18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Jeszcze przez miesiąc mieszkańcy będą pić bardzo twardą wodę

(JS)
Stacja uzdatniania wody
Stacja uzdatniania wody Fot. Anna Arent-Mendyk
Jeszcze przez miesiąc mieszkańcy Malborka będą pili w pełni uzdatnioną, a tym samym twardszą wodę.

Przedłuża się bowiem jej laboratoryjne badanie wykonywane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, które ma wykazać, w jakim stopniu można mieszać ciecz uzdatnioną z nieuzdatnioną, by stała się miększa.
- Wiem od naukowców, że będzie można mieszać wodę, ale zanim dadzą nam ostateczną odpowiedź, chcą być tego bardzo pewni - mówi Helena Krysik, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Malborku.

Problem z jakością cieczy, na którą narzekają mieszkańcy, rozpoczął się wraz z oddaniem do użytku stacji uzdatniania wody pod koniec ub. roku. Zakład uruchomiono, bo wodę trzeba uzdatniać, dlatego że wcześniej nie spełniała norm zdrowotnych. Było w niej za dużo niebezpiecznych jonów amonowych, żelaza czy fluoru.
Malborczycy krytykowali "kranówkę" także za jej wygląd. Po rozruchu stacji do domów trafiała zabarwiona na żółto ciesz z osadami. Część mieszkańców zaczęła kupować butelkowaną wodę w sklepach. Przez twardość uzdatnionej cieczy zwiększyły się koszty odkamieniania urządzeń AGD. Na filtrach gromadziła się też galaretowata maź.
- Badania wykonujemy po to, by ta maź już się nie pojawiała i żeby nie zaśmiecać więcej sieci wodociągowej - tłumaczy Krysik. - Naukowcy powiedzieli nam, że podczas rozruchu stacji uzdatniania dostawca technologii niepotrzebnie dodawał pożywki dla bakterii, które miały się zaszczepić w stacji. Galaretowata maź była wynikiem nadmiaru bakterii, których zadaniem jest wytrącanie z wody jonów amonowych.

W siedzibie PWiK Malbork stworzono laboratorium, gdzie odbywa się badanie mieszanej w różnych proporcjach wody uzdatnionej z nieuzdatnioną.
Celem analizy, przeprowadzanej przez naukowców Politechniki Gdańskiej, jest zmiękczenie wody, której twardość wynosi obecnie ok. 360 miligramów węglanu wapnia na 1 litr. Według polskich norm twardości, taka ciecz jest klasyfikowana jako bardzo twarda. Laboratoryjna ekspertyza ma pozwolić obniżyć twardość cieczy do poziomu ok. 280 mg węglanu wapnia w litrze. Wówczas, według polskich norm, będzie ona uznawana jako średniotwarda.

Zapraszamy do galerii zdjęć (zakładka "Zdjęcia" nad tytułem artykułu)

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto