Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiecień w Muzeum Miasta Malborka. Wykład, wystawa, żonkile i wielki test wiedzy dla mieszkańców na 738 urodziny

Anna Szade
Anna Szade
Warto odwiedzać w kwietniu Muzeum Miasta Malborka. Placówka przygotowała kilka wydarzeń, które na pewno zainteresują nie tylko pasjonatów historii.
Warto odwiedzać w kwietniu Muzeum Miasta Malborka. Placówka przygotowała kilka wydarzeń, które na pewno zainteresują nie tylko pasjonatów historii. Radosław Konczyński
Sporo się będzie działo w Muzeum Miasta Malborka. Już w czwartek (11 kwietnia) w ramach „Spotkań z historią” wykład historyka Ryszarda Rząda o obronie zamku w 1945 r. A na deser 27 kwietnia - miejska impreza urodzinowa z testem wiedzy dla mieszkańców. Co jeszcze zaplanowali muzealnicy na kwiecień?

„Spotkania z historią” w Muzeum Miasta Malborka. Wykład Ryszarda Rząda

Cykl „Spotkania z historią” to okazja, by poznać najważniejsze wydarzenia z życia miasta i regionu. W czwartek (11 kwietnia) o godz. 17 w Muzeum Miasta Malborka przy ul. Kościuszki 54 będzie można wysłuchać wykładu Ryszarda Rząda pt. "Jak lotnicy z Rumi bronili zamku w Malborku w 1945 r."

Relacja z obrony oparta jest na wspomnieniach Gerda Herbiga urodzonego w 1915 r. w Hamburgu. Dzieciństwo i wczesne lata szkolne spędził w Kilonii. W 1940 r. zaliczył szkolenie lotnicze i przez dwa lata pełnił służbę w jednej z eskadr dalekiego rozpoznania na froncie wschodnim. W latach 1943-44 już jako kapitan, był szefem kompanii w batalionie szkoleniowym Luftwaffe w Oschatz. W styczniu 1945 r. skierowano go do wsparcia załogi broniącej malborski zamek. Z tego okresu pochodzą wspomnienia, spisane w sierpniu 1946 r. - zapowiadają muzealnicy, zachęcając do odwiedzin placówki.

Ryszard Rząd jest historykiem, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracuje w Muzeum Zamkowym w Malborku, gdzie od wielu lat zajmuje się głównie XIX- i XX-wiecznymi dziejami krzyżackiej warowni, w tym również tragicznymi wydarzeniami z 1945 r.
Swoją uwagę poświęca ponadto historii miasta Malborka popularyzując ją poprzez wystawy i publikacje prasowe. Jest autorem „Bedekera malborskiego 1845-1945”.

Akcja „Żonkile”. To lekcja dla młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych

Muzeum Miasta Malborka kolejny raz dołącza do akcji „Żonkile”, którą w 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

19 kwietnia (piątek) malborskiej placówce odbędą się specjalne zajęcia przeznaczone dla uczniów klas VII i VIII. Zaprezentowany zostanie film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem", który jest oparty na książce Hanny Krall. Narracja toczy się w trzech płaszczyznach czasowych.

Pierwsza dzieje się podczas drugiej wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Marka Edelmana, gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Druga w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi. Wreszcie trzecia w latach 70. XX wieku, w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall, opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez reporterkę, jak i samego Marka Edelmana będzie osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić – opisuje Muzeum Miasta Malborka.

Podczas lekcji młodzież będzie miała okazję poznać historię malborskich Żydów.
- Razem wykonamy też papierowe żonkile, symbol wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak pisała Hanna Krall: "Człowiek, który składał żółte kwiaty pod pomnikiem getta – powstaniec i lekarz – wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć. Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia" – napisali w zaproszeniu muzealnicy.

Zajęcia odbędą się 19 kwietnia między godz. 9 a 14. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zgłoszenia, które należy przesłać drogą mailową na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod nr tel. 884 994 454. Trzeba to zrobić do 12 kwietnia.

Plenerowa wystawa "Gryf. Pod znakiem Orła Białego"

24 kwietnia o godz. 17 otwarta zostanie wystawa „Gryf. Pod znakiem Orła Białego". Jest to to chronologiczno-tematyczny zapis najważniejszych wydarzeń z historii Tajnej Organizacji Wojskowej “Gryf Pomorski”. Ekspozycja zawiera wiele unikalnych fotografii, plakatów, dokumentów czy map.
Jej twórcy skupili się nie tylko na działaniach TOW “Gryf Pomorski”. Przedstawiają również losy i sylwetki wielu działaczy, kobiet i mężczyzn, którzy swoje życie poświęcili walce o wolność ojczyzny.

Wystawa to jeden z elementów projektu historyczno - dydaktycznego poświęconego pamięci członków TOW „Gryf Pomorski”, który realizuje Muzeum Stutthof w partnerstwie z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Jego celem jest zwrócenie mieszkańcom Pomorza, a zwłaszcza młodzieży, na znaczenie tej organizacji w historii naszego regionu.

W trakcie wernisażu odbędzie się również promocja wyjątkowego albumu "Gryf. Pod znakiem Orła Białego. W walce o Polskie Pomorze 1939-1945" oraz możliwość spotkania z autorami: Bogdanem Chrzanowskim, Danutą Drywą, Andrzejem Gąsiorowskim, Krzysztofem Kordą i Lechem J. Zdrojewskim.

738 urodziny Malborka. Będzie test wiedzy o mieście

Zbliżają się kolejne urodziny miasta. Powrót do ich celebrowania rozpoczął się przy okazji jubileuszu 730-lecia Malborka. W kolejnych latach wielkich uroczystości nie było. Zawsze to jednak okoliczność, która może integrować miejską społeczność.

W Muzeum Miasta Malborka odbędzie się II Wielki Test Wiedzy o Malborku, który odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 16.00.

Jeżeli chcesz sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta, pamiętasz o najważniejszych wydarzeniach z życia Malborka czy też fajnie spędzić czas, zapraszamy do Muzeum Miasta Malborka. Spędźmy kolejne urodziny Malborka razem. Najlepsi w teście otrzymają nagrody – zapowiada Tomasz Agejczyk, prezes Stowarzyszenia "Malbork wczoraj i dziś".

Stowarzyszenie wraz z Urzędem Miasta i Muzeum Miasta Malborka są organizatorami tego przedsięwzięcia.
Pierwszy sprawdzian wiedzy odbył się w ubiegłym roku. Zwyciężczynią została Aniceta Miszkiewicz. W 2023 r. impreza odbyła się w Szkole Łacińskiej. Był to jeden ze zwycięskich projektów ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto