Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierki w Szkole Podstawowej nr 9 w Malborku, czyli doroczny festyn na cześć króla i okazja, by zasilić konto Rady Rodziców

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W Szkole Podstawowej nr 9 im. Kazimierza Jagiellończyka w Malborku w sobotę (3 czerwca) odbyły się doroczne Kazimierki. Szkolny festyn przyciąga uczniów, ich rodziców i nauczycieli, ale zawsze zaproszenie kierowane jest do wszystkich chętnych mieszkańców Malborka.

Kazimierki w Szkole Podstawowej nr 9 w Malborku

W przygotowanie imprezy integrującej społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 angażują się rodzice uczniów, grono pedagogiczne, pozostali pracownicy szkoły i sami uczniowie. Podczas sobotniego festynu dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której każdy uczestnik coś wygrywał, ale kupując los, pewnie najbardziej liczył na rower górski i hulajnogę.

Uczniowie, rodzice i nauczycieli przygotowali stoiska ze smacznym jedzeniem, m.in. z domowymi wypiekami. Ale można też było spróbować kiełbasy z grilla, bigosu czy chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Wielu gości podczas festynu mieli żołnierze 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, kolejka ustawiała się też do przejażdżek konnych i oczywiście dmuchanej zjeżdżalni.
Dla uczestników imprezy wystąpili m.in. uczniowie szkolnego koła teatralnego Kaziki w przedstawieniu o swoim patronie.

To oczywiście część atrakcji przygotowanych na tegoroczne Kazimierki. Dochód z imprezy trafi na konto Rady Rodziców, która przeznaczy pieniądze na atrakcje dla uczniów organizowane dla uczniów w ciągu roku szkolnego.

Najpierw działacz komunistyczny, teraz król Polski. Patroni SP 9 w Malborku

Rodzinny festyn jest organizowany co roku na cześć patrona „dziewiątki” – Kazimierza Jagiellończyka, w okolicy 7 czerwca. Tego dnia w 1457 roku król Polski i wielki książę litewski wjechał triumfalnie do zamku krzyżackiego w Malborku, wykupując twierdzę od załogi czeskich najemników znajdujących się na usługach Krzyżaków.

Jagiellończyk patronem „dziewiątki” jest od 1991 roku. Wcześniej, od czasu jej utworzenia, szkoła nosiła imię komunistycznego działacza i polityka, gen. dywizji Ludowego Wojska Polskiego - Aleksandra Zawadzkiego (1899-1964). Po zmianie ustroju na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku zmiana patrona była naturalną konsekwencją.

SP 9 to jedna z 1423 tzw. tysiąclatek, czyli szkół-pomników powstałych w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu Tysiąclecia Państwa Polskiego (1966). Decyzja o budowie zapadła na posiedzeniu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w 1962 r. Obiekt został postawiony kosztem ok. 7 mln zł przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolnego, którego dyrektorem był wtedy Z. Stencel. Szkoła oddana do użytku 23 sierpnia 1965 r., 1 września zabrzmiał pierwszy dzwonek.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto