Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Frekwencja wyborcza w powiecie malborskim. W Malborku w dwóch lokalach przekroczyła nawet 80 procent

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Polacy masowo ruszyli do lokali wyborczych, by w niedzielę (15 października) oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. W skali kraju frekwencja wyborcza wyniesie ponad 70 proc. W powiecie malborskim, gdzie już wszystkie głosy zostały policzone, jest bardzo zbliżona.

Aktualizacja - poniedziałek, 16 października

W związku z tym, że znane są już wyniki głosowania we wszystkich 44 obwodach powiatu malborskiego, wiadomo też, jaka jest ostateczna frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu. W skali powiatu wyniosła ona 68,86 proc. Zagłosowało 31 541 osób na 45 807 uprawnionych.

Frekwencja ostateczna w poszczególnych gminach:

 • miasto Malbork – 71,49 proc.
 • gmina Malbork – 68,2 proc.
 • gmina Miłoradz – 66,90 proc.
 • gmina Stare Pole – 64,92 proc.
 • gmina Nowy Staw – 63,38 proc.
 • gmina Lichnowy – 61,79 proc.

W Malborku najwyższa frekwencja – 84,65 proc. - była w zakładzie karnym, gdzie zagłosowało 182 na 215 osadzonych. To jeden z trzech obwodów zamkniętych. Natomiast spośród 18 obwodów otwartych aż 80,22 proc. to frekwencja w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 1, która miała siedzibę w Szkole Podstawowej nr 3. Tam zagłosowało 1626 osób na 2027 uprawnionych.
Najniższą frekwencję w Malborku odnotowano w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Słowackiego, czyli w kolejnym obwodzie zamkniętym – 29,51 proc. Głos oddało 16 mieszkańców placówki na 61 uprawnionych.

Przypomnijmy jeszcze o działaniach profrekwencyjnych dla gmin do 20 tysięcy mieszkańców i bonusach obiecanych przed wyborami przez rząd. W powiecie malborskim za najwyższą frekwencję wśród samorządów tej kategorii gmina Malbork otrzyma 1 mln zł na termomodernizację, remont i wyposażenie strażackich remiz oraz 1 mln zł na realizację inwestycji, które wybierze społeczność lokalna.

We wszystkich naszych gminach do 20 tys. mieszkańców frekwencja przekroczyła 60 procent, czyli spełniony został warunek, by otrzymać 250 tys. zł dla lokalnego klubu sportowego oraz 250 tys. zł na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych.

Głosowanie w powiecie malborskim. Frekwencja na godz. 17 w niedzielę

Państwowa Komisja Wyborcza podała dane na temat frekwencji na godz. 17 w wyborach do Sejmu i Senatu. W powiecie malborskim wyniosła ona 56,61 proc. Łącznie wydano 25 678 kart do głosowania.

Tak wygląda frekwencja w poszczególnych miastach i gminach:

 • Malbork - 59,41 proc.
 • gm. Lichnowy - 49,79 proc.
 • gm. Malbork - 56,51 proc.
 • gm. Miłoradz - 53,68 proc.
 • gm. Nowy Staw - 49,41 proc.
 • gm. Stare Pole - 54,32 proc.

Frekwencja wyborcza w Malborku na godz. 17

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta, frekwencja na godz. 17 w Malborku wyniosła 59,41 proc. To więcej niż podczas poprzednich wyborów parlamentarnych, które odbyły się w 2019 r. Wówczas do godz. 17 głosowało 46,85 proc. uprawnionych do głosowania. Ostateczna frekwencja cztery lata temu wynosiła 59,96 proc.

Rekordowa liczba wyborców stawiła się w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 11, w której głosują mieszkańcy ulic: Bema, Fałata, Matejki, Norwida, Sucharskiego, Nowowiejskiego, Okrzei i Westerplatte. Tam frekwencja na godz. 17 wyniosła 75,38 proc.

Musieliśmy uruchomić rezerwę kart do głosowania i dostarczyć do tego lokalu - mówi nam Grzegorz Koniszewski z Urzędu Miasta Malborka.

W dwóch innych malborskich lokalach wyborczych odnotowano ponad 60-procentową frekwencję na godz. 17.
Lokale wyborcze będą czynne do godz. 21.

Wybory w powiecie malborskim. PKW podała frekwencję

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, na godz. 12 w powiecie malborskim frekwencja wyniosła 22,2 proc. Wydano 10 039 kart do głosowania w stałych obwodach wyborczych. Natomiast liczba uprawnionych do głosowania wynosi 45 225.

Jak wygląda to w poszczególnych miastach i gminach? Oto pełne dane:

 • Malbork – 23,86 proc.
 • gm. Malbork – 19,41 proc.
 • gm. Lichnowy – 19,41 proc.
 • gm. Miłoradz – 18,72 proc.
 • miasto i gmina Nowy Staw – 20,17 proc.
 • gm. Stare Pole – 19,93 proc.

Frekwencja w Polsce na godz. 12 wyniosła 22,59 proc., a w województwie pomorskim - 21,73 proc.

Frekwencja wyborcza w Malborku. Głos oddała blisko jedna czwarta uprawnionych

Jak się dowiedzieliśmy, na godz. 12 ogólna frekwencja w Malborku wyniosła 23,86 proc. W 1019 r. do godz. 12 lokale odwiedziło 17,38 proc. uprawnionych.

Wiadomo też, gdzie oddano najmniej, a gdzie najwięcej głosów.

Jak dotąd, najwięcej głosujących odwiedziło lokal wyborczy nr 10, który mieści się w Szkole Podstawowej nr 8. Tam głos oddało 27,92 proc. uprawnionych.

Najniższa frekwencja jest w lokalu nr 3, który mieści się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Tam głos oddało 18,27 proc. uprawnionych.

Wcześniej pisaliśmy

W Malborku głosowanie rozpoczęło się o godz. 7 w 21 lokalach wyborczych, w tym 3 zamkniętych: w szpitalu, Domu Pomocy Społecznej i Zakładzie Karnym. Żaden z przewodniczących obwodowych komisji wyborczych nie zgłaszał problemów, które miałyby wpływ na przebieg głosowania.

Sprawdź, gdzie głosujesz: Obwodowe komisje wyborcze w Malborku

Według danych na 14 października uprawnionych do głosowania jest 27 409 wyborców. 56 osób zagłosuje przez pełnomocnika, natomiast 9 zrobi to korespondencyjnie – przekazała nam Ewa Dąbrowska, sekretarz miasta, która z ramienia burmistrza Malborka jest koordynatorem wyborów parlamentarnych i referendum.

Jak się dowiedzieliśmy, do list wyborczych dopisało się 727 wyborców. Wydano 317 zaświadczeń o prawie do głosowania, które umożliwiają oddanie głosu w dowolnym miejscu w Polsce. Dlatego po wyborach może okazać się, że na listach wyborczych w Malborku było więcej osób, bo do list dopisali się turyści, którzy w dniu głosowania przebywają w mieście.

Warto wiedzieć, że osoby niepełnosprawne i powyżej 60 roku życia mogą zgłosić potrzebę specjalnego transportu.

W terminie zgłosiły się łącznie cztery osoby, w tym jedno małżeństwo, więc zaplanowane są trzy wyjazdy. Jeśli ktoś się w niedzielę zgłosi, to samochód mamy do dyspozycji. Nie mogą to być osoby leżące, bo my nie mamy karetki pogotowia i ratownika medycznego. Mamy samochód przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nie możemy brać odpowiedzialności za zdrowie przewożonej osoby – tłumaczy Ewa Dąbrowska.

Zgłoszenia w sprawie transportu można przekazywać telefonicznie, dzwoniąc pod nr 55 629 04 12.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto