MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Miejski plac zabaw nad Nogatem powoli nabiera kształtów. Czy wykonawca zdąży przed wakacjami?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Prace budowlane na miejskim placu zabaw nad Nogatem jakby przyspieszyły. Wykonawca powinien zakończyć inwestycję przed sezonem letnim, tak aby w wakacje nowa przestrzeń była do dyspozycji dzieci i młodzieży z Malborka, a także turystów.

Przypomnijmy, że za realizację przedsięwzięcia odpowiada konsorcjum firm Apis Polska sp. z o.o. i Apis Jadwiga Oziębło z Jarosławia, które wygrało przetarg ofertą opiewającą na 4,6 mln zł. Obecnie na części terenu między ulicą Parkową a bulwarem nad Nogatem leżą jeszcze hałdy ziemi, ale na części już widać wytyczone ciągi komunikacyjne czy latarnie.

W miejscu, gdzie dawniej były ogrody działkowe i zieleń, powstanie nowy teren rekreacyjno-wypoczynkowy z punktem widokowym o wysokości 10,5 metra. Jak informował Urząd Miasta Malborka, całość będzie miała układ heksagonalnych ścieżek i placyków o różnej nawierzchni: mineralnej, syntetycznej, z drewna syntetycznego czy z kostki betonowej (parking). Cały teren będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Na inwestycję składa się też budowa oświetlenia, instalacji wodociągowej, kanalizacji deszczowej z drenażem odprowadzającej wody do Kanału Juranda i parkingu na 48 miejsc z wjazdem z ul. Parkowej. Takie jest obecne zapotrzebowanie, natomiast obszar do budowy pozostałych 142 miejsc przeznacza się na tymczasowe zagospodarowanie zielenią i małą architekturą, do czasu wystąpienia realnego zapotrzebowania na dodatkowe miejsca parkingowe.

Akcentem historyzującym, jak go nazywają, będzie bastion nawiązujący do dawnych fortyfikacji szwedzkich z XVI w., których niewielkie relikty zachowały się w tej okolicy. Zieleń w części dostępnej dla użytkowników terenu rekreacyjno-wypoczynkowego będą stanowiły trawniki dywanowe z trawą sportową (odporna na deptanie) z nasadzeniami, a w części niedostępnej będzie się znajdowała zieleń ekologiczna.

Na miejskim placu zabaw przy ul. Parkowej powstaną:

  • bastion - konstrukcja żelbetowa, zasypana skarpami ziemnymi i zielonym dachem darniowym. Na skarpach bastionu wbudowane ścianki wspinaczkowe, siatka do wspinania, zjeżdżalnie oraz schody. Wnętrze bastionu otwarte z trzech stron, na ścianach tablice edukacyjne;
  • punkt widokowy z labiryntem - konstrukcja stalowa ze schodami i podestem z drewna syntetycznego. Przy wieży labirynt z żywopłotu grabowego. Żywopłot sadzony w wąskich pasach 30 cm z ziemią urodzajną. Całość na nawierzchni mineralnej. Poziom podestu punktu +10,5 m.n.p.m.;
  • place zabaw - z piaskownicą, trampolinami, huśtawkami, bujakami i urządzeniami linowymi. Urządzenia połączone ze sobą wstęgową konstrukcją wsporczą. Zabawki montowane na nawierzchni bezpiecznej EPDM wykonanej w technologii wylewania. Nawierzchnia w kolorze jasnobrązowym;
  • zabawki edukacyjne
    - układ słoneczny odzwierciedlający układ orbit. W obrębie układu znajdują się planety - ruchome piłki z PCV, które można ustawiać dowolnie na orbitach. Od strony południowej ściana lustrzana oraz ruchome płyty lustrzane, umożliwiające odbitym promieniem oświetlenie poszczególnych planet;
    - tor wodny z przeszkodami - instalacja ukazująca przepływ wody korytami przez urządzenia: tamy, kołowrotki, zbiorniki, zapory i stawidła regulowane przez bawiące się dzieci. Edukacja hydrotechniczna przez zabawę. W ramach toru znajduje się też zbiornik umożliwiający tworzenie sztucznej fali oraz stół z piachem dla obserwacji tworzenia się meandrów rzecznych;
  • sadzawki i pomost spacerowy - płytkie sadzawki w konstrukcji żelbetowej, malowane farbą basenową w kolorze jasnoniebieskim. Sadzawki wyposażone w wodotryski typu gejzer, napowietrzające wodę dla uniknięcia nadmiernego rozwoju glonów. Napełniane z wodociągu, opróżniane na zimę spustem do lokalnej kanalizacji deszczowej. Bezpośrednio nad wodą pomost spacerowy wykonany w całości z drewna syntetycznego w kolorze brązowym;
  • pozostała mała architektura
    - stałe ławki betonowe wykończone drewnem syntetycznym w kolorze brązowym,
    - podest przy ławkach z drewna syntetycznego na legarach,
    - na zieleńcach leżaki plażowe i hamaki,
    - na całym terenie kosze na śmieci oraz w wyznaczonych miejscach stojaki rowerowe ze stali nierdzewnej,
    - przy relikcie baszty planuje się umieszczenie tablicy z elementów żeliwnych z informacją historyczną o zabytkowych fortyfikacjach. Treść ustali miejska konserwator zabytków miasta Malborka.

Trzeba przypomnieć, że budowa placu zabaw z punktem widokowym to jeden z elementów projektu „Rozwój potencjału turystyki rekreacyjnej i turystyki wodnej w miastach Swietłyj i Malborku (Faza 2)" w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Rosyjskim partnerem Malborka przy realizacji projektu jest miasto Swietłyj, więc w świetle agresji tego państwa na Ukrainę pytania o losy inwestycji są naturalne, zwłaszcza w związku z coraz większą izolacją Rosji ze strony Zachodu.
Ale jak wyjaśnił nam burmistrz Marek Charzewski, magistrat jest w stałym kontakcie z sekretariatem programu Polska-Rosja, który zapewnia, że malborska część zadań dofinansowanych z budżetu UE (to także modernizacja bulwaru oraz wykonanie dokumentacji projektowej dla remontu Ratusza Staromiejskiego) nie jest w żaden sposób zagrożona.

Przypomnijmy, że niezależnie od wspólnego projektu 3 marca Rada Miasta Malborka podczas nadzwyczajnej sesji podjęła uchwałę o rozwiązaniu umowy partnerskiej ze Swietłyj, która obowiązywała od lipca 2019 r.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - Google Chome

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto