Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Absurdolandia w Starym Polu, czyli Noc Bibliotek w Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Bema

rk
Spotkanie w ramach Nocy Bibliotek
Spotkanie w ramach Nocy Bibliotek SP Stare Pole
W Szkole Podstawowej w Starym Polu odbyły się zajęcia w ramach dwóch ogólnopolskich akcji. Jedne z okazji Nocy Bibliotek, a drugie jako element kampanii „Czytamy z sercem”.

Noc Bibliotek w podstawówce w Starym Polu

Szkolna biblioteka w Starym Polu w miniony piątek (6 października) zamieniła się w Absurdolandię, a uczniowie w jej mieszkańców – Absurdolandczyków. To nawiązanie do hasła tegorocznej Nocy Bibliotek, które brzmiało „Absurd nie czytać”.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego przeczytania książki „Sprzedawca szczęścia” Davide’a Cali i Marco Somáli. To nowość na półkach naszej biblioteki zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Główny bohater Pan Gołąb sprzedaje szczęście w słoikach, ponieważ jest przeświadczony, że szczęście można kupić. Przekonuje również do tego mieszkańców lasu.

Ale czy szczęście można kupić? Oczywiście jest to absurd i wszyscy uczestnicy zajęć bardzo dobrze o tym wiedzą. Zdają sobie sprawę z tego, że szczęście można sprawić drugiej osobie, robiąc coś dla niej, miłymi gestami, swoją obecnością – informuje SP w Starym Polu.

Drugą nowością biblioteczną, którą czytali uczniowie, było „Ciii... Cichutko!” Nicoli Kinnear. Historia Lisiczki i mieszkańców lasu pokazuje, jak przyjaźń i troska o innych dają pewność siebie i odwagę. Szkolni czytelnicy tworzyli też plakaty zachęcające do czytania (będą zdobiły bibliotekę szkolną, wykonywali jesienne zakładki do książek i rozwiązywali detektywistyczne zagadki.

CZYTAJ TEŻ: Uczniowie ze Starego Pola wzięli udział w akcji "Sprzątanie świata"

"Czytamy z sercem" w Szkole Podstawowej w Starym Polu

W SP w Starym Polu odbyły się też zajęcia czytelnicze „Głośno czytamy – zdrowsze serce mamy” w ramach innej ogólnopolskiej akcji - „Czytamy z sercem”. Główne cele to promocja wśród dzieci i młodzieży literatury oraz czytelnictwa, a także poszerzanie ich wiedzy na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Badania wskazują, że jeśli czytamy głośno codziennie minimum 20 minut, to nasz organizm jest zdrowszy, poprawia się krążenie, co pociąga za sobą dotlenienie i lepszą pracę m.in. serca, płuc i mięśni, uspokaja, poprawia sen, opóźnia demencję, spowalnia choroby Alzheimera.

Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali serca, do których wkleili cytaty pochodzące z książek dla dzieci. Następnie serca mieli wręczyć bliskiej osobie, by zachęcić do czytania.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto