W piątek (21 kwietnia) Muzeum Zamkowe w Malborku zainaugurowało nowy sezon letni. W weekend przygotowano kilka atrakcji dla miłośników historii i nie tylko.

W sobotę (22 kwietnia) w przyzamkowym Karwanie rozpoczęła się czwarta edycja "Wiecu pomorskiego", czyli targów rekonstrukcji historycznej. Do Malborka zjechali wystawcy z całej Polski, prezentując m.in. rękodzieło, broń, ubrania, obuwie i wiele innych przedmiotów, które mogą się przydać podczas średniowiecznych inscenizacji, ale będących też ciekawą pamiątką.

Podczas wiecu odbyło się też uroczyste otwarcie Kapituły Rycerstwa Polskiego, w którym uczestniczył m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Chcę wam podziękować za waszą działalność upowszechniającą wiedzę o historii, o tradycji rycerstwa polskiego - mówił w przyzamkowym Karwanie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. - Zrobiliśmy wśród Polaków badania na temat wiedzy historycznej i przeżywania historii przez Polaków i rekonstrukcje historyczne cieszą się niezwykłym powodzeniem. Gdy zapytaliśmy Polaków, w jaki sposób chcą przeżywać historię, na jakich imprezach, jaką metodą, to rekonstrukcje historyczne są na absolutnym topie. To jest pasja, którą zarażacie innych.

Pełny program imprez na zamku poniżej.

***
Wcześniej pisaliśmy:


Jak informuje Muzeum Zamkowe, od 21 kwietnia do 30 września mury pokrzyżackiej twierdzy będą otwarte od godz. 9 do godz. 19. Po terenach zamkowych będzie można spacerować do godz. 20.

Sezon letni rozpocznie się od dwóch historycznych wydarzeń. W sobotę odbędą się Targi Rekonstrukcji Historycznej oraz Zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego.

Godzinowy program sobotnich wydarzeń:
godz. 10- 18 - Targi Rekonstrukcji Historycznej
godz. 9-19 - Zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego
godz.11 - Uroczyste otwarcie Targów Rekonstrukcji Historycznej oraz Kapituły Rycerstwa Polskiego w Karwanie - przemarsz do Kapitularza na Zamku Wysokim
godz. 12 - Praktyczny blok ceramiczny (Anna Wolnomiejska)
godz. 13 - Koncert grupa Radnyna (Karwan) wstęp wolny
godz. 13 - Turniej rycerski na dziedzińcu Zamku Średniego (wstęp płatny obowiązuje bilet wejścia do zamku)
godz. 15 - Koncert Secret Garden Singers (Karwan) wstęp wolny
godz. 16 - Blok konferencyjny targów rekonstrukcji historycznych (Karwan) wstęp wolny

Niedziela, 23 kwietnia
godz. 11-12 - Zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego
godz. 10-15 - Targi Rekonstrukcji Historycznej

Targi Rekonstrukcji Historycznej
To kilkudziesięciu wystawców z kraju i zagranicy. Poznacie pasjonatów odtwórstwa historycznego, w jednym miejscu i czasie, zobaczyć można będzie historyczne stroje i dodatki, elementy uzbrojenia, żywność naturalna, ceramikę historyczną, instrumenty dawne, sprawne repliki machin oblężniczych, pokazy rzemieślnicze i artystyczne, turnieje, warsztaty interaktywne.
To również przestrzeń dla prezentowania oferty ośrodków muzealnych i uczelni wyższych.
Pierwszy raz znajdzie się też przestrzeń dla prelekcji, wykładów i paneli dyskusyjnych na tematy związane z odtwórstwem - zarówno w ujęciu wprost - praktyczne i merytoryczne aspekty dotyczące różnych obszarów rekonstrukcji, jak również tematy poruszające obszar idei, trendów i zjawisk w ruchu.

Targi skierowane są w pierwszej kolejności do społeczności rekonstruktorów szeroko pojętego średniowiecza, są okazją do przedsezonowych zakupów strojów, wyposażenia obozowego, szansa na spotkanie z rzemieślnikami, jednak ich największa wartość to przestrzeń integracji i współpracy, wymiany wiedzy i poglądów, dla środowiska rekonstruktorów oraz branż związanych z historią i szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym, jednak do udziału zachęcamy wszystkich miłośników żywej historii.


Zobacz też: Tak było na targach "Wiec pomorski" w 2016 roku [ZDJĘCIA]Kapituła
W dniach 22-23 kwietnia 2017 roku odbędzie się zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego. Tym razem ma on szczególne znaczenie. W tych dniach przypada jubileusz 20-lecia założenia organizacji, a ponadto zjazd ma charakter Kapituły Generalnej, podczas której dokonany zostanie wybór nowych władz organizacji. Szczególny charakter tegorocznego zjazdu skłonił organizatorów do wyboru na miejsce uroczystości Zamku w Malborku, jako jednego
z najbardziej reprezentacyjnych i symbolicznych miejsc dla odtwórców historycznych z kręgu średniowiecza i renesansu w Polsce.
Kapituła Rycerstwa Polskiego jest organizacją założoną 27 kwietnia 1997 roku w Gdańsku. Założenie Kapituły poprzedziły dwuletnie prace zespołu odtwórców historycznych – głównie z kręgu odtwórstwa średniowiecznego – mające na celu określenie celów i zasad działania powstającej organizacji. W procesie tworzenia Kapituły Rycerstwa Polskiego udział brało kilkadziesiąt grup tworzących ruch rycerski z terenu całej Polski.
W wyniku wielu spotkań i konsultacji, odbywających się głównie na zamkach w Gniewie, Golubiu-Dobrzyniu i na Dolnym Śląsku powstał dokument o nazwie „Reguła Rycerska”, będący deklaracją ideowo-programową organizacji. Uroczyste zaprezentowanie Reguły Rycerskiej oraz jej podpisanie i opieczętowanie miało miejsce 27 kwietnia 1997 roku podczas drugiego zjazdu Kapituły Rycerstwa Polskiego w Dworze Artusa w Gdańsku.
Przy okazji obrad na zamek w Malborku dostarczone zostaną główne atrybuty Kapituły Rycerstwa Polskiego, przechowywane na co dzień na zamkach w Bolkowie, Chojniku i Gniewie. Będą to: oryginalny dokument Reguły Rycerskiej z 27 kwietnia 1997 roku, Złota Księga Kapituły Rycerstwa Polskiego, Złoty Graal a także chorągwie Hetmanów. Po zakończeniu obrad atrybuty te wraz z nowym dokumentem Reguły Rycerskiej podpisanym i opieczętowanym przez uczestników obecnego zjazdu pozostaną na określony czas na zamku w Malborku, jako świadectwo tego wydarzenia.Wiadomości

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

POwała ze Tczewa (gość)

A to nie to samo? Co się nabijasz z człowieka który poważnie pyta o zniżkę? Sam mam Rycerską Kartę Licznej rodziny (coś przecież robić trzeba pomiędzy wojnami, a i pas cnoty białogłowa potrafi przy pomocy kowala otworzyć) to go rozumiem, każda kopa groszy się liczy w tych ciężkich czasach! ;)

GMB (gość)

Czy na Kartę Mieszkańca będzie można wejść do zamku? Jeżeli tak to jaka jest cena i czy trzeba dodatkowo płacić za wejście na wieżę?