Cztery medale i dwa rekordy okręgu pływaczek MAL WOPR podczas mistrzostw Pomorza

Alicja Krauze (w środku) na podium mistrzostw województwa pomorskiego w Gdańsku
Alicja Krauze (w środku) na podium mistrzostw województwa pomorskiego w Gdańsku Fot. Archiwum MAL WOPR
Cztery medale i dwa rekordy okręgu zdobyli zawodnicy MAL WOPR podczas zimowych mistrzostw województwa pomorskiego. Relację z zawodów w Gdańsku przygotowała Iwona Ciecholewska, trenerka MAL WOPR.

Mistrzostwa województwa pomorskiego w pływaniu są najważniejszymi zawodami klubowymi, w trakcie których nie tylko spotykają się najlepsi pomorscy pływacy, ale w ich trakcie następuje także podsumowanie roku, wręczenie wyróżnień i nagród. Tak też stało się i w miniony weekend, podczas zimowych mistrzostw naszego województwa.
W dwudniowych zawodach startowało 206 zawodników z 16 klubów, wśród nich 17-osobowa ekipa MAL WOPR. Podczas uroczystego otwarcia pamiątkową statuetką została nagrodzona Alicja Krauze, srebrna medalistka zimowych mistrzostw Polski oraz jej trenerka Dorota Grzywacka.
Alicja na zawodach w Gdańsku po raz kolejny potwierdziła swoją klasę. W fenomenalnym stylu z nowym rekordem życiowym zdobyła złoto na 100 m stylem dowolnym (1:00,39), dwa srebra na 200 i 400 m stylem dowolnym oraz brąz na 800 m tym samym stylem. Ala zdobyła cztery medale i były to jedyne medale w naszej ekipie. Medale, których brakowało jej w bardzo dużej kolekcji trofeów z wielu zawodów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nasza zawodniczka zamiast w mistrzostwach województwa zdobywała w Spale złoty medal mistrzostw Polski dwuboju nowoczesnego. Tym razem okazała się być czwartą zawodniczką w klasyfikacji open na 87 sklasyfikowanych pływaczek w naszym województwie. Zdobyte medale z pewnością dadzą naszej zawodniczce dodatkowej motywacji do wytężonej pracy.
Bardzo dużo pracy w swoje sukcesy wkłada koleżanka klubowa Ali, najmłodsza mistrzyni malborskiego klubu MAL WOPR, Paulina Cierpiałowska. Mimo przeziębienia Paula wystartowała w zawodach na specjalnych zasadach jako najlepsza jedenastolatka w Polsce. Trenerki desygnowały ja na trzy starty, w których miała za zadanie jak najbardziej zbliżyć się do rekordów Polski. Stan zdrowia Pauliny nie pozwalał wierzyć, że pobicie rekordów Polski jest możliwe, ale nasza niesamowita zawodniczka nie oddała pola i z Gdańska wróciła z dwoma nowymi rekordami okręgu! Dystans 200 m stylem dowolnym pokonała w czasie 2:19,55, który był o ponad dwie sekundy lepszy od dotychczasowego rekordu, również nawiasem mówiąc należącego do Pauliny. Do Rekordu Polski z kolei zabrakło także nieco ponad 2 sekund. Na 100 m stylem zmiennym do najlepszego rezultatu w historii Polski zabrakło natomiast 0,24 sekundy. Paula pokonała ten dystans w czasie 1:13,00, a rekord Polski wynosi 1:12,77. Tym niemniej uzyskany wynik wpisał się po raz kolejny na listę rekordów okręgu wymazując dotychczasowy, należący od tygodnia również do Pauliny.
W trakcie zawodów w Gdańsku padło wiele zadowalających wyników, a na ogromne brawa zasługują ci spośród pływaków MAL WOPR, którzy zajmowali miejsca w pierwszej ósemce, a przypomnijmy, że w większości byłyby to miejsca medalowe w kategoriach wiekowych.
Zawody bez wątpienia należały do wieloletniego reprezentanta MAL WOPR Damiana Górskiego. Damian, mimo swoich 17 lat i wielu obowiązków wciąż sumiennie trenuje, dając tym przykład młodszym kolegom, a dzięki swojemu zaangażowaniu może cieszyć się z kolejnych rekordów życiowych. W Gdańsku wywalczył ich aż pięć, w wszystkich swoich startach, zajął także trzykrotnie ósme miejsce w klasyfikacji open oraz najwyższą lokatę w klasyfikacji generalnej wśród mężczyzn.
Wielkie brawa należą się Agnieszce Walczak, Pawłowi Włodarczykowi i Maciejowi Kowalskiemu, którzy wywalczyli w Gdańsku po trzy rekordy życiowe. Agnieszka zajęła też bardzo dobrą, 11 lokatę na 100 m stylem motylkowym, Paweł w sprinterskiej konkurencji 50 m stylem dowolnym uplasował się na miejscu 16, zaś Maciej będąc zawodnikiem z najmłodszego rocznika dopuszczonego do startu, zajął w konkurencji 100 m stylem motylkowym miejsce 27.
Po dwa rekordy życiowe wywieźli z mistrzostw Patrycja Górska, Martyna Ziemińska, Jan Grochecki oraz Cezary Gwiazdowski, a jeden zapisali na swoim koncie Anna Włodarczyk, Natalia Tyborska i Alicja Lewandowska.
Gdańskie Mistrzostwa okazały się być doskonałym wyznacznikiem stopnia zaangażowania malborskich pływaków w pracę treningową. Ambitna i sumienna dotychczasowa praca na treningach przekładała się na mistrzostwach na nowe rekordy życiowe i zadowolenie ze startów. Miejmy nadzieję, że aktualne zaangażowanie naszych świetnych zawodników będzie tylko wzrastało, by w najważniejszych imprezach sezonu owocować doskonałymi wynikami. Koniec roku juniorzy MAL WOPR przepracują na treningach w wodzie i siłowni, a już w styczniu bieżącego roku wezmą udział w pierwszych rundach ligi województwa pomorskiego, które docelowo będą przygotowywać ich do startów w zimowych mistrzostwach Polski.