Mariusz Wiączkowski.

Ale tych zadań – już nie tak spektakularnych, jak loty szkoleniowe i operacyjne – było znacznie więcej. Z okazji święta bazy dowódca przyznał żołnierzom nagrody uznaniowe, a cywilnym pracownikom – dodatkowy urlop wypoczynkowy. Ponadto, trzech żołnierzy – także na mocy decyzji dowódcy 22 BLT - otrzymało odznakę pamiątkową 22 BLT, a jeden - odznakę III stopnia Zasłużony Żołnierz RP.
Uczestnicy zbiórki mogli się też dowiedzieć, że w malborskiej bazie służy Szeregowiec Roku 2022 w 1 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego. St. szer. specjalista Marta Korecka, o którą chodzi, odebrała list gratulacyjny dowódcy 1 SLT w Świdwinie.

Pierwszą kobietą w Siłach Powietrznych RP, która zaczęła latać samolotami bojowy, jest kpt. pil. Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz, która od 2011 roku służy w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego. W piątek odebrała z rąk swojego dowódcy nadany przez ministra obrony narodowej Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Życzenia bezpiecznej służby od zaproszonych gości

Wśród zaproszonych gości znaleźli się też inni lokalni samorządowcy i służby mundurowe, w tym oczywiście lotnicy – między innymi gen. bryg. pil. Robert Cierniak (szef Szefostwa Władzy Lotniczej w MON), dowódcy baz lotniczych w Świdwinie, Mirosławcu, Pruszczu Gdańskim.

Mamy zaszczyt w imieniu całej społeczności Malborka, władz Malborka złożyć w tym dniu szczere życzenia bezpiecznej służby. Wiemy, jak ciężką pracę dzisiaj wykonujecie. Jesteście bardzo ważnym elementem naszego miasta, zawsze możemy na was liczyć. Jesteśmy dumni z tego, że baza funkcjonuje w Malborku jako struktura, ale jesteśmy dumni z tego, że wy jesteście w tej bazie – powiedział Jan Tadeusz Wilk, wiceburmistrz Malborka.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto