Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Malborka uczciła pamięć o powstańcach z getta warszawskiego

Jacek Skrobisz
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego i Prywatnego Gimnazjum Awans rozdawali mieszkańcom żonkile, by przypomnieć o ważnej rocznicy. Poniżej informacja przygotowana przez Jowitę Uniewicz.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty zorganizowało akcję upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. 19 kwietnia ponad 1000 wolontariuszy wyszło na ulice Warszawy i rozdawało papierowe żonkile- symbol pamięci o powstańcach. Do akcji włączyło się również około 1000 szkół z całej Polski, między innymi nasza.

Żonkil to symbol wiosny, życia, ale także nadziei i pamięci. Kwiaty te związane są z osobą Marka Edelmana, członka Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz jednego z ostatnich przywódców powstania w getcie, który w rocznicę dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Zawsze też składał żółte kwiaty pod pomnikiem powstańców getta.

Przez cały marzec uczniowie I LO i Prywatnego Gimnazjum Awans wykonali prawie tysiąc papierowych żonkili. Nauczyciele przeprowadzili lekcje wychowawcze dotyczące powstania w getcie, młodzież oglądała także film o przebiegu walk, zatytułowany "Nie było żadnej nadziei". Chętni uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonali tablice informujące o powstaniu oraz o historii lokalnej gminy żydowskiej, istniejącej w Malborku do 1938 r.

19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania, wolontariusze z samorządu uczniowskiego, pod opieką pani Jowity Uniewicz, wyruszyli na ulice Malborka, aby wręczyć mieszkańcom papierowe żonkile oraz przypomnieć o historii powstania w getcie i ludziach, którzy walczyli i ginęli w imię godności.

Wolontariusze zawędrowali do Urzędu Miasta, starostwa, w okolice zamku, przeszli po ulicy Kościuszki oraz najbardziej uczęszczanych miejscach. Spotykali się z różnymi reakcjami. Niektórzy wymawiali się brakiem czasu, inni z uśmiechem przypinali żonkil mówiąc, że słyszeli o akcji w telewizji. Jednak wiele osób było zaskoczonych, to świadczy o tym, że świadomość historii jest wciąż niewielka, dlatego takie akcje są tak bardzo potrzebne, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Pamięć o przeszłości kształtuje naszą tożsamość, a przypominanie o wydarzeniach w getcie to także głos w obronie tolerancji, wołanie o szacunek dla drugiego człowieka. To także okazja do przypomnienia lokalnej historii - przeszłość wielu miast współtworzyły przenikające się kultury. Także Malborka. Ciekawe, ilu mieszkańców naszego miasta wie, gdzie stała synagoga?

W 1940 r. Niemcy ogrodzili murem część centrum Warszawy i stłoczyli tam prawie pół miliona Żydów ze stolicy i okolic. Uwięzieni w getcie umierali wskutek głodu, chorób, niewolniczej pracy i ginęli w egzekucjach. Latem 1942 r. Niemcy wywieźli z getta do ośrodka zagłady w Treblince prawie 300 tysięcy Żydów. 19 kwietnia 1943 r. 2 tysiące Niemców wkroczyło do getta, by je ostatecznie zlikwidować. Przeciwstawiło się im kilkuset młodych ludzi. Powstańcy, pod dowództwem Mordechaja Anielewicza, byli wycieńczeni i słabo uzbrojeni. Wielu wiedziało, że nie mają szans, ale woleli zginąć w walce, by ocalić swoją godność. "Chodziło tylko o wybór sposobu umierania", jak powiedział Marek Edelman.
Przez cztery tygodnie Niemcy równali getto z ziemią, paląc dom po domu. Schwytanych bojowców i mieszkańców zabijali lub wywozili do obozów. 8 maja Anielewicz i 80 innych powstańców zostali otoczeni i popełnili samobójstwo. Nielicznym Żydom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. 16 maja Niemcy na znak zwycięstwa wysadzili Wielką Synagogę. Getto warszawskie przestało istnieć.

Informacja przygotowana przez Jowitę Uniewicz, opiekuna Samorządu Uczniowskiego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto