Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Tereny po Malmie należą do GPP, ale spółka z Katowic chce je sprzedać

Radosław Konczyński
Tereny po byłej fabryce Malmy w Malborku najwyraźniej nie są tak atrakcyjne, jakby się mogło wydawać. Górnośląski Park Przemysłowy z Katowic kupił je od syndyka masy upadłościowej, ale sam nie zainwestuje w nieruchomość przy ulicy Dalekiej.

GPP Katowice rok temu kupił za 14,5 mln zł tereny Malmy w Malborku i Wrocławiu. Niewątpliwie wrocławska nieruchomość jest bardziej atrakcyjna, ale początkowo spółka zakładał zainwestowanie przy Dalekiej. W tej lokalizacji tkwi pewien potencjał związany z bliskością drogi krajowej nr 22 i linii kolejowej Trójmiasto-Warszawa czy Trójmiasto-Elbląg.

CZYTAJ TEŻ:

Przypomnijmy, że GPP jest znany z rewitalizacji terenów poprzemysłowych na Śląsku, a jej sztandarowy „produkt” to GPP Business Park na granicy Katowic i Siemianowic Śląskich. Początkowo zdawało się, że w kierunku parku technologicznego lub biznesowego spółka będzie zmierzała także na Dalekiej. Po wielomiesięcznej analizie okazało się, że tworzenie nowoczesnych biurowców czy hal nie ma sensu. Dlatego chce wynająć, a nawet sprzedać swoją nieruchomość.

- Powody podjęcia decyzji o możliwej sprzedaży nieruchomości są dwojakie. My, jako inwestor, dysponujemy dużym doświadczeniem w zakresie budowania i administrowania nowoczesnymi obiektami biurowymi oraz produkcyjno-magazynowymi. Analiza otoczenia rynkowego wykazała jednak, że powielenie w Malborku naszych projektów biurowych jest niemożliwe (tym bardziej na terenie leżącym poza centrum), natomiast obiekt produkcyjno-magazynowy miałby sens pod warunkiem uprzedniego pozyskania dużego i stabilnego najemcy – inwestycja bez „oczekującego” najemcy byłaby zbyt ryzykowna; na tego rodzaju spekulacyjną inwestycję moglibyśmy się zdecydować jedynie w przypadku południa Polski, gdzie mamy niezłe rozeznanie rynku – wyjaśnia Bartłomiej Leśniowski, dyrektor ds. finansowych i organizacyjnych w GPP Katowice.

Jednocześnie spółka tłumaczy, że nieco zmieniły się jej priorytety. Udało się jej w tym roku przyspieszyć realizację podstawowego projektu w Katowicach, więc ze względów finansowych zmuszona jest ograniczyć plany inwestycyjne w innych miastach.

Przeczytaj także: Na terenie Malmy w Malborku powstanie nowy zakład?

Tymczasem w Malborku, gdzie nowy duży zakład byłby na „wagę złota” (wielu mieszkańców dojeżdża do pracy do fabryk w Tczewie i Gdańsku), swoim życiem żyje już plotka o sprzedaży działki po Malmie. Górnośląski Park Przemysłowy nie potwierdza tych informacji, ale przyznaje, że rzeczywiście podpisywał przedwstępną umowę o sprzedaży nieruchomości. Z kim? To tajemnica. Kontrahent zażyczył sobie klauzuli tajności.

- Na dziś nasza nieruchomość nie została sprzedana, podpisaliśmy natomiast umowę, która w najbliższych kilku miesiącach może doprowadzić do jej sprzedaży; naszym partnerem jest inwestor deklarujący utrzymanie na tym terenie funkcji produkcyjnej – nie otrzymaliśmy zgody na upowszechnienie jego nazwy. Jak również nawet w przypadku zawarcia umowy sprzedaży zgodnie z pkt 1 cena nie zostanie ujawniona – odpowiada Bartłomiej Leśniowski.

Według najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, stopa bezrobocia w całym powiecie malborskim na koniec maja wynosiła 24 proc. (zarejestrowanych 4550 osób w Powiatowym Urzędzie Pracy). Gorzej na Pomorzu jest tylko w powiatach sztumskim (25,6 proc.) i nowodworskim (27,5 proc.).

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto