Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Malbork. Podstawówka z Kałdowa walczy o grant na innowację pedagogiczną "Przez chemię do kuchni"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. Szkoła Podstawowa w Gminie Malbork
Szkoła Podstawowa w Gminie Malbork bierze udział w konkursie "Projektanci edukacji" i prosi o głosy na swój projekt pt. "Przez chemię do kuchni". To naprawdę da się połączyć, a przy okazji dzieciaki nie tylko zyskają wiedzę chemiczną, ale nauczą się też trochę samodzielności.

Domowym "laboratorium chemicznym" jest, jak wyjaśniają pomysłodawczynie projektu, każda kuchnia. Sól kuchenna, cukier, proszek do pieczenia lub ocet to podstawowe odczynniki, które posiadają swój wzór chemiczny, nazwę oraz właściwości decydujące o ich zastosowaniu.

- Z kolei gotowanie czy pieczenie opiera się na istotnych przemianach chemicznych. Przykładem może być gotowanie jaj, czyli koagulacja białka kurzego pod wpływem wysokiej temperatury. Znając właściwości chemiczne podstawowych produktów spożywczych, można przeprowadzić proste eksperymenty, które pozwolą poznać w przystępny sposób istotę podstawowych terminów, zjawisk i reakcji chemicznych - wyjaśnia Lucyna Troch, nauczycielka chemii i biologii w SP w Gminie Malbork. - W ramach tego projektu chcemy pokazać uczniom, że chemia nie jest martwą nauką, zamkniętą tylko w ścianach laboratorium chemicznego, ale otacza nas na co dzień. Wystarczy poznać ją "od kuchni " i "rozłożyć na czynniki pierwsze jak atomy".

Autorki projektu mają już ponad 30 gotowych pomysłów na zajęcia oparte na zasadzie kulinarno-chemiczno-biologicznej ścieżki edukacyjnej. Oto jeden z przykładów: jak to się dzieje, że dzięki drożdżom piekarniczym ciasto rośnie? Na zajęciach laboratoryjnych uczniowie sami, w sposób doświadczalny, poznają proces fermentacji alkoholowej drożdży. Natomiast na zajęciach kulinarnych nauczą się piec ciasto drożdżowe.

W planach jest 30 godzin zajęć z uczniami w II semestrze tego roku szkolnego. Zajęcia będą odbywać się w szkole, cyklicznie raz w tygodniu, przez jedną godzinę. Każdy temat (np. fermentacja mlekowa) będzie realizowany w czasie dwóch godzin: 1 godzina zajęć chemicznych (z Lucyną Troch) oraz 1 godzina zajęć kulinarnych (Agnieszka Koźbiał - miłośniczka gotowania). Uczniowie mają też wziąć udział w dwóch wycieczkach edukacyjnych: do cukrowni oraz przedsiębiorstwa produkującego oleje roślinne. Projekt będzie też okazją do nauki zasad podawania do stołu i savoir-vivre'u.

- W ramach podsumowania zajęć chcemy zaprosić na zajęcia pokazowe rodziców uczniów, aby sami mogli się przekonać, ile ich dzieci zdobyły praktycznych umiejętności. Będzie okazja do zobaczenia najciekawszych eksperymentów oraz degustowania kulinarnych potraw przygotowanych przez uczestników projektu - informuje Lucyna Troch. - Projekt "Przez chemię do kuchni” jest naszą odpowiedzią na coraz większą potrzebę rozwijania umiejętności praktycznych wśród młodych ludzi. Na postawie wieloletnich obserwacji oraz wyciągniętych wniosków zauważyłyśmy, że uczniom w szkole najbardziej brakuje samodzielnego działania i formułowania własnych wniosków. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie kończący edukację w naszej szkole potrafili ze sobą współpracować, byli samodzielni i wyposażeni w tzw. życiową wiedzę i umiejętności.

Do zdobycia jest grant w wysokości 1000 zł. Te pieniądze przydadzą się na zakup odpowiednich odczynników chemicznych, produktów spożywczych do przygotowywania potraw, zapłatę za wynajem autokaru. Dzięki temu będzie też można wzbogacić szkolne zaplecze kulinarne o sztućce, garnki, fartuchy, deski do krojenia. Głosowanie internetowe rozpoczęło się 2 grudnia i potrwa do 13 grudnia do północy.

Tutaj można oddać głos na projekt SP w Gminie Malbork

To już dziesiąta edycja konkursu "Projektanci edukacji". Jego organizatorem jest Nowa Era - największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne, dostarczające również m.in. oprogramowanie e-dzienników. To również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych „Świerszczyk” oraz dwujęzycznego magazynu edukacyjnego dla dzieci i młodzieży „National Geographic Odkrywca”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto