Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Honorowy obywatel Malborka ponownie odznaczony przez prezydenta RP. Doktor Christian Meyl w Polsce północnej pomaga już 30 lat

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W spotkaniu, które w poniedziałek (10 lipca) odbyło się w Malborku, wzięli również udział Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia, i Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna.
W spotkaniu, które w poniedziałek (10 lipca) odbyło się w Malborku, wzięli również udział Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia, i Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna. Radosław Konczyński
78-letni Christian Meyl odebrał w poniedziałek (10 lipca) w Malborku nadany przez prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Ten obywatel Niemiec od prawie 25 lat wspiera mieszkańców miasta, m.in. organizując transporty leków i sprzętu medycznego. Od 2005 roku jest honorowym obywatelem Malborka. W naszym regionie w podobny sposób wspiera też Dzierzgoń i Kwidzyn.

Honorowy obywatel Malborka jak most, który łączy narody

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najwyższych odznaczeń nadawanych przez prezydenta RP. W poniedziałek (10 lipca) w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Malborku wręczył je Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

- Wiemy, że współistnienie naszych narodów, ponad 1000 lat naszej historii miało momenty trudne, straszne, ale też i piękne. Pan doktor jest tą osobą, która chociaż nikt od pana nie wymagał, jednak postanowił wziąć na siebie takie zobowiązania, które wykraczały poza zwykłe życie. Te działania były nakierowane na pomoc Polakom. Jest pan przykładem dla innych, dla Polaków i Niemców, jak można budować wzajemne relacje na prawdziwych fundamentach, prawdziwych działaniach i przyjaźni – mówił Dariusz Drelich.

CZYTAJ TEŻ: Doktor Christian Meyl. Joannita, który pokochał Malbork i został honorowym obywatelem

Wojewoda pomorski wspomniał również, że fundamentem współpracy Polski i Niemiec jest obecność w Unii Europejskiej i NATO, ale nie mniej ważne są przykłady takich działań, jak doktora Meyla, które dotyczą konkretnych ludzi.

Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, że z taką wytrwałością pan realizuje tę pomoc – dodał wojewoda Drelich.

Z kolei Cornelia Pieper, konsul generalny Niemiec w Gdańsku, podkreśliła, że bez takich osób, działaczy różnych stowarzyszeń, systemy socjalne państw by się załamały.

Jest pan dla nas bardzo ważny. Buduje pan mosty pomiędzy naszymi narodami. Tacy ludzie jak pan, nie tylko w Polsce, nie tylko w Niemczech, wszędzie, trzymają cały socjalny system w dobrym stanie – mówiła pani konsul.

Doktor Christian Meyl "każdego dnia otrzymuje pan mały order od tych, którym pan pomógł"

Działalność w Polsce północnej, czego efektem było założenie dziewięciu stacji socjalnych joannitów, dr Christian Meyl rozpoczął 30 lat temu. Jest członkiem zakonu joannitów, stąd taka formuła wsparcia. Stacje są placówkami, do których mieszkańcy danych miejscowości mogą przyjść po bezpłatne leki oraz sprzęt medyczny. Ta w Malborku działa od 1999 r. W naszym regionie stacje funkcjonują również w Dzierzgoniu i Kwidzynie, dlatego w malborskiej uroczystości wzięli też udział - odpowiednio - burmistrz Jolanta Szewczun i wiceburmistrz Piotr Widz.

Trzeba dodać, że w Malborku honorowy obywatel miasta organizował też pomoc m.in. dla szpitala, schroniska dla bezdomnych mężczyzn, dzieci z wielodzietnych rodzin, matek, które są ofiarami przemocy.

Kierowały nami przede wszystkim motywy chrześcijańskie – wytyczne naszego zakonu św. Jana, który istnieje od prawie tysiąca lat, czyli niesienie pomocy ubogim i chorym. W Polsce znalazłem dokładnie takie zadanie. W pierwszej części swojego życia prowadziłem dużą, odnoszącą sukcesy praktykę lekarską, na drugą wybrałem to obecne zadanie. Prezydent Duda wręczył ten szczególny Krzyż Zasługi pod znakiem polsko-niemieckiego porozumienia między narodami. Przeszłość pokazuje, jak ważna jest dziś nasza spójność, tym bardziej w okresie wojny na Ukrainie – stwierdził doktor Meyl.

Przez te wszystkie lata doktor Meyl gościł w Malborku już ponad 180 razy, przywożąc pomoc liczoną w dziesiątkach tysięcy euro. W 2013 roku otrzymał za swoją działalność Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP, trzy lata później od prezydenta Niemiec - Krzyż Zasługi na Wstędze, a teraz kolejne odznaczenie od prezydenta Polski.

Odznaczenia są bardzo ważne, bo pokazują, że wykonana praca jest potrzebna, jednak jeszcze ważniejsza jest radość i wdzięczność osób, którym udzieliło się wsparcia. Może być pan pewien, że taka wdzięczność jest każdego dnia od wielu osób. Każdego dnia otrzymuje pan mały order od tych, którym pan pomógł. Tych orderów są setki, ich jednak nie zawiesza się na ścianie, przetrzymuje się je w sercu. Pana serce jest wielkie i zmieści jeszcze wiele kolejnych – powiedział Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto