Kazimierki w Szkole Podstawowej nr 9 w Malborku, czyli doroczny festyn na cześć króla i okazja, by zasilić konto Rady Rodziców

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Szkole Podstawowej nr 9 im. Kazimierza Jagiellończyka w Malborku w sobotę (3 czerwca) odbyły się doroczne Kazimierki. Szkolny festyn przyciąga uczniów, ich rodziców i nauczycieli, ale zawsze zaproszenie kierowane jest do wszystkich chętnych mieszkańców Malborka.

Kazimierki w Szkole Podstawowej nr 9 w Malborku

W przygotowanie imprezy integrującej społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 angażują się rodzice uczniów, grono pedagogiczne, pozostali pracownicy szkoły i sami uczniowie. Podczas sobotniego festynu dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy uczestnik coś wygrywał, ale kupując los, pewnie najbardziej liczył na rower górski i hulajnogę.

Uczniowie, rodzice i nauczycieli przygotowali stoiska ze smacznym jedzeniem, m.in. z domowymi wypiekami. Ale można też było spróbować kiełbasy z grilla, bigosu czy chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Wielu gości podczas festynu mieli żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, kolejka ustawiała się też do przejażdżek konnych i oczywiście dmuchanej zjeżdżalni.
Dla uczestników imprezy wystąpili m.in. uczniowie szkolnego koła teatralnego Kaziki w przedstawieniu o swoim patronie.

To oczywiście część atrakcji przygotowanych na tegoroczne Kazimierki. Dochód z imprezy trafi na konto Rady Rodziców, która przeznaczy pieniądze na atrakcje dla uczniów organizowane dla uczniów w ciągu roku szkolnego.

Najpierw działacz komunistyczny, teraz król Polski. Patroni SP 9 w Malborku

Rodzinny festyn jest organizowany co roku na cześć patrona „dziewiątki” – Kazimierza Jagiellończyka, w okolicy 7 czerwca. Tego dnia w 1457 roku król Polski i wielki książę litewski wjechał triumfalnie do zamku krzyżackiego w Malborku, wykupując twierdzę od załogi czeskich najemników znajdujących się na usługach Krzyżaków.

Jagiellończyk patronem „dziewiątki” jest od 1991 roku. Wcześniej, od czasu jej utworzenia, szkoła nosiła imię komunistycznego działacza i polityka, gen. dywizji Ludowego Wojska Polskiego - Aleksandra Zawadzkiego (1899-1964). Po zmianie ustroju na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku zmiana patrona była naturalną konsekwencją.

SP 9 to jedna z 1423 tzw. tysiąclatek, czyli szkół-pomników powstałych w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966). Decyzja o budowie zapadła na posiedzeniu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w 1962 r. Obiekt został postawiony kosztem ok. 7 mln zł przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolnego, którego dyrektorem był wtedy Z. Stencel. Szkoła oddana do użytku 23 sierpnia 1965 r., 1 września zabrzmiał pierwszy dzwonek.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie