Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Happening polonistyczny w SP 9 w Malborku. Tak uczniowie uczcili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego 21 lutego, w Szkole Podstawowej nr 9 w Malborku odbył się happening polonistyczny. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać łamigłówki językowe.

Uczniowie SP 9 rozwiązywali polonistyczne łamigłówki

Pomysłodawczynią happeningu polonistycznego w Szkole Podstawowej nr 9 im. Kazimierza Jagiellończyka w Malborku była Monika Pozorska, nauczycielka języka polskiego. Pomogli uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu „Drużyna serca” oraz Rada Rodziców.

- Należało pobrać obiegówkę polonistyczną, otrzymać 5 pieczątek za rozwiązanie łamigłówek polonistycznych przy poszczególnych stanowiskach: „Łamańce językowe”, „Jak to leciało?”, „Liczy się każde słowo”, „Byki i byczki”, „Uważaj, jak mówisz i piszesz”. Następnie wszystkie obiegówki lądowały w specjalnej skrzynce – można przeczytać w relacji przygotowanej przez SP 9.

Na długiej przerwie losowano obiegówki, których właściciele otrzymywali słodkie figurki oraz inne nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców „dziewiątki”.

ZOBACZ TEŻ: Dzień Popcornu w SP 9 Malbork połączony z oglądaniem starych filmów animowanych

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego nawiązuje do roku 1952

Warto wiedzieć, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dakce, późniejszej stolicy Bangladeszu.

- W 1947 r. Indie przestały być kolonią brytyjską, niepodległość uzyskał też Pakistan, a tereny Bengalu (na których znajdowała się Dakka) zostały podzielone pomiędzy te dwa państwa. W 1948 r. rząd pakistański ustanowił język urdu jako jedyny język urzędowy, co spowodowało protesty społeczności zamieszkującej wschodnią część Bengalu i w większości mówiącej po bengalsku (język ten liczy prawie 200 mln użytkowników!). Wobec rosnących napięć etnicznych i powszechnego niezadowolenia z nowego prawa rząd zakazał publicznych zgromadzeń i wieców – przypomina Narodowe Centrum Kultury.

21 lutego 1952 roku, w ramach protestu przeciw temu prawu, na ulice Dakki wyszło prawie 30 tysięcy osób. W wyniku starć z policją zginęło pięciu studentów, wiele osób zostało rannych. Śmierć młodych ludzi wyzwoliła tak powszechny i silny opór obywatelski, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego. 26 marca 1971 r. Bangladesz uzyskał niepodległość od Pakistanu.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony po to, by wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych – informuje NCK.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto