MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze rozmowy o Malborku (odc. 9). Kandydaci na burmistrza o bezpieczeństwie i przygotowaniu miasta i mieszkańców do kryzysów i zagrożeń

Anna Szade
Anna Szade
Mieszkańcy Malborka w niedzielę (21 kwietnia) wybiorą burmistrza na kadencję 2024-2029. Na karcie do głosowania dwa nazwiska: Marek Charzewski i Paweł Dziwosz.
Mieszkańcy Malborka w niedzielę (21 kwietnia) wybiorą burmistrza na kadencję 2024-2029. Na karcie do głosowania dwa nazwiska: Marek Charzewski i Paweł Dziwosz. materiały komitetów wyborczych
Mieszkańcy Malborka w niedzielę (21 kwietnia) będą wybierać burmistrza miasta. Jak dwaj kandydaci podchodzą do tematu bezpieczeństwa? Czy zamierzają przygotowywać miejską społeczność do zagrożeń współczesnego świata?

Nasze rozmowy o Malborku. Z kandydatami na burmistrza miasta o bezpieczeństwie

Coraz częściej w Polsce mówi się o realnych zagrożeniach: wojną, atakami terrorystycznymi, cyberatakami. Tym ważniejsze są umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Jak to lokalnie udźwignąć? Jak uczyć społeczność odpowiedzialnych zachowań?

O bezpieczeństwie rozmawiamy z kandydatami na burmistrza, którzy przeszli do drugiej tury wyborów: Markiem Charzewskim (KWW Marka Charzewskiego) i Pawłem Dziwoszem (KWW Pawła Dziwosza).

Wiadomo, raczej nikt schronów budować nie będzie, bo to zbyt duże koszty, a i tak nie dałoby się zagwarantować takiego schronienia wszystkim mieszkańcom. Czy można jednak zrobić cokolwiek, by mieszkańców nie zaskoczyła niebezpieczna sytuacja?

Możemy się uczyć od innych. Po to między innymi zawiązuje się partnerstwa z innymi miastami, aby wymienić się doświadczeniami. Niestety, w Ukrainie trwa wojna. W partnerskim Włodzimierzu wiedzą, jak się do takiego kryzysu przygotować. Stawiałbym więc przede wszystkim na spotkania, podczas których dowiedzielibyśmy się, jak działać – deklaruje Paweł Dziwosz, w kończącej się kadencji przewodniczący Rady Miasta Malborka.

Jak przyznaje kandydat, to ostatni dzwonek na edukację.
- Myślę, że z uwagi na położenie powinniśmy propagować wiedzę na temat zachowań w razie wystąpienia kryzysu, by stały się one rutyną gwarantującą bezpieczeństwo. Przyznaję, że nie wiem, gdzie są schrony w mieście. Nie było żadnych spotkań, nawet dla radnych, więc w razie gdyby doszło do zagrożenia, nie wiedzielibyśmy, jak się ewakuować z Urzędu Miasta. Nie czuję się jak ktoś wyjątkowy, ale ktoś powinien nas poinstruować, jak zejść na dół, są pewnie jakieś procedury – mówi Paweł Dziwosz. - Musimy rozmawiać, współpracować, szkolić się, jak używać broni. Trzeba jak najszybciej, jak najszerzej zacząć taką wiedzę przekazywać.

Jak słyszymy od burmistrza Marka Charzewskiego, którego kadencja dobiega końca i walczy o reelekcję, miasto przygotowuje się do kampanii propagującej właściwe zachowania.

Chcemy przygotować akcję informacyjną dla mieszkańców, by za pośrednictwem mediów, w internecie, we wszystkich możliwych miejscach przekazać, co należy zrobić w sytuacjach zagrożenia. Wielu miejsc schronienia nie znajdziemy, ale jest sporo pomieszczeń, gdzie można się skryć. Trzeba też wiedzieć, co robić, jeśli do groźnego zdarzenia dojdzie. Brak wiedzy to krajowy problem, bo wiele takich sygnałów dociera – mówi Marek Charzewski. - Żyliśmy w przeświadczeniu, że wojny nie będzie, tymczasem ona jest tuż obok. Jesteśmy przygotowani, jeśli chodzi o wydawanie jodu, natomiast zupełnie nie, jeśli chodzi o inne kwestie związane z bezpieczeństwem.

Kto zasiądzie w fotelu burmistrza? Głosowanie w niedzielę

Druga tura wyborów burmistrza Malborka odbędzie się 21 kwietnia (niedziela). Wyborcy otrzymają jedną kartę do głosowania, na której będą tylko dwa nazwiska:

  • Marek Charzewski KWW Marka Charzewskiego, który zdobył w pierwszej turze 5304 głosy, co stanowi 39,86 proc.
  • Paweł Dziwosz KWW Pawła Dziwosza, na którego głosowały 3653 osoby, czyli 27,45 proc.

Głosować będzie można w tych samych lokalach wyborczych, co ostatnio. Będą czynne od godz. 7 do 21.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto