Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Mostów Tczewskich. Ministerialna dotacja na koncepcję i projekt | ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Po prawej stronie odbudowany częściowo przyczółek, w którym będzie muzeum.
Po prawej stronie odbudowany częściowo przyczółek, w którym będzie muzeum. Andrzej Gurba
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na koncepcję Muzeum Mostów Tczewskich. To początek drogi prowadzącej do stworzenia nowej ważnej muzealnej placówki w regionie.

Most w Tczewie jednym z pierwszych celów niemieckiego agresora

Niemieckie bomby na spadły na Tczew 1 września 1939 roku o godzinie 4.34. Nalot był pokłosiem nieudanej niemieckiej akcji zajęcia mostu w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku. Plany wehrmachtu pokrzyżowali polscy kolejarze. Zapłacili za to życiem. Zostali rozstrzelani przez Niemców wraz ze swoimi rodzinami.

Most w Tczewie i miasto były jednym z pierwszych celów niemieckiego agresora, obok Wielunia i Westerplatte. To też z tego powodu szczególne miejsce historii i pamięci.

Lokalizacją nowej placówki w Tczewie, jako oddziału Muzeum II Wojny Światowej, jest częściowo odbudowany kilka lat temu przyczółek mostu.

- Konieczne są jeszcze prace wykończeniowe, m.in. podłączenie i rozprowadzenie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych. Poza tym, montaż wind oraz systemów bezpieczeństwa - informuje Julia Katarzyna Olechno, koordynator ds. organizacji Muzeum Mostów Tczewskich Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dodajmy, że te prace powinno zlecić Starostwo Powiatowe w Tczewie, które zarządza obiektem.

Powiat tczewski ma przekazać muzeum mostowy przyczółek

Mostowy przyczółek docelowo ma zostać przekazany przez powiat tczewski gdańskiemu muzeum, najprawdopodobniej w formie użyczenia, czyli nieodpłatnie. Tak, aby muzeum mogło swobodnie realizować ten ważny historycznie projekt. Trwają konsultacje w tej sprawie.

W Muzeum Mostów Tczewskich ma pojawić się stała wystawa

- Ten i przyszły rok to pozyskiwanie treści na wystawę: z archiwów, podczas notacji ze świadkami historii oraz militarnej historii tego miejsca - mówi Julia Katarzyna Olechno.

W planowanej ekspozycji, obok treści poświęconych walkom z okresu II wojny światowej, w tym heroicznej obronie obiektu prowadzonej przez 2. Batalion Strzelców, podkreślone zostanie także znaczenie przepraw przez rzekę. Wystawa będzie też obejmowała historię konstrukcji mostowych od starożytności do XIX wieku. Ponadto ekspozycja pokazywać ma nowe technologie oraz materiały, jakich używano w architekturze mostów przełomu XX i XXI wieku.

Przypomnijmy, że Muzeum Mostów Tczewskich, jako oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zostało powołane pod koniec lipca 2022 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To efekt porozumienia z wiosny 2022 roku między gdańskim muzeum a powiatem tczewskim.

Historyczny zabytkowy Most Tczewski

Mosty (drogowy i kolejowy) na Wiśle w Tczewie wybudowano w XIX wieku. Ówcześnie były to perełki technologiczne w skali Europy, jak i jedne z najdłuższych obiektów mostowych na świecie. Po pierwszej wojnie światowej Tczew stał się miastem polskim. 1 września 1939 roku polscy żołnierze wysadzili mosty, aby nie przejęli ich Niemcy. W październiku 1939 roku Niemcy, po prowizorycznej odbudowie, najpierw przywrócili ruch kolejowy, a następnie drogowy.

Odbudowę mostu rozpoczęto zaraz po zakończeniu drugiej wojny światowej. Z pomocą przyszła m.in. Wielka Brytania przekazując cztery przęsła ESTB (każde 100 metrów długości). W końcu 1947 roku otwarto jednotorowy most kolejowy, a w połowie stycznia 1948 roku przywrócono ruch na moście drogowym. W latach 60. XX wieku wymieniono część przęseł, wykonano jezdnię. W 1971 roku zapadła decyzja o dokończeniu odbudowy mostu kolejowego.

W 2000 roku do rejestru zabytków wpisano trzy ocalałe XIX-wieczne przęsła oraz cztery wieże. W 2016 roku cały most staje się zabytkiem.

W 2012 roku rozpoczęto trwające kilka lat prace remontowe polegające m.in. na odrestaurowaniu wież, remoncie przęseł. Przerwano je po kilku latach. Teraz mają zostać wznowione. W tej sprawie trwają konsultacje między powiatem tczewskim a konserwatorem zabytków. Na kontynuację odbudowy mostu powiat tczewski ma dotację z Polskiego Ładu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Mostów Tczewskich. Ministerialna dotacja na koncepcję i projekt | ZDJĘCIA - Tczew Nasze Miasto

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto