Alicja Krauze z MAL WOPR druga w Grand Prix Polski

Alicja Krauze, zawodniczka Sekcji Pływackiej MAL WOPR, zajęła drugie miejsce w Grand Prix Polski w pływaniu w Krakowie. Poniżej informacja Iwony Ciecholewskiej, trenerki MAL WOPR.

Jedną z najważniejszych centralnych imprez pływackich w naszym kraju jest cykl ogólnopolskich zawodów pod nazwą Grand Prix Polski w pływaniu. W zawodach, w trakcie których zawodnicy startują w konkurencjach olimpijskich, udział biorą najlepsi pływacy w kraju. Osiem imprez odbywających się w różnych częściach naszego kraju wyłania najlepszych zawodników w kategoriach wiekowych od 14 roku życia aż po kategorię młodzieżowiec. Zawodnik, aby móc być sklasyfikowany, musi wziąć udział w przynajmniej czterech edycjach, w tym dwóch na długiej pływalni.
Jako pierwszy w tym sezonie aż 542 zawodników ze 104 klubów gościł przepiękny Kraków. Pływacy nie mieli jednak dużo okazji na zwiedzanie miasta królów. Wymagające zawody odbywające się w trzech blokach powodują, że zawodnicy spędzają na pływalni całe dwa dni. Sezon zimowy na dobre inauguruje ostatni etap przygotowań do igrzysk olimpijskich. Dlatego w zawodach w Krakowie brali udział ci, którzy w przyszłym roku mają odegrać główne role na najważniejszej sportowej imprezie czterolecia - Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W Krakowie pojawiła się niemal cała krajowa czołówka - w tym aż jedenaście osób, które reprezentowały nasz kraj na mistrzostwach świata.
Spośród zawodników trenujących w Polsce, którzy w sierpniu zachwycali swoją dyspozycją w Kazaniu, zabrakło jedynie Anny Dowgiert oraz dochodzących do formy po kontuzjach Pawła Korzeniowskiego i Mateusza Wysoczyńskiego. Najbardziej zapracowaną gwiazdą polskiego pływania był w weekend Radosław Kawęcki, który został zgłoszony do startu aż w ośmiu konkurencjach. Najlepsi nie zawiedli. W Krakowie padło wiele bardzo dobrych wyników, a na uwagę z pewnością zasługuje nowy rekord Polski 18-letniej zawodniczki Juvenii Wrocław, Dominiki Sztandery na dystansie 50 m stylem klasycznym, który od soboty wynosi 30,30 sek.
Po raz pierwszy w Grand Prix Polski obok najlepszych zawodników w kraju na słupkach startowych stanęła reprezentantka Sekcji Pływackiej MAL WOPR Malbork, 14-letnia Alicja Krauze. Nasza brązowa medalistka letnich mistrzostw Polski startowała w Krakowie po półtoramiesięcznych przygotowaniach, stąd oczekiwania nie były wygórowane. Ala miała za zadanie zbliżyć się do swoich rekordów życiowych z poprzedniego sezonu. Niestety, tuż przed samym wyjazdem do Krakowa nasza pływaczka zaczęła narzekać na ból barku i jej starty stanęły pod znakiem zapytania. Krótka regeneracja przed zawodami i zabiegi masażu miały złagodzić ból, ale obawy o dobrą dyspozycję pozostały.
Pierwszego dnia zawodów Ala startowała dopiero w drugim bloku, na dystansach 100 i 400 m stylem dowolnym. O ile występ na 100 m miał być przetarciem, to już na 400 m malborska pływaczka miała zaprezentować aktualną formę. Zadanie zostało wykonane w 100 procentach. Dystans 100 m Ala pokonała w czasie 1:02,75, który jest nieco ponad sekundę gorszy od rekordu życiowego. Ważne jest również to, że nasza pływaczka z zawodów na zawody poprawia wyniki w bieżącym sezonie na tym dystansie. W klasyfikacji generalnej 14-latek zajęła w tej konkurencji 5 miejsce.
Jeszcze lepiej spisała się na 400 m stylem dowolnym. Zajmując 4 lokatę w swoim roczniku z czasem 4:37,80, który był tylko o 0,55 sek. słabszy od rekordu życiowego, zdecydowanie podkreśliła swoją obecność na krajowych pływalniach.
Niestety, tak mocny start nie pozostał bez echa na dokuczliwej kontuzji. W niedzielne przedpołudnie Ala stanęła na słupkach startowych dystansu 200 m stylem dowolnym. Po doskonałych 50 m odezwał się ból i resztę dystansu nasza pływaczka pokonała już tylko dzięki woli walki. Wynik o 4 sek. gorszy od rekordu życiowego na pewno nie zadowala ani zawodniczki ani trenerek. Mimo to w swojej kategorii wiekowej była 6.
Nie możemy zapominać, że najważniejsze jest zdrowie, a zawody Grand Prix Polski są tylko przystankiem w podróży do zawodów mistrzostw Polski. Alicja nie byłaby jednak sobą gdyby nie wykazała się wyjątkową ambicją. W ostatnim starcie w zawodach na dystansie, który w lipcu dał jej brązowy medal mistrzostw Polski, czyli w wymagającym wyścigu na 800 m stylem dowolnym, nasza pływaczka walczyła o każdą sekundę. To niesamowite, jak wielki charakter ma ta drobna dziewczyna. Mimo odczuwalnego bólu barku, nie do końca zadowalającego czasu w pierwszej konkurencji niedzielnych zawodów, nasza mistrzyni popłynęła jak natchniona. Czas, który w lipcu dał jej medal mistrzostw Polski odszedł już do lamusa. Ten jakże wymagający dystans Alicja pokonała w czasie aż o 12 sek. lepszym od swojego rekordu życiowego i z wynikiem 9:35,29 zajęła fantastyczne, drugie miejsce wśród 14-letnich zawodniczek. Taki wynik na początku sezonu z pewnością zmobilizuje naszą pływaczkę do jeszcze mocniejszej pracy na treningach. A tej czeka ją w tym sezonie wyjątkowo dużo...