MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Filmowy Dzień Patrona w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku. Uczniowie w roli głównej, ale nagrodę dostała też nauczycielka

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku nakręcili etiudy filmowe na podstawie dzieł Sienkiewicza. To szkolna już kilkunastoletnia tradycja. Filmy są prezentowane podczas Dnia Patrona, którego kolejna edycja w formie Festiwalu Filmowego odbyła się w piątek (19 kwietnia) w Przyziemiu Karwanu w Muzeum Zamkowym.

Dzień Patrona w I LO w Malborku. Tym razem „Listy z podróży do Ameryki”

W szkolnym Festiwalu Filmowym uczestniczą przedostatnie klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, które na warsztat biorą dzieła patrona swojego „ogólniaka”, Henryka Sienkiewicza. Podczas wcześniejszych edycji uczniowie nawiązywali do najbardziej znanych powieści i zbiorów opowiadań, a teraz przyszła pora na „Listy z podróży do Ameryki”. Powstały w czasie, gdy Sienkiewicz, który był początkującym autorem i pracował jako dziennikarz, wyruszył do Stanów Zjednoczonych. W tekstach publikowanych na łamach „Gazety Polskiej” opisał swoją podróż przez zachodnią Europę, rejs przez Atlantyk oraz wrażenia z pobytu w Ameryce.

Na podstawie „Listów z podróży do Ameryki” klasa IIIA przygotowała film „Wieczny spór”, kl. IIIB - „Grizzly w Kalifornii”, a kl. IIIC - „Amerykański sen”. Trzecioklasiści pracę nad filmami rozpoczęli we wrześniu 2023 roku. Zdjęcia do etiud powstawały na terenach malborskiego zamku, a podsumowaniem była gala, która w piątek (19 kwietnia) odbyła się w ośrodku Karwan w Muzeum Zamkowym.

Gdy spotkaliśmy się we wrześniu, mówiliśmy, że to ciężki kawałek chleba być filmowcem, że to jest praca kolektywna, i przekonaliście się o tym na własnej skórze. Nawet najlepszy reżyser z najlepszymi pomysłami, jeśli nie będzie miał sprawnej ekipy, polegnie. Sami wiecie już, jak trudna to praca – mówił Krzysztof Keński, przewodniczący jury, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Malborku.

Jako przykład podał Jamesa Camerona i jego pracę nad „Titanikiem”.

- Zanim Cameron zaczął kręcić „Titanika”, swój pomysł na ten film zapisał w dwóch zdaniach na karteczce, które sprowadzały się do tego, że film musi się zacząć od ujęcia wraku i skończyć tym ujęciem, muszą być wspomnienia ocalałych i potrzebuje jakiegoś przedmiotu fabularnego, który będzie tajemniczy i porywający. I to był cały przepis na film, który jako pierwszy w historii zebrał ponad miliard dolarów, okazał się wielkim sukcesem, a zaczęło się od maleńkiej kartki – przypomniał Krzysztof Keński.

Kategorie oczywiste i nietypowe, jak „Nie dziel skóry na niedźwiedziu”

Podczas Festiwalu Filmowego nagrody ufundowane przez Radę Rodziców i dyrekcję szkoły zostały wręczone w 18 kategoriach. Oto niektóre z nich: wykorzystanie plenerów zamkowych, efekty dźwiękowe i wizualne, najlepsze kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja, montaż, zdjęcia, scenariusz, dźwięk, muzyka, rola epizodyczna, role drugoplanowe męska i żeńska. Ale też tak nietypowe, jak „Nie dziel skóry na niedźwiedziu, czyli najlepsza rola zwierzęca” oraz „Nagroda specjalna im. Davida Attenborough” za scenariusz.

- David Attenborough, słynny przyrodnik brytyjski, w nowatorski sposób zaczął pokazywać przyrodę, zwierzęta w naturalnym środowisku. Jury dostrzegło pewne walory filmu, który kreatywnie podchodził do terminu „Z kamerą wśród zwierząt”. Dlatego chcieliśmy taką nagrodę przyznać – wyjaśniał Krzysztof Keński.

Film trzeba rozreklamować, a do tych celów bardzo dobrze służy plakat. Według jury najlepszy wykonała Maja Ulanowska z kl. III B (współautorką była Julia Hrynkiewicz), natomiast zdaniem publiczności, czyli głosujących uczniów - Hanna Skonieczna z kl. III A.

- Dobrze jest wtedy, kiedy twórcy plakatu wykorzystają tę szansę, aby zbudować własną wypowiedzieć artystyczną zgodnie z założeniami polskiej szkoły plakatu. Czyli plakat to nie tylko informacja, ale i szansa wypowiedzi dla twórcy. Filmy oglądaliście na pewno z przyjemnością, bo to praca waszych koleżanek i kolegów. Naprawdę były świetne. Jako jury oglądaliśmy je po raz trzeci, ale równie nas interesowały, bawiły, poruszały – powiedziała Agnieszka Daniłów, członkini jury, dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku.

Festiwal Filmowy już wpisał się w historię „Sienkiewiczówki”

Ale przejdźmy do głównych kategorii. Nagrodę za główną rolę męską otrzymał Michał Bajkowski z kl. IIIC, a za główną rolę żeńską – Anna Majcher, wychowawczyni kl. IIIA.

Bardzo dziękuję mojej kochanej klasie. Gdyby nie ona, to ja bym tej nagrody nie otrzymała. To dzięki niej powstał ten scenariusz. Bardzo dziękuję za wasze zaangażowanie w pracę przy filmie i za to, że jesteście – powiedziała Anna Majcher.

Tytuł najlepszego reżysera otrzymała Amelia Nitka z kl. IIIC, a przygotowany przez tę klasę „Amerykański sen” został uznany za najlepszy film.

- Tradycje są integralną częścią naszego życia, ponieważ łączą nas, tych z teraźniejszości, z przeszłością. W moim życiu osobistym jest to bardzo ważne, ale dla mnie jako dyrektora również bardzo istotne jest to, żebyśmy te tradycje podtrzymywali w naszym wyjątkowym I LO im. Henryka Sienkiewicza. Ten festiwal filmowy jest trzynastym, a przecież była jeszcze przerwa na czas pandemii, i wpisał się w tradycję, w historię naszej szkoły. To wyjątkowe wydarzenie, które ma ogromne walory edukacyjne – mówiła Hanna Lalak, dyrektor I LO w Malborku.

Twórczyniami Dnia Patrona w odsłonie filmowej były Małgorzata Radecka (już emerytowana nauczycielka języka polskiego), Agnieszka Kuper i Małgorzata Konkol-Cioch. W tym roku do nauczycieli czuwających nad przebiegiem festiwalu dołączył Rafał Kuziemkowski.
Jak zawsze, wiele ciepłych słów padło pod adresem przedstawicieli Działu Edukacji Muzeum Zamkowego, którzy wspierali młodzież w realizacji nagrań, czyli Arkadiusza Dzikowskiego i Tomasza Bogdanowicza. Uroczystość poprowadził Piotr Piesik, nauczyciel I LO.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto