Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby pańskie w kościołach powiatu malborskiego na Wielkanoc 2024. Zobaczcie też, jak wyglądają ciemnice

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Grób pański w kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku
Grób pański w kościele św. Jana Chrzciciela w Malborku Radosław Konczyński
Niedziela zmartwychwstania to dla chrześcijan najważniejszy dzień w całym roku liturgicznym. To zarazem zakończenie Wielkiego Tygodnia, podczas którego wierni licznie spotykali się w kościołach, a tam stałym elementem wystroju są groby pańskie. Zobaczcie, jak wyglądają te z Malborka i innych miejscowości powiatu.

Ciemnice i groby pańskie - ważny symbol świąt Wielkiej Nocy

Na czas Triduum Paschalnego w kościołach zostały przygotowane ciemnice i groby pańskie. Te pierwsze z języka staropolskiego oznaczają ciemne więzienie i przygotowywane są na pamiątkę uwięzienia Jezusa po wieczerzy z uczniami. Dlatego w Wielki Czwartek po Liturgii Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przeniesiony został w procesji do ciemnicy, gdzie przechowywany był przez dobę. W tym czasie w kościołach odbywała się adoracja - wierni odwiedzali to miejsce, by w ciszy się pomodlić.

W Wielki Piątek wieczorem po Liturgii Męki Pańskiej – także w uroczystej procesji i przy dźwięku kołatek - Najświętszy Sakrament został przeniesiony do grobu pańskiego. To z kolei symbol groty, w której złożono ciało Jezusa – często ma on głębsze znaczenie, metaforyczne, skłania do refleksji nad swoim życiem.

Epidemia i wojna, czyli symbolika grobów pańskich

Adoracja grobów pańskich jest zwyczajem pochodzącym z Palestyny, który do Polski trafił w XVI wieku. To przesłanie Chrystusa umierającego na krzyżu za ludzi jest wiecznie żywe. Często w kościelnych instalacjach, z pieczołowitością przygotowywanych przez parafian, pojawiają się wątki bardzo aktualne. W 2021 roku, gdy cały świat walczył z pandemią koronawirusa, w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku można było zobaczyć symboliczny grób w postaci sali szpitalnej, gdzie Jezus leżał jak pacjent na łóżku i pod kroplówką. Z kolei w 2022 roku instalacja w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku nawiązywała do napaści Rosji na Ukrainę.

Groby pańskie adorowane są do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. W niektórych parafiach do tego momentu wystawiana jest nawet honorowa warta. W tym roku taka sytuacja miała miejsce np. w kościele św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie czy Wniebowzięcia Matki Bożej w Kończewicach, gdzie w galowych mundurach wartę pełnili członkowie OSP i młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Najważniejsza msza święta w roku liturgicznym - Liturgia Wigilii Paschalnej – odbyła się w sobotni wieczór, a w niedzielę rano wierni spotkali się o godz. 6 na mszach rezurekcyjnych, których częścią były procesje wokół świątyń.

ZOBACZ TEŻ: Groby Pańskie w kościołach powiatu malborskiego na Wielkanoc 2021

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto